Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.4.118 A vevőnek az általa kötött adásvételi szerződésen alapuló tulajdonjog bejegyzés iránti igénye nem tulajdoni, hanem elévülő kötelmi igény [Ptk. 115. §, 117. §, 324. §].

Az 1974. április 21. napján létrejött szerződéssel a felperes 30 000 forint vételárért megvette néhai G. I.-nétól a perbeli felépítmény és kerítés nélküli ingatlant. A szerződés szerint a felperes 21 200 forint vételárat megfizetett, a valóságban oly módon, hogy ezen összeget az ingatlan korábbi vevőjének K. I.-nek adta át. A fennmaradó 8800 forint megfizetését a felperes havi 300 forintos részletekben vállalta. A szerződésben az eladó hozzájárult a felperes tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéséhez.

A felperes a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyeztette be. A perbeli ingatlanon általa létesített faház 1979. november 16-án leégett, az adásvételi szerződés és az ezzel kapcsolatos iratok is megsemmisültek.

Az eladó G. I.-né - aki életében a felperessel szemben birtokháborítási eljárást kezdeményezett - 1985. január 25­én elhunyt. Örökösének, az I. r. alperes jogelődjének, R. A.-nénak a tulajdonjogát 1986. október 1-jén bejegyezték az ingatlan-nyilvántartásba.

R. A.-né az 1989. október 18-án létrejött adásvételi szerződéssel az ingatlant 200 000 forint vételárért a II. r. alperesnek adta el. A II. r. alperes tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték.

A felperes 1992-ben pert indított annak megállapítása érdekében, hogy közte és a néhai G. I.-né között érvényes adásvételi szerződés jött létre. A bíróság a felperes keresetét, miután a tűzben megsemmisült adásvételi szerződés lényeges tartalmát bizonyítani nem tudta, elutasította.

Ezt követően a felperes pert indított az ingatlan tulajdonjogának elbirtoklás jogcímén történő megszerzése érdekében. A per során az I. r. alperes a felperes rendelkezésére bocsátotta az 1974. április 21-én létrejött adásvételi szerződést. A bíróság azonban a felperes keresetét elutasította arra hivatkozással, hogy a felperes elbirtoklásra nem hivatkozhat az ingatlan-nyilvántartásban bízva az ingatlanon ellenérték fejében jogot szerző II. r. alperessel szemben.

A II. r. alperes 2003. február 26-án a perbeli ingatlant eladta a III. r. alperesnek. A III. r. alperes azon lakóházat épített, majd a 2004. augusztus 13-án létrejött adásvételi szerződéssel az ingatlant a IV-VI. r. alpereseknek adta el. Tulajdonjoguk az ingatlan-nyilvántartásba jelen per kimenetelétől függő hatállyal került bejegyzésre.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az I. r. alperes jogelődje, R. A.-né a perbeli ingatlan tekintetében nem volt örököse G. I.-nénak, mert a felperes az 1974. április 21-én létrejött adásvételi szerződéssel megszerezte az ingatlan tulajdonjogát. A bejegyzés jogcímének érvénytelenségére hivatkozással kérte R. A.-né tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásból való törlését. A Ptk. 200. § (2) bekezdés első fordulata és a Ptk. 117. § (1) bekezdése alapján annak megállapítását kérte, hogy R. A.-né és a II. r. alperes között 1989. október 18-án, a II. és a III. r. alperesek között 2003. február 26-án, valamint a III. r. alperes és a IV-VI. r. alperesek között 2004. augusztus 13-án létrejött adásvételi szerződések semmisek, mert az ingatlan eladói nem voltak tulajdonosok, a III. r. alperes nem a tulajdonában álló földre építkezett. A Ptk. 237. §-ának (1) bekezdése alapján kérte az eredeti állapot helyreállítását, a II-VI. r. alperesek tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásból való törlését. Annak megállapítását is kérte, hogy közte és néhai G. I.-né között létrejött adásvételi szerződése alapján jogosult tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzését kérni adásvétel jogcímén.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Az I. r. és II. r. alperesek arra hivatkoztak, hogy a felperes nem fizette meg a teljes vételárat néhai G. I.-né részére és tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyeztette be, a szerződéskötéstől az állítólagos tűzesetig pedig több mint öt év telt el. A felperes az ingatlan tulajdonjogát nem szerezte meg, csupán kötelmi igénye van a bejegyzésre és több mint öt évig nem intézkedett az ingatlan átírása iránt.

A III. r. alperes arra is hivatkozott, hogy az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében szerezte meg a tulajdonjogot.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint a felperes érvényes szerződés létrejöttének bizonyítása esetén sem szerezhette meg az ingatlan tulajdonjogát, mert azt az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyeztette be. A felperesnek kötelmi igénye keletkezett tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére. Ez a joga pedig elévült, mert a szerződés megkötésétől számított ötéves határidőben, de még ezt követően, az ingatlan-nyilvántartásban tulajdonosként szereplő eladó, majd jogutóda birtokvédelmi igénye, a jogutód ingatlannal való rendelkezése utáni öt évben sem, de még ez után is csak a jelen perben érvényesítette igényét.

Rámutatott arra is, hogy néhai R. A.-né öröksége megnyíltakor az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonos G. I.-né volt, így a felperes tévesen állította, hogy az ingatlan nem tartozott a hagyatékba.

A II. r. alperes az ingatlant jóhiszeműen és ellenérték fejében szerezte, ezért tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásból az Inytv. 5. § (5) bekezdése alapján már nem lenne törölhető akkor sem, ha néhai R. A.-né az ingatlan eladásakor annak nem lett volna tulajdonosa. Az ingatlan­nyil­vántartás helyességébe vetett bizalom törvényi vélelme alapján az előző szerzés érvénytelensége ellenére a további jogszerzés nem tulajdonostól is bekövetkezhet. Emiatt a felperes keresetét elévülés hiányában is el kellett volna utasítani.

A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése és a jogszabályoknak megfelelő új határozat meghozatala érdekében - a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Ebben kifejtette, hogy a másodfokú bíróság alapvetően téves értelmezését adta a perbeli ügy lényegét jelentő azon jogkérdésnek, hogy egy érvényesen létrejött adásvételi szerződés, mint érvényes jogcím alapján a vevőnek a tulajdonosváltozás bejegyzésére vonatkozó igénye kötelmi vagy tulajdoni igény-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!