Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1991.5.192 A gyermekek elhelyezése és a lakáshasználat rendezése egymással szorosan összefüggő olyan kérdések, amelyek általában csak egységesen bírálhatók el [Csjt. 31/B. § (3) bek.].

A peres felek 1964. július 25-én megkötött házasságából négy gyermek született, közülük a már nagykorú Katrin ténylegesen nem tartózkodik a közös lakásul szolgáló, három szobából és étkezőfülkéből álló összkomfortos honvédségi szolgálati lakásban.

A kerületi bíróság az 1989. szeptember 6-án kelt házasságot felbontó ítéletével az 1971-ben született Péter nevű gyermeket a felperes apánál, az 1976-ban született Ildikó és Tünde nevű ikergyermekeket pedig az alperes anyánál helyezte el, és az alperest feljogosította az ikrek által használt 16 m2 alapterületű lakószoba továbbá a felek között kialakult használati megosztásnak megfelelően - az általa lakott 12 m2 alapterületű szoba kizárólagos használatára, a mellékhelyiségek közös használatával. A lakás harmadik lakószobáját, valamint a Péter nevű gyermeknek biztosított étkezőfülkét abíróság a felperes kizárólagos használatába adta, rendelkezett a felperes tartásdíj fizetési kötelezettségéről és ikergyermekekkel való kapcsolattartásról.

A leánygyermekek elhelyezését és az ezzel kapcsolatos gyermektartásdíj fizetési kötelezettséget érintő felperesi fellebbezés következményeként a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet részben megváltoztató ítéletével Ildikót és Tündét is a felperesnél helyezte el, és a nevezett tartásdíj fizetési kötelezettségét megszüntette. Az ikrek elhelyezésére vonatkozó elsőfokú döntés megváltoztatását a másodfokú bíróság lényegében azzal indokolta, hogy a másodfokú eljárás során is személyesen meghallgatott 14 éves gyermekek azt a határozott kívánságukat fejezték ki, hogy a jövőben az édesapjuknál szeretnének maradni, és ezt a korábbi nyilatkozatuktól eltérő óhajukat meg is indokolták.

A lakáshasználatra vonatkozó elsőfokú ítéleti rendelkezést a másodfokú bíróság ítéletével - mint nem fellebbezett rendelkezést - nem érintette.

A jogerős ítélet ellen a lakáshasználatra vonatkozó rendelkezést illetően emelt törvényességi óvás alapos.

A gyermekek elhelyezése és a lakáshasználat rendezése egymással szorosan összefüggő olyan kérdések amelyek általában csak egységesen bírálhatók el. A lakáshasználat mikénti rendezését ugyanis a családvédelmi érdekek is befolyásolják, és a volt házastársi közös lakás használatának módjára kihatással van az, hogy a kiskorú gyermekek elhelyezése melyik szülőnél történt. Különösen olyan esetben, amikor önálló szoba szolgál az érintett gyermekek elhelyezésére - miként a jelen esetben is -, a gyermekek részére biztosított szoba használatának kérdése nem különíthető el a gyermekek elhelyezésére vonatkozó döntéstől. A gyermekek szobáját ugyanis rendszerint annak a szülőnek a kizárólagos rendelkezésére kell bocsátani, akinél az azt használó gyermekek elhelyezésre kerültek. Az elsőfokú bíróság ennek megfelelően döntött úgy, hogy az alperes az általa használt 12 m2 alapterületű szoba mellett a kiskorú leánygyermekek által használt 16 m2 alapterületű lakószoba kizárólagos használatára is jogosult.

Tévedett azonban a másodfokú bíróság, amikor a lakáshasználat kérdésében arra az álláspontra helyezkedett, hogy e részben - fellebbezés hiányában - az elsőfokú ítéletet nem érinti. A fent kifejtettek ugyanis a felperesnek a gyermekelhelyezésre vonatkozó fellebbezése értelemszerűen kihatott a lakás használatára is. Amennyiben ebben a vonatkozásban a másodfokú bíróságnak aggálya merült fel, úgy meg kellett volna nyilatkoztatni a felperest, hogy a gyermekelhelyezés megváltoztatása mellett a két kiskorú leánygyermeknek nála történő elhelyezése esetén a lakáshasználat rendezésének a módosítását is kéri-e vagy sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!