Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.2.80 I. Nincs jogi akadálya annak, hogy az örökhagyó az öröklési szerződés megszüntetésének kezdeményezésére tekintettel végrendelkezzék [Ptk. 657. § (1) bek.].

II. Az öröklési szerződés megszüntetésénél irányadó szempontok [Ptk. 658. § (1) bek., 586. § (4) bek., 589. § (2) bek.].

Az elsőfokú bírósági ítelétével J. B. örökhagyó - a per során elhunyt felperesi jogelőd - és az alperesek között 1985. szeptember 25-én létrejött tartási jellegű öröklési szerződést rnegszüntette, és kötelezte az örökhagyó végrendeletének örököseit (jogutódait): a felpereseket, hogy az alpereseknek 30 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg 40 000 Ft-ot és ennek 1990. január 22-től járó évi 20% kamatát. Rendelkezett a szerződés tárgyát képező ingatlanra az I. r. alperes javára bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom törléséről. Egyben megállapította, hogy az örökhagyó hagyatéka tekintetében a felperesek végrendeleti öröklésének van helye, és erről a közjegyzőt értesítette. Az ítélet indokolásában az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az örökhagyó és az alperesek között 1988 szeptemberében a kapcsolat megromlott; az örökhagyó az 1988. szeptember 27-én kelt levelében a szerződés "békességben" történő megszüntetését kérte azzal, hogy az alperesek a "számlát nyújtsák be", egyben közölte, hogy a "vasárnaponkénti szeretetszolgálatokra" (a vasárnapi ebédekre) nem tart igényt. Ezt követően a szerződő felek között minden kapcsolat megszakadt; az alperesek nem tettek lépéseket a tartási jellegű szerződés életjáradéki jellegű szerződéssé való átváltoztatása iránt, így a szerződés lényegében megszűnt. Az örökhagyó viszont idős kora folytán természetbeni tartásra szorult, amit a több mint egy évvel később - 1989. november 27-én - az ingatlanba beköltöző felperesek biztosítottak a számára. Ilyen körülmények között a tartási jellegű öröklési szerződés életjáradéki jellegű szerződéssé való átváltoztatásának feltételei nem álltak fenn, így azt a bíróság megszüntette. A megfelelő kielégítés keretében a bíróság az alperesek által nyújtott - és a felek egyező előadása szerint nem teljes körű - tartás értékét a szerződésben rögzített havi 1200 Ft értékkel vette figyelembe; elszámolta továbbá az örökhagyó korábbi öröklési szerződésének megszüntetése folytán az alperesek által az örökhagyó helyett kifizetett 20 000 Ft-ot, valarnint azoknak az ingóságoknak az ellenértékét is, amelyek a szerződés fennállása alatt az örökhagyó hozzájárulásával az alperesek birtokába kerültek.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és a felpereseket terhelő marasztalási összeget 77 000 Ft-ra felemelte. Egyben a kamatfizetés kezdő időpontját a tartási szolgáltatások középidejében: 1987. január 15-ében állapította meg, és ehhez képest részletesen rendelkezett az egyes időszakokra esedékes kamat mértékéről. Az ítélet indokolása szerint az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást, és helyes az öröklési szerződés megszüntetésére vonatkozó döntése is. A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával abban, hogy a tartási jellegű öröklési szerződés életjáradéki jellegű szerződéssé való átváltoztatására nem volt lehetőség, mert az eredeti célját már nem tudta volna betölteni: nyilvánvaló ugyanis, hogy az 1895-ben született, egyedül élő örökhagyó egyre nagyobb mértékben igényelte a természetbeni ellátást. S minthogy az öröklési szerződés megszüntethető akkor is, ha a megszüntetést eredményező helyzetet az örökhagyó magatartása idézte elő, szükségtelen volt annak további vizsgálata, hogy a szerződés teljesítése 1988 őszén valójában rnilyen okok miatt szűnt meg. A nyújtott szolgáltatások elszámolásánál azonban a másodfokú bíróság megálapította, hogy az alperesi szolgáltatások nem a szerződés megkötésekor, hanem már 1985 májusában kezdődtek, a havi tartás ellenértékénél pedig a másodfokú bíróság a tényleges megélhetési költségek emelkedését is figyelembe vette. Így e vonatkozásban az elsőfokú ítéletet megváltoztatva a felpereseket terhelő marasztalási összeget 77 000 Ft-ban állapította meg.

A jogerős ítélet ellen az alperesek felülvizsgálati kérelmet nyújtottak be. Elsődlegesen arra hivatkoztak, hogy az örökhagyó az öröklési szerződés megszüntetése iránti per megindítása előtt már végrendelkezett a felperesek javára, amely rendelkezés a Ptk. 657. §-ának (1) bekezdésében írt tilalomba ütközik, tehát a végrendelet érvénytelen, így a felperesek nem örökösei (jogutódai) az örökhagyónak. Másodlagosan azzal érveltek, hogy a bíróságok a bizonyítási eljárásra vonatkozó szabályok megsértésével, a felajánlott tanúbizonyítást mellőzve, lényegében a felek személyes előadása alapján hozták meg döntésüket, amely megalapozatlan: az öröklési szerződés megszüntetésének feltételei ugyanis egyébként sem álltak fenn. A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

A Ptk. 658. §-ának (1) bekezdése értelmében az öröklési szerződés rnegszűnésére azokat a rendelkezéseket kell alkalmazni, amelyek tartási (életjáradéki) szerződésre vonatkoznak. A Ptk. 586. §-ának (4) bekezdése kimondja, hogy a tartási szerződés a jogosult haláláig áll fenn. A Ptk. 589. §-ának (2) bekezdése azonban a felek bármelyikének biztosítja azt a lehetőséget, hogy - a jogszabályban meghatározott okból - a szerződés megszüntetését kérje. A Legfelsőbb Bíróság már több eseti döntésben kifejtette, hogy az öröklési szerződésből eredő igény érvénytelenítése esetén az örökhagyónak a per során bekövetkezett halálával a peresített anyagi jogi követelések nem vesztik jogalapjukat, azokban - a perben érvényesített keretben - jogutódlásnak van helye. Az örökhagyó halála tehát nem menti fel a bíróságot az alól a kötelezettsége alól, hogy a szerződő felek magatartását vizsgálja, és ha a szerződés megszüntetésének lett volna helye, annak jogkövetkezményeit alkalmazza.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!