A Gazdasági Versenyhivatal 16/2005/25 számú határozata megállapodás tárgyában. Eljárás alá vont: Magyar Könyvvizsgálói Kamara

Vj-16/2005/25

Vj-16/2005/25

A Gazdasági Versenyhivatal eljáró versenytanácsa a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (Budapest) eljárás alá vont vállalkozás ellen versenykorlátozó magatartás miatt indult eljárás során tárgyaláson kívül meghozta az alábbi

határozatot

Az eljáró versenytanács megállapítja, hogy versenykorlátozó döntésnek minősülnek a Magyar Könyvvizsgálói Kamara 2004. július 1. és 2006. február 1. között hatályos Etikai szabályzatának alábbi rendelkezései: C.4.1. alpontból:

- rábeszélés jellegű szöveg tilalma;

- összehasonlítás tilalma más könyvvizsgálókkal, illetve könyvvizsgáló társaságokkal;

- díjazásra vonatkozó információk közzétételének tilalma;

- a könyvvizsgálói szolgáltatás gyorsasága, szakmai minősége feldicsérésének tilalma úgy, hogy azzal más könyvvizsgáló azonos vagy hasonló szolgáltatása felismerhetővé váljon,

C.4.2. alpontból:

szakmai folyóiratban, újságban megjelenő publikációban közzétehető információk meghatározása,

C.4.3. alpontból:

- ügyféltoborzás tilalma, valamint

- rendezvényeken, konferenciákon összehasonlító hirdetés közzétételének tilalma.

A Versenytanács ezt meghaladóan az eljárást megszünteti.

A határozat felülvizsgálatát a kézhezvételtől számított 30 napon belül a Fővárosi Bíróságnak címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel kérheti az eljárás alá vont Kamara.

Indoklás

I.

A vizsgálat indításának körülményei

1. A Gazdasági Versenyhivatal 2005. február 2-án a Vj-16/2005/1. számú határozatával versenyfelügyeleti eljárást indított a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (a továbbiakban: Kamara) ellen, a Kamara Etikai szabályzata (a továbbiakban: Etikai szabályzat) C.4. pontjában meghatározott, "Hirdetés, ajánlattétel" című rendelkezéseinek vizsgálatára.

2. A versenyfelügyeleti eljárás az Etikai szabályzat hivatkozott rendelkezéseit a Tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló, többször módosított 1996. évi LVII. törvénnyel (a továbbiakban: Tpvt.), és az Európai Közösség versenyjogi követelményeivel vetette össze.

a) Az eljárás egyfelől annak megállapítására indult, hogy a hivatkozott rendelkezések alkalmasak-e a Tpvt. 11. §-ában foglaltak megsértésére, mely szerint tilos a vállalkozások közötti megállapodás és összehangolt magatartás, valamint a vállalkozások társadalmi szervezetének, a köztestületnek, az egyesülésnek és más hasonló szervezetnek a döntése (a továbbiakban együtt: megállapodás), amely a gazdasági verseny megakadályozását, korlátozását vagy torzítását célozza, vagy ilyen hatást fejthet, illetve fejt ki.

b) Az eljárás másfelől annak kiderítését célozta, hogy sor került-e az Európai Közösséget létrehozó szerződés (a továbbiakban: EKSz.) megsértésére. Az EKSz 81. cikk (1) bekezdése szerint a közös piaccal összeegyeztethetetlen és ezért tilos minden olyan, vállalkozások közötti megállapodás, vállalkozások társulásai által hozott döntés és összehangolt magatartás, amely hatással lehet a tagállamok közötti kereskedelemre, és amelynek célja vagy hatása a közös piacon belüli verseny megakadályozása, korlátozása vagy torzítása.

II.

Az eljárás alá vont tevékenysége

3. A Kamara a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 65. §-a szerinti köztestület, tehát önkormányzattal és nyilvántartott tagsággal rendelkező jogi személy, melynek létrehozását törvény rendeli el. A tagságához, illetve a tagsága által végzett tevékenységéhez kapcsolódóan közfeladatokat lát el, ehhez meghatározott jogosítványokkal rendelkezik, s ezeket önigazgatás útján érvényesíti.

4. A Kamara a rá vonatkozó törvényi szabályozás, nevezetesen a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról és a könyvvizsgálói tevékenységről szóló 1997. évi LV. törvény (a továbbiakban: Kktv.) szerint sokféle tevékenységet lát el, - többek között - kidolgozza és közzéteszi a könyvvizsgálókra vonatkozó etikai szabályokat, figyelemmel kíséri a megtartásukat, és figyelemmel kíséri a tagok szakmai tevékenységét; ha hiányosságot vagy az etikai szabályok megsértését tapasztalja, intézkedik az Etikai szabályzatnak megfelelően, és határozatát nyilvánosságra hozza.

5. A Kamara legfőbb szerve a helyi szervezetekhez tartozó tagok által választott küldöttekből álló küldöttgyűlés. A szabályzatok, így az Etikai szabályzat, megalkotása, elfogadása és módosítása [1] a küldöttgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik. A Kamara további szerve az elnökség, melynek feladata a kamara működésének irányítása a küldöttgyűlések közötti időszakban az alapszabálynak és a küldöttgyűlés határozatainak megfelelően. [2]

6. A Kamarának 2004. december 31-én 5911 fő természetes személy könyvvizsgáló és 1909 könyvvizsgáló társaság nyilvántartott tagja volt. [3] A természetes személy könyvvizsgálók éves nettó árbevétele 2004 során 9 972 167 000 forint, míg a könyvvizsgáló társaságoké 51 730 912 000 forint volt. [4] A Kamarának 2005. december 31-én 5944 fő természetes személy könyvvizsgáló és 1925 könyvvizsgáló társaság nyilvántartott tagja volt. A természetes személy könyvvizsgálók éves nettó árbevétele 2005 során 8 752 464 400 forint, míg a könyvvizsgáló társaságoké 51 565 135 832 forint volt. [5] Elfogadva a Kamara 2006. július 7-i beadványának 4. oldalán szereplő érvelést, az eljáró versenytanács megállapítja, hogy az itt rögzített összegeknek csak egy része - a Kamara állítása szerint kisebbik fele - származik olyan tevékenységből, [6] amelyre a jelen eljárás tárgyát képező reklámkorlátozások vonatkoznak (vö. 20. pont).

7. A Kamara működését a tagdíjakból, a könyvvizsgálói társaságok hozzájárulási díjaiból, a kamara által nyújtott szakmai szolgáltatásoknak az alapszabály szerint meghatározott díjaiból származó, valamint az egyéb bevételek biztosítják. [7] A Kamara tagdíjból és a könyvvizsgáló társaságok hozzájárulási díjából származó bevétele 2004 során 591 965 000 forint, 2005-ben 346 613 800 forint volt. [8]

8. A Kamara tagja a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetségének (International Federation of Accountants, a továbbiakban: IFAC). Az 1977 óta működő IFAC a számviteli szakma nemzetközi szervezete, mely nemzetközi etikai, könyvvizsgálati, oktatási és költségvetési szférára vonatkozó számviteli standardokat alkot, valamint útmutatókat és tanulmányokat ad ki annak érdekében, hogy erősítse a könyvvizsgálók magas színvonalú teljesítményét az üzleti életben.

III.

A vizsgált magatartás A 2004. július 1-től 2006. február 1-ig hatályos szabályozás

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!