Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20075/2021/9. számú határozata kártérítés (BÍRÓSÁGI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 260. § (1) bek.] Bírók: Szabó Péter, Szalay Róbert, Zámbó Tamás

A határozat elvi tartalma:

Az Európai Unió Bíróságának az előzetes döntéshozatali eljárásban hozott ítélete ne minősül olyan bírói határozatnak, mely perújítás alapját képezhetné. Az Európai Unió Bíróságának a C-362/18. számú ügyben hozott végzése nem értelmezhető akként, hogy a nemzeti jog helyes értelmezése alapján a perújítást meg kell engedni.

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Törvényszék P.20093/2020/30., *Győri Ítélőtábla Pf.20075/2021/9.*, Kúria Pfv.20009/2022/18., 3181/2024. (V. 17.) AB végzés

***********

Győri Ítélőtábla 2

IV.Pf.20.075/2021/9/I

Győri Ítélőtábla

Pf.IV.20.075/2021/9/I.

A Győri Ítélőtábla a Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda (cím3; ügyintéző: dr. László András ügyvéd), által képviselt Felperes1 (cím7) felperesnek a dr. Varga István ügyvéd (cím5.) által képviselt Alperes1 (cím1.) alperes ellen bírósági jogkörben okozott kártérítés megfizetése iránt indított perében a Székesfehérvári Törvényszék 2021. január 20-án meghozott 26.P.20.093/2020/30. számú ítélete ellen a felperes által 35., és az alperes részéről 34. sorszámon benyújtott fellebbezések folytán - tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya vonatkozásában helybenhagyja.

Az ítéletnek a perköltségre vonatkozó rendelkezését akként változtatja meg, hogy a felperes részéről az alperesnek fizetendő elsőfokú perköltség összegét 508.000,- (ötszáznyolcezer) Ft-ról 645.160,- (hatszáznegyvenötezer-egyszázhatvan) Ft-ra emeli fel.

Kötelezi a felperest, hogy az állami adóhatóság külön felhívására az abban foglalt módon és időben fizessen meg az államnak 2.515.000,- (kettőmillió-ötszáztizenötezer) Ft feljegyzett fellebbezési eljárási illetéket.

Kötelezi a felperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg az alperesnek 1.336.918,- (egymillió-háromszázharminchatezer-kilencszáztizennyolc) Ft másodfokú perköltséget, s viselje felmerült költségeit.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

[1] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy tizenöt nap alatt fizessen meg az alperesnek 508.000,- Ft perköltséget.

[2] Határozatának indokolásában rögzítette, hogy a felperes, valamint a cég1 által közösen létrehozott konzorcium (a továbbiakban: Konzorcium) 2005. május 17-én részvételi jelentkezést nyújtott be a önkormányzat1 (a továbbiakban: Önkormányzat) által a Szennyvíztisztító Telep1 (a továbbiakban: Szennyvíztisztó Telep1) tervezésére, kivitelezésére és négyéves üzemeltetésére indított tárgyalásos közbeszerzési eljárásban. Az Önkormányzat a Konzorciumot az eljárásból összeférhetetlenségre hivatkozással kizárta, majd az eljárást a többi alkalmasnak minősített részvételre jelentkezővel folytatta le.

[3] Az Önkormányzat döntése ellen a Konzorcium a Közbeszerzések Tanácsa Közbeszerzési Döntőbizottságánál (a továbbiakban: Döntőbizottság) jogorvoslati eljárást kezdeményezett, s kifogásolta, hogy az Önkormányzat a Konzorciumot a tenderből jogellenesen zárta ki, illetőleg folytatta az eljárást a további két, alkalmasnak minősített részvételre jelentkezővel.

[4] A Döntőbizottság a jogorvoslati kérelmet 2015. szeptember 12-én kelt D.568/11/2005. számú határozatával elutasította.

[5] A döntőbizottsági határozat elleni keresetében a Konzorcium e határozat hatályon kívül helyezését, és a Döntőbizottság új eljárásra utasítását kérte. A keresetet a Fővárosi Bíróság a 2006. április 28-án meghozott 19.K.33.793/2005/13. számú ítéletével elutasította. Hivatkozott arra, hogy a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: 2003. évi Kbt.) alapján a Konzorcium összeférhetetlensége megállapítható volt, illetőleg a közbeszerzési eljárásban az ajánlattételi szakaszt folytatni lehetett.

[6] A felperes és a cég1 a Fővárosi Bíróság ítélete ellen 2007. április 24-én nyújtottak be fellebbezést a Fővárosi Ítélőtáblához. Fellebbezésükben hivatkoztak az Európai Unió Bíróságának (a továbbiakban: EUB) a C-21/03. és C-34/03., Fabricom SA-ügyben hozott ítéletére is (ECLI:EU:C:2005:127) (a továbbiakban: Fabricom-ítélet). Hangsúlyozták, hogy az Önkormányzat a Tanácsnak az építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásainak összehangolásáról szóló 93/37/EGK irányelvével ellentétesen járt el akkor, amikor az állított összeférhetetlenség miatt a Konzorcium részvételi jelentkezését anélkül nyilvánította érvénytelenné, hogy tisztázta volna, a Konzorcium egyáltalán jogellenes, vagy tisztességtelen előnyhöz jutott volna.

[7] A Fabricom-ügyben ítéletét az EUB 2005. március 3-án hozta meg; annak magyar nyelvű változata csupán 2006. októberétől volt elérhető.

[8] A közigazgatási per felperesei utaltak arra, hogy az EUB-nak ez volt az első olyan ítélete, amelyből kitűnik, hogy az uniós joggal ellentétes minden olyan, a 2003. évi Kbt. 10. § (3) bekezdéséhez hasonló szabály, mely hasonló esetekben az ellenbizonyítás lehetősége nélkül eredményez automatikus érvénytelenítést. Kiemelték: a fellebbezési szakban kerültek először abba a helyzetbe, hogy az EUB által a Fabricom-ítéletben feltárt anyagi jogra kifejezetten hivatkozhassanak.

[9] A másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla a 2008. február 13-án kelt 3.Kf.27.234/2007/14. számú végzésével a per tárgyalásának felfüggesztése mellett az EUB előzetes döntéshozatali eljárását kezdeményezte a 93/37/EGK irányelvnek a 2003. évi Kbt. 130. § (1)-(7) bekezdései vonatkozásában való értelmezése kapcsán. Az összeférhetetlenség tekintetében ugyanakkor a közösségi jog vonatkozó rendelkezésének helyes értelmezését érintően kérdést az EUB-hoz nem terjesztett elő.

[10] Az EUB az előtte C-138/08. számon indult ügyben 2009. október 15-én meghozott ítéletében (ECLI:EU:C:2009:627) (a továbbiakban: 1. HOCHTIEF-ítélet) leszögezte, hogy a 93/37/EGK irányelv rendelkezései alkalmazandók, továbbá kifejtette a közbeszerzési eljárás tárgyalásos szakasza folytatásának feltételeit, s állást foglalt abban, hogy a tényleges verseny biztosításának kötelezettsége miként teljesíthető.

[11] A Konzorciumot alkotó felperesek a fellebbezési eljárásban indítványozták újabb előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezését annak kapcsán, hogy a másodfokú bíróság köteles-e a 93/37/EGK irányelv alapján megvizsgálni a Konzorcium alkalmasságát, amennyiben a vizsgálat elmaradását kifogásolták. A Fővárosi Ítélőtábla ugyanakkor nem tartotta szükségesnek újabb előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezését.

[12] 2010. január 20-án meghozott 3.Kf.27.467/2009/4. számú ítéletével a Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Álláspontja szerint a Konzorcium tévesen érvelt azzal, hogy vizsgálnia kellett volna, alkalmas jelentkezőnek tekinthető-e. A kereseti kérelemhez kötöttség elvéből levezette, hogy kizárt olyan indok alapján elvégezni a döntőbizottsági határozat felülvizsgálatát, melyre keresetükben (helyesen: jogorvoslati kérelmükben) a felperesek kifejezetten nem hivatkoztak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!