Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2001.8.354 A Btk. 83. §-ának a módosított (2) bekezdése - amely a határozott időtartamú szabadságvesztés kiszabása esetén a büntetési tételkeret középmértékét tekinti irányadónak - nem érintette a Btk. 83. §-a (1) bekezdésének a rendelkezését, vagyis a bíróságnak a büntetés törvényben írt keretein belül, az egyéniesítés követelményét alapul véve kell kiszabnia a tettarányos büntetést;

a középmértéktől eltérő büntetés kiszabását azonban csak akkor kell megindokolni, amennyiben az eltérés jelentős [Btk. 83. § (1) és (2) bek., 166/A. §].

A megyei bíróság a 2000. január 3. napján kelt ítéletével a vádlottat újszülött megölésének bűntette miatt 3 év 6 hónapi fogházbüntetésre és 2 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

Az ítélet ellen az ügyész súlyosításért; a vádlott és a védője felmentésért, illetőleg enyhítésért jelentett be fellebbezést.

A tényállás a következő.

A vádlott egészségügyi szakközépiskolát végzett, általános ápolónő szakképzettséggel rendelkezik. Először a szociális otthonban, majd legutóbb mint ápolónő a kórház belgyógyászati osztályán dolgozott, ahol munkaviszonyát - a cselekmény miatt - közös megegyezéssel megszüntették. Havi nettó keresete 29 000 forint volt, azóta munkanélküli, havonta 19 000 forint segélyt kap, vagyontalan, hajadon, a szüleivel lakik együtt. Az apja cukorbetegség miatt rokkantsági nyugdíjas, az anyja betanított munkás. Velük - de külön lakrészben - lakik a bátyja a családjával, egy kiskorú gyermekük van. A vádlott büntetve nem volt.

1994 augusztusa óta a vádlottnak volt egy barátja, közöttük szexuális kapcsolat is volt. A terhesség ellen a vádlott 1996. őszétől gyógyszerrel védekezett. Ugyanebben az évben volt egy vetélése is.

1977 decemberében észlelte, hogy ismét terhes. Ezt közölte a barátjával, akivel megbeszélték, hogy a vádlott elmegy az abortusz-bizottsághoz, és a gyermeket elveteti. A vádlott azonban nem kereste fel az abortusz-bizottságot, de 1998. január végén a barátjának valótlanul azt mondta, hogy a gyermeket elvetette. Ezt követően a kapcsolatuk 1998. május elejéig tartott.

A vádlott áprilisban érezte, hogy a magzat megmozdult, de a terhességet titokban tartotta. Ezt senkivel nem közölte, terhesgondozásra nem járt, nem tudtak erről sem a munkahelyén, sem a családja tagjai. Mivel külsőleg nem változott a vádlott, a terhességét nem észlelték rajta.

1998. július 11. napján a családdal a háztól külön levő kertben gyümölcsöt szedett, délután mentek haza, majd az udvaron befőttet tettek el. A későbbiekben a vádlott fáradtnak érezte magát, bement a házba a szobájába, amelynek az ablaka az udvarra nyitva volt, és ami a közlekedőfolyosóról nyílik. Ugyancsak innen nyílik a fürdőszoba ajtaja is.

A vádlottnak már korábban is hasmenése volt, és kb. 18 óra körül bement a fürdőszobába, de akkor már hányt is, és lehányta a padlóra helyezett rongyszőnyeget, amit egy lavórban beáztatott. Közben az anyja és a sógornője annak kisgyermekét szerették volna megfürdetni, ezért rászóltak, hogy jöjjön ki a fürdőszobából. A vádlott ezért visszament a szobájába, majd miután a kisgyermek fürdetését befejezték, kiszólt az anyjának, hogy a fürdőkádba engedjen neki vizet, mert fürdeni akar. Ezután a szülők a szobában a televíziót nézték, a bátyjáék pedig a saját lakrészükben tartózkodtak. A vádlott visszament a fürdőszobába, és itt meg nem állapítható testhelyzetben 19.00-20.00 óra közötti időben egy 4250 gramm súlyú, 54 cm hosszú, 38 cm fejkerületű, 37 cm mellkaskerületű, élő, életképes fiúgyermeket szült. A köldökzsinórt 46 cm hosszúságánál szakította el. Ezután az újszülött nyakán a család használatára a fürdőszobafogasra akasztott egyik frottír fürdőköpeny ujjnyi vastag övét háromszor, csomózás nélkül szorosan körbetekerte, az újszülött testét pedig a köpenybe tekerte. Így az újszülöttet kivitte a fürdőszobából a saját szobájába, és a ruhásszekrény alsó részébe tette, ő pedig visszament a fürdőszobába azért, hogy lemosakodjék. Mivel erősen vérzett, ráült a WC-re, de a nagy vérveszteség miatt izommerevség lépett fel nála,

és nem tudott onnan felállni. 20 óra körüli időben az anyja a fürdőszoba ajtaját rányitotta, a leányát ruhátlanul a

WC-n ülve találta, és a kádban, valamint a környezetében levő vérszennyeződések miatt megkérdezte, hogy mi történt vele, amire azt mondta, hogy nem tudja. Állapota miatt az anyja a sógornőjét kérte meg, hogy a mentőket értesítse. Így került a vádlott a kórházba, ahol megállapították, hogy gyermeket szült, ezért a mentősök visszamentek a helyszínre, ahová a rendőrség is kiérkezett. Az újszülöttet különböző helyeken keresték, de csak azután találták meg, miután a vádlott a kórházban megmondta, hogy a szekrénybe rejtette.

Az újszülöttnek a fojtás következtében a nyakán kettőzött, leszorításos barázda és a bal állkapocsszöglet felett körülírt lágyrész bevérzése keletkezett, amely fulladásos halálhoz vezetett. Ezen túlmenően az újszülött további sérülésként a halántékizmok mindkét oldali bevérzését, kétoldali koponyacsonttörést, kemény burok feletti, csonthártya alatti és hajas fejbőr alatti vérömlenyt szenvedett. A koponyacsonttörések fejének közepes erővel valamilyen kemény tárgyhoz történő ütődésétől vagy a fejre mért ütésektől keletkeztek.

A kórszövettani vizsgálat alapján megállapítható, hogy az újszülött halála a születését követő 15-20 perccel később következett be.

A testsúlyt, a testhosszt és az egyéb érettségi jeleket figyelembe véve valószínűsíthetően a fogamzást követően a 9. hónapban született, és szakszerű szülésvezetés mellett életben tartható lett volna.

A vádlott beszámítási képességet korlátozó kóros elmeállapotban nem szenved, és nem szenvedett a cselekmény elkövetésekor sem, valamint a rövidzárlati cselekmény is kizárható.

Az ítélet ellen az ügyész súlyosításért; a vádlott és védője felmentésért, illetőleg enyhítésért jelentett be fellebbezést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!