Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.534/2014/5. számú precedensképes határozata lopás bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 426. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 38. §, 459. §] Bírók: Mészár Róza, Soós László, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

A feltételes szabadságra bocsátással kapcsolatos téves ítéleti rendelkezés a Btk. hatályba lépését, valamint a Kúria 4/2013. (X.14.) BK véleményének közzétételét követően nem a büntetés kiszabásának része, ezért a Btk. 38. § (2) bekezdése b) pontjának téves alkalmazása visszaesőnek nem minősülő terhelttel szemben továbbra sem ad alapot a Be. 416. § (1) bekezdésének b) pontjára alapított felülvizsgálati eljárásra.

***********

KÚRIA

Bfv.I.534/2014/5.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év június hó 2. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A lopás bűntette miatt I.rendű vádlott ellen folyamatban volt büntetőügyben a Legfőbb Ügyészség által előterjesztett felülvizsgálati indítványt elbírálva a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság 8.B.XVIII.1004/2011/32. számú, valamint a Fővárosi Törvényszék 23.Bf.XVIII.5856/2013/19. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I.rendű terheltet a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság a 2012. szeptember 20. napján hozott 8.B.XVIII.1004/2011/32. számú ítéletével jelentős értékre, dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntette [1978. évi IV. törvény 316. § (1) bekezdés, (6) bekezdés b) pont] miatt mint többszörös visszaesőt két év hat hónapi börtönbüntetésre és három évi közügyektől eltiltásra ítélte, továbbá elrendelte a Budai Központi Kerületi Bíróság által kiszabott, próbaidőre felfüggesztett két évi börtönbüntetés végrehajtását.

A Fővárosi Törvényszék a 2013. november 19. napján kihirdetett és jogerőre emelkedett, 23.Bf.XVIII.5856/2013/19. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta; I.rendű vádlott cselekményét a Btk. 370. §-a (1) bekezdésében meghatározott és a (2) bekezdés bc) pontjára tekintettel a (4) bekezdés b) pontja szerint minősülő lopás bűntettének minősítette, a szabadságvesztés tartamát egy év tíz hónapra, a közügyektől eltiltást két évre enyhítette. Megállapította, hogy a szabadságvesztés végrehajtási fokozata börtön, és a terhelt legkorábban a büntetés háromnegyed részének eltöltése után bocsátható feltételes szabadságra. Emellett az első fokú ítéletnek a felfüggesztett büntetés végrehajtására vonatkozó rendelkezését helyesbítve a Budai Központi Kerületi Bíróság 12.B.XXII.715/2007/14. számú ítéletében kiszabott két évi szabadságvesztés végrehajtását tekintette elrendeltnek. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős határozatok ellen a Legfőbb Ügyészség I.rendű vádlott javára terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdésének b) pontja alapján.

Az indítvány szerint az eljárt bíróságok a büntető anyagi jog szabályának megsértésével ítélték el I.rendű terheltet többszörös visszaesőként, és ebből következően a másodfokú bíróság tévesen állapította meg vele szemben a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját.

A Legfőbb Ügyészség hivatkozott a Kúria 4/2013. (X. 14.) BK véleményére, mely szerint határozott tartamú szabadságvesztés esetében a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségének legkorábbi időpontjára vonatkozó rendelkezés az elbírálás fogalmába tartozik.

Álláspontja szerint az elbírálás a bűnösség kérdésében történő döntést, a bűncselekmény minősítését és a joghátrány meghatározását öleli fel, beleértve a büntetés kiszabását, vagy az intézkedés alkalmazását.

Miután pedig a 2012. évi C. törvény 38. §-ának (1) bekezdése szerint a bíróságnak az ítéletben a büntetéskiszabás részeként kell rendelkeznie a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjáról, megítélése szerint - figyelemmel a hivatkozott BK véleményre is - a szabadságvesztés kiszabása annak mértéke mellett a végrehajtás fokozatának és a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjának meghatározását is jelenti. Ezért értelmezése szerint ezek bármelyikének a büntető anyagi jogszabállyal ellentétes alkalmazása a büntetés kiszabására vonatkozó büntető anyagi jogszabály megsértésével jár.

Ezen indokok alapján arra tett indítványt, hogy a Kúria a Be. 427. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján a megtámadott határozatokat változtassa meg, és I.rendű vádlott többszörös visszaesőkénti minőségének mellőzésével állapítsa meg, hogy a terhelt a Btk. 38. § (2) bekezdésének a) pontja alapján legkorábban a szabadságvesztés kétharmad részének letöltését, de legkevesebb három hónap kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra; egyebekben a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozatokat hatályában tartsa fenn (BF.534/2014).

A Kúria által a terhelt részére kirendelt védő a Legfőbb Ügyészség álláspontjához csatlakozva indítványozta, hogy a Kúria az első- és a másodfokú határozatot változtassa meg, a többszörös visszaesői minősítést mellőzze, a terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztés mértékét enyhítse, és állapítsa meg, hogy a terhelt a szabadságvesztés kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra.

A felülvizsgálati indítvány nem megalapozott.

A Legfőbb Ügyészség helytállóan mutatott rá arra, hogy az eljárt bíróságok tévesen állapították meg, miszerint I.rendű vádlott az elbírált cselekményét többszörös visszaesőként követte el.

A terheltnek az irányadó tényállásban rögzített korábbi elítélései a következők:

1. A Budai Központi Kerületi Bíróság a 12.B.XXII.715/2007/14. számú ítéletével, amely a Fővárosi Bíróság 27.Bf.XXII.5211/2008/4. számú ítéletével 2008. május 22. napján emelkedett jogerőre, rablás bűntette miatt két évi börtönbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását négy év próbaidőre felfüggesztette. Elkövetési idő: 1995. június 1.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!