BH 1994.7.353 Több elöljáró vagy szolgálati közeg elleni erőszak a sértettek számának megfelelően bűnhalmazatot alkot [Btk. 12. § (1) bek., 355. §, BK 8. sz. és 138. sz.]

A bíróság katonai tanácsa a honvéd vádlottat elöljáró elleni erőszak bűntette miatt 8 hónapi fogházbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását 1 évi próbaidőre felfüggesztette.

A tényállás szerint a vádlott a sorkatonai szolgálatának ideje alatt alakulatánál, a gyengélkedőn egy katonatársával nagyobb mennyiségű szeszes italt fogyasztott. Ezt követően az alegység elhelyezési körletébe ment, ahol az ügyeletesi asztalt a helyéről kirántotta, és az ügyeletesi előjegyzéseket tartalmazó okmányt az asztalról ledobta. Az alegységügyeletes-helyettesi szolgálatban levő H. P. honvédot - miután az a fenti magatartása miatt őt rendreutasította - ingénél fogva megragadta és a közelben levő cigaretta automata melletti falnak nyomta. A garázda magatartását tovább folytatta, bement az ifjúsági klubba, ahol az alegységügyeletesi szolgálatban levő V. D. tizedes alól a széket kirántotta, őt ruhájánál megragadta, és szidalmazások közepette őt maga előtt a folyosóra lökdöste, miközben egy ízben az arcát is megütötte úgy, hogy vérző sérülést szenvedett.

A vádlott további bántalmazása elől a sértett a földszinti ablakon kiugrott, és az egységügyeletes tiszthez menekült. A katonai tanács a vádlott vonatkozásában büntethetőséget kizáró vagy megszüntető körülményt nem észlelt, ezért bűnösnek mondta ki a Btk. 355. §-a (1) bekezdésének a) pontjába ütköző és aszerint minősülő, elöljáró elleni erőszak bűntettében. A vádlott cselekményét az ügyészi minősítéstől eltérően 1 rendbelinek értékelte. Álláspontját azzal indokolta, hogy az egy időben, azonos szolgálati feladatot ellátó, a vádlottal ugyanazon alegységhez tartozó két sértettet a vádlott részéről, közel azonos időben, külön-külön ért bántalmazás esetén a sértettek számától függetlenül a vádlott cselekményei egységet alkotnak.

Az ítélet ellen az ügyész által a téves jogi minősítés miatt, a vádlott és védője részéről pedig enyhítésért bejelentett fellebbezések alapján a Legfelsőbb Bíróság az ügyet felülbírálta.

A vádlott cselekményeit 2 rb. elöljáró elleni erőszak bűntettének minősítette, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta azzal, hogy a büntetést halmazati büntetésként tekintette kiszabottnak.

Megállapította, hogy a katonai tanács a vonatkozó büntetőeljárási szabályokat az eljárás során megtartotta. Az ügyet kellően felderítette, és a tényállást a bizonyítékok okszerű mérlegelésével állapította meg, végül az indokolási kötelezettségének is eleget tett.

A bűnügyi iratok tartalma alapján a tényállást kiegészítette azzal, hogy a sértettel szemben a vádlott annak korábbi, jogszerű szolgálati intézkedéseit kifogásoló kijelentést is tett, továbbá hogy cselekményeit a vádlott az alegység több katonájának a jelenlétében valósította meg. A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy büntethetőséget kizáró vagy megszüntető ok hiányában törvényesen vont következtetést a katonai tanács a vádlott bűnösségére.

Helyesen ismerte fel, hogy a cselekmények az elöljáró elleni erőszak bűntettét valósítják meg, tévedett azonban, amikor arra a jogi álláspontra helyezkedve, hogy az egyidőben azonos szolgálati feladatot ellátó, a vádlott alegységéhez tartozó két sértett bántalmazása a sértettek számától függetlenül egységet alkot, a cselekményeket 1 rendbelinek minősítette.

Bár erre a jogi indokolás körében nem utalt, a minősítést nyilvánvalóan a BK 8. számú állásfoglalás iránymutatása alapján követett arra a bírói gyakorlatra alapozta, amely szerint "ha a hivatalos személy elleni erőszakot (Btk. 229. §) több hivatalos személy ellen, azok egységes eljárása keretében követik el, a cselekmény nem válik több bűncselekménnyé. A konkrét hatósági eljárás egysége a bűnhalmazat megállapítását ilyen esetben kizárja".

Álláspontjának kialakítása során azonban figyelmen kívül hagyta azt a töretlen - a Legfelsőbb Bíróság BK 138. sz. állásfoglalásával (BH 1993. évi 9. sz.) fenntartott - bírói gyakorlatot, amely szerint több elöljáró vagy szolgálati közeg sérelmére elkövetett erőszak, illetve szolgálati tekintély megsértése a sértettek számának megfelelően halmazatot valósít meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!