Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.4.143 I. Az építész, - mint az építészeti alkotáson fennálló szerzői jog jogosultja - az építménnyel kapcsolatos szerzői jogai közül a felhasználás jogát átruházhatja, azaz a művön harmadik személynek kizárólagos felhasználói jogot engedélyezhet.

II. A tulajdonosnak a hasznosítással, hasznok szedésével kapcsolatos jogát sérti az a magatartás, ha a házát lefényképezik, és e fényképet gazdasági reklámtevékenység során felhasználják. Ezért a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint tarthat igényt megtérítésre [1999. évi LXXVI. tv. 9. §, 16. §, 94. §].

Az elsőfokú bíróság - részben helyt adva a felperes összesen 5 548 000 000 forint kártérítés és szerzői díj megfizetésére irányuló keresetének - ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 168 000 000 forintot és ennek 2000. december 18-ától 2000. december 31-éig évi 20%-os, 2001. január 1-jétől a kifizetésig járó évi 11%-os kamatát, továbbá 1 000 000 forintot és ennek a fentiek szerint járó kamatait. A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és a felperes keresetét teljes egészében elutasította. Kötelezte a felperest 3 900 000 forint együttes első- és másodfokú perköltség megfizetésére.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás lényegi tartalma szerint a felperes résztulajdonosa a pécsi házas ingatlannak. Az ingatlanon lévő lakóház az alperes által gyártott tetőcseréppel fedett. A ház külső megjelenésének vázlatát a felperes készítette el, majd e tervvázlatok alapján P. J. tervezőmérnök készítette el a ház műszaki terveit, amely alapján maga a ház megépült. Az alperes a tetőcserép termékeit népszerűsítő magyar és szlovák nyelvű kiadványokban 2000 májusától kezdődően 2001 májusáig, illetve az interneten is közzétette a fenti családi ház egy részletét ábrázoló fényképeket.

2000. szeptember 1-jén P. J. tervező és a felperes felhasználói szerződést kötöttek. Ebben rögzítették, hogy a ház terveit a tervező a felperes vázlatai, látványtervei alapján készítette el. Rögzítették továbbá, hogy ezek szerzői jogi védelem alatt állnak. Ezen túlmenően a tervező "az általa készített tervekkel kapcsolatosan az esetlegesen őt megillető valamennyi ismert felhasználásra kiterjedő szerzői felhasználási jogát - területi korlátozás nélkül, határozatlan időtartamra, tetszés szerinti példányszámra, harmadik személyeknek átengedhetően, átdolgozást megengedően - harmadik személyek felé kizárólagos fellépési, P. J. nevének feltüntetésétől eltekintő joggal, kizárólagossággal" a felperesnek 25 000 forint ellenében értékesítette.

A felperes és tulajdonostársai 2000. szeptember 5-én kötöttek szerződést a T. Kft.-vel (továbbiakban vevő). E szerződésben a tulajdonosok 25 000 000 forint vételárért eladták magát az ingatlant, továbbá a felperes, mint a ház szerzői jogainak kizárólagos felhasználója és tulajdonosa 135 000 000 forint vételárért, továbbá a szerzői jogok bármely felhasználója által értékesített tetőrendszerek árbevétele után évente 10% jogdíj ellenében a házhoz tartozó minden szerzői, felhasználói jogot átruházott a vevőre. Ennek a kikötésnek a szerződés azt az indokát adta, hogy az ingatlan - különösen annak egyedi tetőszerkezete - alkalmas arra, hogy "építőipari cégek" reklámanyagában szerepeljen. A vevő 2001. február 25-éig volt köteles a vételárat a felperesnek kifizetni. A szerződés 6-os pontjában a felek a vevő azonnali hatályú elállási jogát kötötték ki azzal, hogy ebben az esetben a vevő jogosult a felperestől 168 000 000 forint kártérítést követelni, amennyiben az épületről és annak egyedi tetőszerkezetéről már jelent meg fotó vagy rajz építőipari cégek reklámanyagában, szakmai kiadványaiban.

A szerződés megkötése után szereztek a felek tudomást arról, hogy a tetőszerkezet fényképe az alperes reklámanyagában már megjelent. Ezért a vevő 2000. november 29-én a szerződéstől elállt és követelte a felperestől a 168 000 000 forint kártérítést. Ezt a felperes tudomásul vette. 2000. december 18-án a felperes, a vevő és a K. Ltd. engedményezési szerződést kötöttek, amelyben a vevő a követelését a K. Ltd.-re engedményezte, amit a felperes tudomásul vett, és a 168 000 000 forint készpénzben történő átvételét a K. Ltd. a megállapodásban elismerte.

A fenti tényállás alapján a felperes személyhez fűződő joga, szellemi alkotáshoz fűződő joga, szerzői jogi felhasználói joga, illetve mint az ingatlan tulajdonosának az ingatlan hasznosításával kapcsolatos rendelkezési joga megsértése miatt kérte az alperes 5 548 000 000 forintban való marasztalását.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A keresetnek részben helyt adó elsőfokú ítéletet a jogerős ítélet megváltoztatta, és a keresetet teljes egészében elutasította. A jogerős ítélet indokolása szerint a felperes által készített tervvázlatok jogi védelem hiányában nem adtak alapot arra, hogy azok felhasználása miatt a felperes a szerzői jogi törvényen, illetve a Ptk. 86. §-ának (3) bekezdésén alapuló igényt érvényesítsen.

Megállapította továbbá, hogy a ház tetőszerkezetéről készült fénykép nyilvánosságra hozatalával az alperes nem sértette meg a felperesnek a Ptk. 78. §-ában védett személyhez fűződő jogát sem. A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. (Szjt.) 9. és 16. §-ai alapján rámutatott arra, hogy a szerzői jogi védettséggel rendelkező építészeti tervek szerzője a felhasználói jogait átruházhatta a felperesre. A felhasználói szerződésnek azonban nincs visszaható hatálya, ezért a szerződés megkötése előtt elkövetett jogsértések miatt a szerző által nem érvényesített szerzői jogokat, így különösen a szerzői jogdíj iránti igényt a felperes a felhasználási szerződés alapján utóbb nem érvényesíthette.

A jogerős ítélet a felperesnek a Ptk. 98-99., illetve 112. §-aira alapított követelését is alaptalannak találta, mert az alperes a perben kifogásolt magatartásával nem sértette meg a felperesnek az ingatlan birtoklásával, használatával és hasznok szedésével kapcsolatos jogait, illetve az ingatlan feletti rendelkezési jogosultságát.

A felperesnek a vevővel kötött szerződésből eredő kártérítési követelését a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésében megkívánt törvényi feltételek bizonyítottságának hiányában utasította el.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben a keresetének megfelelő ítélet meghozatalát kérte. Jogorvoslati kérelmében azt állította, hogy a jogerős ítélet jogszabálysértően foglalt állást a felperes által érvényesített tulajdonosi és átruházott szerzői felhasználói jogok kérdésében.

Az alperes a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem kisebb részben alapos.

A perben jogértelmezést igénylő kérdést jelentett, hogy a lakóház tulajdonosa, aki egyben az építészeti tervekre vonatkozó felhasználói jogoknak is jogosultja, a lakóházról engedélye nélkül készült fényképek reklámcélú felhasználása esetén milyen igényeket érvényesíthet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!