Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

A Győri Ítélőtábla Bhar.43/2020/6. számú határozata rágalmazás vétsége tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 226. § (1) bek.] Bírók: Németh Balázs, Vajda Edit, Zólyomi Csilla

Győri Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság

Bhar.II.43/2020/6. szám

A Győri Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság a Győrött, 2020. november 5. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

í t é l e t e t:

A rágalmazás vétsége miatt terhelt ellen indult büntetőügyben a Szombathelyi Törvényszék 2020. február 25. napján kelt 6.Bf.89/2019/6. számú ítéletét megváltoztatja.

Megállapítja, hogy a vádlott cselekménye a Btk. 226.§ (1) bekezdés III. fordulata szerint minősül.

Egyebekben helybenhagyja azzal, hogy vádlott lakcíme: cím3.

Indokolás

[1] A Szombathelyi Járásbíróság 2019. szeptember 18. napján kihirdetett, 59.B.161/2019/3. számú ítéletével vádlottat az ellene 1 rb rágalmazás vétsége (Btk. 226. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont) miatt emelt vád alól felmentette. A bíróság az eljárás során lefoglalt, a Szombathelyi Rendőrkapitányság Vizsgálati Osztály Vizsgálati Alosztály által 001/2019. tételszám alatt nyilvántartott, bűnjeljegyzék 1. sorszám alatt kezel 1 db Philips CD lemezt az iratanyag mellékleteként rendelte kezelni, továbbá kötelezte magánvádlót, hogy illetékbélyeg lerovása útján az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül fizessen meg leletezés terhe mellett 10.000,- Ft illetéket.

[2] Az elsőfokú ítélet ellen - 3 munkanapi jogorvoslati határidőn belül - magánvádló jogi képviselője útján jelentett be fellebbezést a vádlott felmentése miatt, a határozat megváltoztatása és terhelt bűnösségének megállapítása, valamint vele szemben büntetés kiszabása érdekében. A fellebbviteli nyilvános ülésen a magánvádló jogi képviselője a fentieknek megfelelően terjesztette elő a jogorvoslati kérelmének indokolását és a továbbiakban is indítványozta a magánvádló által rögzítettek CD lemezről történő meghallgatását.

[3] A Szombathelyi Törvényszék mint másodfokú bíróság - a fellebbviteli tárgyalás keretében lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeképpen - a 2020. február 25. napján meghozott 6.Bf.89/2019/6. számú határozatával az elsőfokú ítéletet megváltoztatva a vádlott bűnösségét rágalmazás vétségében (Btk. 226. § (1) bekezdés III. fordulat és a (2) bekezdés b) pont) állapította meg, s ezért a vádlottat megrovásban részesítette, egyúttal kötelezte arra, hogy az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül fizessen meg a magánvádló részére 10.000,- Ft bűnügyi költséget. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Indokolásában kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság ugyan megtartotta az eljárási szabályokat, ügyfelderítési kötelezettségének azonban nem tett maradéktalanul eleget, ugyanis a tényállás teljeskörű felderítése érdekében elengedhetetlen lett volna tanú, a magánvádló másik ügybeli jogi képviseletét ellátó ügyvéd tanúként történő kihallgatása. Utóbbira figyelemmel a másodfokú bíróság a Be. 592. § (2) bekezdés b) pontja szerinti, a részbeni felderítetlenségben megnyilvánuló részleges megalapozatlansági hibát a Be. 594. § (1) bekezdése szerinti bizonyítás keretében akként küszöbölte ki, hogy a másodfokú tárgyaláson tanúként kihallgatta tanú-t, illetőleg ismételten a büntetőeljárás anyagává tette a magánvádló által becsatolt kamerafelvételt, s az ebből megállapítható adatokat.

A lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként a törvényszék a Be. 593. § (1) bekezdés c) pontjának alkalmazásával az elsőfokú bíróság által lefolytatott bizonyítást érintő ügyiratok tartalma, ténybeli következtetés és a fellebbviteli bizonyítás alapján az irányadó ítéleti tényállást az ügy előzményeivel, az elkövetés pontos körülményeivel, a lezajlott párbeszéd részletezésével, illetőleg a magánváddal érintett cselekmény külvilág általi észlelhetőségével kapcsolatos tényekkel kiegészítette és pontosította.

A törvényszék ítéletének jogi indokolása szerint az inkriminált, formailag ténylegesen kérdésként megfogalmazott kijelentés ilyenként legfeljebb az időpontra vonatkozóan értelmezhető, és nem a magánvádlónak tulajdonított cselekvőséget, a gépkocsi kerekeinek leengedését illetően, utóbbit ugyanis a vádlott a szöveg kontextusából megállapíthatóan mint a múltban megtörtént tényt közölte. Ezen következtetés helyességét az is alátámasztja, hogy a vádlott a cselekményt megelőzően ugyanilyen tartalmú kijelentést tett tanú előtt is. Összességében tehát a vád tárgyává tett kijelentés kizárólag tényállításként, illetőleg arra utaló kifejezés használataként és nem értékítéletként vagy kérdésként, a jövőre vonatkozó feltételezésként értelmezhető.

Nyilvánvaló pedig, hogy a rágalmazás megállapíthatóságához elegendő a tényállítás becsület csorbítására való alkalmasságának a tudata, más gépkocsija kerekeinek leengedése pedig egyértelműen jogsértő magatartás, az erre vonatkozó tényállítás objektíve, a sértetti szubjektumtól függetlenül alkalmas a becsület csorbítására, jelen esetben pedig a vádlotti magatartást sem közérdek, sem pedig bárkinek a jogos érdeke nem indokolta, ezért utóbb sem volt lehetőség a valóság bizonyításának elrendelésére. A tényállásban írt magatartásával a vádlott túllépte a véleménynyilvánítás szabadságának jogát azáltal, hogy morálisan megkérőjelezhető, mi több, jogsértő, hatósági eljárás alapját is képezhető cselekmény elkövetésével vádolta a magánvádlót.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a cselekmény elkövetésére a nyílt utcán, a délelőtti órákban került sor, így reálisan fennállt a lehetősége annak, hogy arról nagyobb, előre meg nem határozható számú személy szerezzen tudomást, s ezen megfontolásra alapította a vádlotti cselekmény jogi minősítését is.

[4] A másodfokú bíróság ítéletének az elsőfokú bíróságéval ellentétes döntésével szemben a magánvádlott a jogi képviselője útján terjesztette elő joghatályos fellebbezést, hivatkozva arra, hogy a másodfokú bíróság jogszabályt helytelenül alkalmazott, erre figyelemmel a Be. 615. § (1) bekezdésében, illetőleg a Be. 624. §-ában foglaltakra figyelemmel indítványozta a másodfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és az ügyben elsőfokon hozott ítélet helybenhagyását helyes indokai alapján. A magánvádló az alkalmazott joghátrány súlyosításáért jelentett be fellebbezést. A harmadfokú nyilvános ülésen a jogorvoslatok előterjesztői fenntartották a fellebbezésükben foglaltakat.

[5] Az ítélőtábla az előterjesztett jogorvoslatokat nem találta megalapozottnak.

A Be. 615. § (1) bekezdése értelmében a másodfokú ítélet ellen fellebbezésnek van helye a harmadfokú bírósághoz a másodfokú bíróságnak az elsőfokú bíróságéval ellentétes döntése esetén. Figyelemmel arra, hogy jelen ügyben a másodfokú bíróság olyan vádlott bűnösségét állapította meg, akit az elsőfokú bíróság felmentett, a Be. 615. § (2) bekezdés a) pontjában foglaltak értelmében a másodfokú döntés ellen előterjesztett kétirányú fellebbezések joghatályosnak tekintendőek.

A Be. 618. § (1) bekezdése szerint a harmadfokú bíróság a másodfokú bíróság ítéletének a fellebbezéssel sérelmezett ellentétes döntését és az elsőfokú, valamint a másodfokú bírósági eljárást arra tekintet nélkül bírálja felül, hogy ki, milyen okból fellebbezett. A fenti tekintetben tehát a felülvizsgálat a védelmi jogorvoslati kérelem irányából adódóan teljeskörű volt, kiterjedt arra is, hogy az eljárási szabályokat az első- és másodfokú bírósági eljárásban megtartották-e, valamint arra is, hogy a másodfokú ítélet megalapozott-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!