Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.6.306 A lehetetlen szolgáltatással kecsegtető szerződés (pilótajáték) a jó erkölcsbe ütközik, így semmis [Ptk. 200. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 96 000 forintot, ennek 1994. február 9. napjától járó évi 20%-os kamatát. Az elsőfokú bíróság határozatának indokolásában megállapította, hogy a peres felek a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése alá eső, a jó erkölcsbe ütköző szerződést kötöttek. Ez a magatartás abban valósult meg, hogy a felek tudták (tudhatták), hogy a befizetett tőke összegét néhány hónap alatt nem lehet a többszörösére növelni. Az elsőfokú bíróság a semmis szerződés jogkövetkezményeként az eredeti állapot helyreállításáról rendelkezett, amelynek következtében az alperest kötelezte a felperes által befizetett összeg és kamatai visszatérítésére.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az első fokú ítéletet helybenhagyta. A másodfokú bíróság ítélete indokolásában megállapította, hogy az alperesi kft. "Magad Uram II.", "Magad Uram III." és a "Gyémánt-híd" elnevezésű számítógépes rendszert működtette. Az alperes a rendszerbe belépők részére vállalta, hogy a befizetés teljesítését követően három, estenként négy hónap elteltével a befizetés tízszeres összegét, egy évre vetítve mintegy 4000%-nak megfelelő összeget - a belépők számának megsokszorozódása után - további összegeket, maximum 11 000 000 forintot megfizet. A megállapodás szerint az újonnan belépők vállalták, hogy a befizetett összeget a piramis elv alapján működő szervezetben felettük lévőnek ajándékozzák. A másodfokú bíróság a beszerzett szakvéleményben foglaltakra utalva megállapította, hogy az alperes által vállalt kifizetések teljesítéséhez jelentős számú új belépő kellett volna. A belépők száma elméletileg sem növekedhet a végtelenségig, ezért csak idő kérdése, hogy az ígért visszafizetések teljesítése ellehetetlenüljön. A befizetésekből az alperesi vállalás nem teljesíthető, arra pedig nincs adat, hogy az alperes nyereséget eredményező gazdasági tevékenységet folytatott. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felek megállapodása nyilvánvalóan a jó erkölcsbe ütközik, ezért a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése értelmében semmis. A szerződés semmissége folytán az eredeti állapot helyreállításáról rendelkezett a Ptk. 237. §-ának (1) bekezdése és a PK 32. számú állásfoglalásban kifejtettek alapján.

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben elsődlegesen a kereset elutasítását, másodlagosan a büntetőeljárás jogerős befejezéséig a per tárgyalásának felfüggesztését kérte. Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogsértés okát a tényállás felderítetlenségében jelölte meg. Arra hivatkozott, hogy a büntetőeljárás során lefoglalásra kerültek a kft. iratai, ezért a bíróság nem állapíthatta volna meg, hogy kik voltak a tényleges ügyfelek, de azt sem állapíthatta volna meg, hogy az alperes nem folytatott gazdasági tevékenységet. Hivatkozott az alperes arra, hogy az ügyfeleket részvénytársasággá átalakítással a részvények hasznából kívánta részesíteni, ez a körülmény sem került felderítésre, a gazdasági tevékenység folytonosságát és folyamatosságát pedig a büntetőeljárás akadályozta meg. Az alperes kérelme szerint ezekre a hiányosságokra figyelemmel a büntetőeljárás befejezésének bevárása nélkül hozott döntés jogszabálysértő. A felperes a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Az ügyben eljárt bíróságok a tényállást a perbeli adatokra alapítva helyesen állapították meg; a tényállás felderítése körében hiányosság nem észlelhető. Az alperes jelentős propaganda kifejtésével biztatott másokat számítógépes rendszerébe való belépésre azzal az ígérettel, hogy a belépők rövid idő alatt a befizetett összeg sokszorosát kapják vissza. A felperes az alperesi ígéretekben bízva - a periratokhoz fénymásolatban csatolt postai feladóvevényekkel igazoltan - fizette be az alperes nevére és címére a perbeli 96 000 forintot. A befizetési bizonylatokkal szemben sem a feladó személye, se a feladás ténye és összege, de címzetthez történő beérkezés sem vonható kétségbe. Ilyen ténybeli adatok alapján a felek jogvitája a büntetőeljárás kimenetelétől függetlenül elbírálható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!