Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21413/2009/5. számú határozata szerződés hatálytalanságának megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 275. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 5. §, 145. §, 373. §] Bírók: Kollár Márta, Tamáné dr. Nagy Erzsébet, Wellmann György

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Ítélőtábla P.21287/2008., Kaposvári Törvényszék P.21287/2008/4., Pécsi Ítélőtábla Pf.20002/2009/5., *Kúria Pfv.21413/2009/5.*

***********

Pfv.VI.21 413/2009/5.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Zeke Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Zeke László ügyvéd által képviselt I.r. és II.r. felpereseknek a dr. Jankó Ágnes ügyvéd által képviselt I.r., II.r. és III.r. alperesek ellen szerződés hatálytalanságának a megállapítása iránt a Somogy Megyei Bíróságnál 23.P.21 287/2008. szám alatt megindított és másodfokon a Pécsi Ítélőtábla Pf.II.20 002/2009/5. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen az I.r. alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2010. évi január hó 26. napján megtartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az I.r. alperest, hogy fizessen meg a felpereseknek 15 nap alatt 120 000 (százhúszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, továbbá felhívásra az államnak 510 000 (ötszáztízezer) forint felülvizsgálati illetéket.

I n d o k o l á s :

A b.-i ingatlannak 2/12 - 2/12 arányban a felperesek, 4/12 arányban az I.r. alperes volt a tulajdonosa. Az I.r. alperes 2008. június 24-én cserével vegyes adásvételi szerződést kötött a II.-III.r. alperesekkel, amelyben vállalta, hogy a fenti ingatlanban meglévő tulajdoni illetőségét 8 500 000 forint értékben a II.-III.r. alperesekre, mint vevőkre ruházza át. A szerződés tartalmazta, hogy az ellenértéket a II.-III.r. alperesek oly módon fizetik ki, hogy 8 100 000 forintot készpénzben fizetnek meg az eladónak és ezen túlmenően átadnak két darab festményt, összesen 400 000 forint értékben.

Az I.r. alperes a szerződést 2008. június 25-én megküldte a felpereseknek azzal, hogy tizenöt napon belül nyilatkozzanak, elővásárlási jogukkal kívánnak-e élni. Egyben felhívta őket, hogy amennyiben élni kívánnak az elővásárlási jogukkal, a megadott határidőben utaljanak át a bankszámlájára 8 100 000 forintot, valamint adják át részére a csere tárgyát képező ingóságokat.

A felperesek 2008. június 27-én bejelentették, hogy gyakorolják az elővásárlási jogukat és 2008. július 2. napján 8 500 000 forintot letétbe helyeztek az I.r. alperes részére. Az I.r. alperes 2008. július 3-án tájékoztatta a felpereseket, hogy abban az esetben fogadja el az elővásárlási jog gyakorlását, ha a felperesek a szerződést az ingóságok vonatkozásában is teljesítik. Az alperesek ezt követően a szerződést a tulajdonjog bejegyzése iránti kérelemmel az illetékes földhivatalhoz benyújtották, ahol a kérelem széljegyként szerepel.

A felperesek keresetükben annak megállapítását kérték, hogy az I.r. alperes mint eladó és a II.-III.r. alperesek mint vevők között 2008. június 24. napján létrejött szerződés a felperesekkel szemben hatálytalan, továbbá kérték annak megállapítását, hogy az adásvételi szerződés az I.r. alperes mint eladó és a felperesek mint vevők között jött létre. Kérték továbbá az alpereseket perköltség fizetésére kötelezni.

A felperesek előadták, hogy álláspontjuk szerint az alperesek között létrejött szerződés velük szemben hatálytalan, mivel elővásárlási joguk gyakorlását határidőben bejelentették az I.r. alperes jogi képviselőjének. Álláspontjuk szerint a szerződésben alkalmazott csereelem célja kizárólag az volt, hogy a felperesek elé lehetetlen feltételt állítva megakadályozza, hogy a felperesek élni tudjanak elővásárlási jogukkal. Előadták, hogy a perbeli szerződés döntően adásvételi szerződésnek minősül és csak kis részben tartalmaz csereelemet.

Az alperesek ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték. Előadták, hogy nem sértették meg a felperesek elővásárlási jogát, a felperesek megkapták a lehetőséget arra, hogy szerződésszerűen teljesítsenek, ez azonban nem történt meg. A felpereseknek lehetőségük lett volna a szerződésben megjelölt szerzőktől hasonló értékű, más képeket beszerezve teljesíteni a szerződést. Az alperesek a per során előadták, hogy az általuk kötött szerződés valóságos ügyleti akaraton alapult, az I.r. alperes házastársa ragaszkodott a műalkotásokhoz, amikor a tárgyalások folyamatában a II.-III.r. alperesek lakásán meglátta azokat. A felperesek csak a vételi ajánlat minden részletére kiterjedő elfogadó nyilatkozat útján gyakorolhatták volna elővásárlási jogukat.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az I.r. alperes mint eladó, valamint a II.-III.r. alperesek mint vevők között 2008. június 24. napján a perbeli ingatlan 4/12 tulajdoni hányadának átruházására létrejött szerződés a felperesekkel szemben hatálytalan és az adásvételi szerződés a felperesek, valamint az I.r. alperes között jött létre azzal, hogy a felperesek 8 500 000 forint vételárat kötelesek megfizetni. A II.-III.r. alpereseket a fentiek tűrésére kötelezte és rendelkezett a perben felmerült perköltség viseléséről.

Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint az ügyben egy vegyes típusú szerződést kötöttek az I.-II.-III.r. alperesek egymással. A bírói gyakorlat alapján az elővásárlási jog gyakorlásának a lehetősége attól függ, hogy a szerződés tartalmára melyik elem a jellemző. Ha az adásvételi elem a túlnyomó, akkor az elővásárlási jog gyakorlása lehetséges, de az elővásárlási jogosultnak az ingatlan teljes ellenértékét ki kell fizetnie. Az elsőfokú bíróság szerint a jelen ügyben a cseretárgyak értéke a vételár mintegy 5 %-át teszi ki, így a szerződésben az adásvételi elem a domináns. A két festmény átadását a felperesektől megkövetelni nem lehet, mert az ingóságoknak nem tulajdonosai és nem is birtokosai, a festményeket ehhez meg kellett volna vásárolniuk, de a II.-III.r. alperesek csak az ingatlanilletőség megszerzése fejében voltak hajlandók azoktól megválni. A felperesek jogszerűen gyakorolhatták elővásárlási jogukat, így a szerződés a felperesekkel szemben hatálytalan, a felperesek és az I.r. alperes között jött létre azzal, hogy a felperesek a teljes ellenértéket kötelesek megfizetni 8 500 000 forint összegben.

Az I.r. alperes által benyújtott fellebbezés folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta és az I.r. alperest kötelezte a másodfokú eljárás költségeinek a megfizetésére. A másodfokú bíróság ítélete indokolásában kifejtette, hogy a Ptk. 200. § (1) bekezdése alapján a szerződés tartalmát a felek szabadon állapítják meg, a szerződést annak megnevezésétől függetlenül, a tartalma alapján kell megítélni. A Ptk. 145. § (1) bekezdése szerint a saját tulajdoni hányadával bármelyik tulajdonostárs rendelkezhet. Az I.r. alperes tehát alanyi jogával élt, amikor a szerződés tartalmát meghatározta, illetve a tulajdoni hányadáról való rendelkezésről döntött. Ugyanakkor a Ptk. 145. § (2) bekezdése szerint a tulajdonostársat a harmadik személlyel szemben elővásárlási, előbérleti, illetőleg előhaszonbérleti jog illeti meg. E jogok szintén alanyi jognak minősülnek. A jogosultnak hatalmában áll, hogy egyoldalú nyilatkozatával jogváltozást idézzen elő saját maga, illetve más jogi helyzetében. E jogosultság a tulajdonos rendelkezési jogát korlátozó jog. Azt hogy melyik alanyi jog érvényesül erőteljesebben, vagyis a szerződést hogyan kell minősíteni, a bírói gyakorlat alakította ki. Ennek alapján azt kell mérlegelni, hogy a kérdéses jogviszonyra vonatkozóan mi a leginkább jellemző a szolgáltatás, illetve az ellenszolgáltatás vizsgálata alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!