Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Pf.20002/2009/5. számú határozata szerződés hatálytalanságának megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 5. §, 145. §, 373. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 39. §] Bírók: Fekete Bálint, Juhász László, Kovács Ildikó

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Ítélőtábla P.21287/2008., Kaposvári Törvényszék P.21287/2008/4., *Pécsi Ítélőtábla Pf.20002/2009/5.*, Kúria Pfv.21413/2009/5.

***********

Pécsi Ítélőtábla

Pf.II.20.002/2009/5. szám

A Magyar Köztársaság nevében !

A Pécsi Ítélőtábla a Dr. Zeke Ügyvédi Iroda (ügyint.: dr. Zeke László ügyvéd, ügyvéd címe) által képviselt I.rendű felperes neve I. r. és II.rendű felperes neve II. r. (I-II. rendű felperes címe) felpereseknek - dr. Jankó Ágnes ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt I.rendű alperes neve (I.rendű alperes címe) I. r., valamint II.rendű alperes neve II. r. és III.rendű alperes neve III. r. (II-III. rendű alperes címe) alperes ellen szerződés hatálytalanságának megállapítása iránt az S. Megyei Bíróságnál 23.P.21.287/2008. ügyszám alatt folyamatban volt perében 2008. november 3-án 4. sorszámon kelt ítélet ellen az I. r. alperes által 7. sorszámon benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

ítéletet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az I. r. alperest, hogy 15 (tizenöt) nap alatt egyetemlegesen fizessen meg a felpereseknek 120.000,- (egyszázhúszezer) forint másodfokú perköltséget.

Kötelezi továbbá az I. r. alperest, hogy az állami adóhatóság külön felhívására - az ott írt időben és módon - fizessen meg a Magyar Államnak 510.000,- (ötszáztízezer) forint feljegyzett fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az I. r. alperes mint eladó, valamint a II. és III. r. alperesek, mint vevők között 2008. június 24. napján a b.-i 528. hrsz. alatti ingatlan 4/12 tulajdoni hányadának átruházására létrejött szerződés a felperesekkel szemben hatálytalan, és az adásvételi szerződés a felperesek, valamint az I. r. alperes között jött létre - azonos tartalommal - azzal, hogy a felperesek 8.500.000,- forint vételár megfizetésére kötelesek. Mindezek tűrésére kötelezte a II-III. r. alpereseket, és rendelkezett a perköltségről.

Az ítélet indokolásában az elsőfokú bíróság az alábbiakra mutatott rá. Az I. r. alperes, mint eladó a II-III. r. alperesekkel, mint vevőkkel adásvételi szerződést kötött a perbeli ingatlan 4/12 illetőségének tulajdonjogára vonatkozóan akként, hogy a vevők a 8.500.000,- forintos ellenértékből 8.100.000,- forintot vételárként, a további 400.000,- forint értéket pedig 2 db festmény csere jogcímén történő átruházásával teljesítik. A szerződéskötést követő napon az I. r. alperes azzal küldte el a szerződést a felpereseknek, hogy a tulajdoni hányadra elővásárlási jogukkal akként élhetnek, hogy a szerződés szerint teljesíthetik az ellenértéket, vagyis a vételár megfizetése mellett átadják a csere tárgyát képező ingóságokat. A felperesek 8.500.000,- forintot ügyvédi letétbe helyeztek, és akként nyilatkoztak, hogy élni kívánnak elővásárlási jogukkal. Az elsőfokú bíróság rámutatott, hogy a szerződés a felperesekkel szemben azért hatálytalan, mert a vegyes szerződésben az ellenérték megosztott voltára tekintettel az adásvételi elem a túlnyomó, ezért az elővásárlási jog megilleti a felpereseket, akiknek e jogát az I. r. alperes ugyanakkor megsértette azzal, hogy a festmények tulajdonjogának megszerzése vonatkozásában lehetetlen feltételt állított a felperesi elővásárlási jogosultak elé. A feltétel lehetetlen voltával kapcsolatban az elsőfokú bíróság kiemelte, hogy az I. r. alperes az ingatlanhányadától kizárólag a II-III. r. alperes tulajdonában álló festmények tulajdonjogának megszerzéséért lett volna hajlandó megválni, míg a II-III. r alperesek a festményeiket kizárólag az I. r. alperes tulajdonában álló ingatlanhányad tulajdonjogáért cserébe lettek volna hajlandók átruházni. A felperesek ugyanakkor elfogadó nyilatkozatot tettek, továbbá igazolták mind teljesítési készségüket, mind pedig teljesítési képességüket. Mindezek alapján az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperesekkel szemben az alperesek szerződése hatálytalan, és azt, hogy a szerződés a felperesek, mint vevők és az I. r. alperes, mint eladó között a felperesek 8.500.000,- forint pénzbeli vételár megfizetésére irányuló kötelezettsége mellett jött létre.

Az ítélet ellen az I. r. alperes fellebbezett, az ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását, valamint a felperesek másodfokú perköltség megfizetésére történő kötelezését kérte. Kérelme alátámasztásául arra hivatkozott, hogy noha az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg, az abból levont jogi következtetései azonban nem helytállóak. Álláspontja szerint a felpereseknek nincsen elővásárlási joga a perbeli ingatlanra, mert az I. r. alperes, valamint a II-III. r. alperesek között az ingatlan tulajdonjogának átruházására irányuló szerződés nem tisztán adásvétel, hanem adásvétellel vegyes csereszerződés volt. Ekként - noha az ellenérték tekintetében a vételár dominál - a tulajdonostárs elővásárlási jogával nem élhet, mivel a kívülállótól származó ajánlat nem tisztán vételi, a felek ügyleti akarata ugyanis egyfelől az ingatlan, másfelől - a vételáron felül - a festmények átruházására irányult. Hivatkozott arra, hogy a festmények tulajdonjogának ilyen módon történő megszerzése nem az elővásárlási jog kizárására irányult, hanem valós ügyleti akaraton alapult, mivel a házastársa ragaszkodott a műalkotásokhoz. Az I. r. alperes a maga és a pertársai szerződéskötési szabadságára hivatkozva állította, hogy jogában állt a feleknek a szerződésük tartalmát szabadon meghatározni, s ekként az I. r. alperes részéről az ingatlan tulajdonának átruházását a festmények, a II-III. r. alperes részéről pedig a festmények tulajdonjogának átruházását az ingatlan megszerzéséhez kötni. Hangsúlyozta, hogy az elővásárlási jog jogosultja e jogát a vételi ajánlat minden részletére kiterjedő elfogadó nyilatkozata útján gyakorolhatja. Alaptalannak és bizonyítatlannak állította az elsőfokú bíróságnak azt az álláspontját, mely szerint a szerződési csere-elem csak az elővásárlási jog megkerülésére irányult, s ekként az színlelt volt.

A felperesek fellebbezési ellenkérelmükben az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását és az alperes perköltség megfizetésére való kötelezését kérték a másodfokú bíróságtól. Álláspontjuk szerint az elsőfokú ítélet mind a megállapított tényállás, mind pedig az abból levont jogi következtetések tekintetében helytálló.

Az I. r. alperes fellebbezése az alábbiak szerint alaptalan.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás helyességét a peres felek nem vitatták. A másodfokú bíróság álláspontja szerint az elsőfokú bíróság ítélete érdemét tekintve helyes, azonban a fellebbezéssel támadott jogi indoklás az alábbiak szerint kiegészítésre szorul.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §-ának (1) bekezdése szerint a szerződés tartalmát a felek szabadon állapíthatják meg, és a szerződésekre vonatkozó rendelkezésektől egyező akarattal eltérhetnek, ha jogszabály az eltérést nem tiltja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!