BH 1995.5.273 I. Személyiségi jog megsértése miatt az üzleti forgalomban jelentkező nem vagyoni kár megtérítése [Ptk. 354. §, 355. §, Pp. 206. § (1) bek.].
II. Személyiségi jog megsértésével összefüggő nem vagyoni hátrányok bekövetkeztét a felperesnek kell bizonyítania, a bíróság azonban a köztudomású tényeket akkor is figyelembe veszi, ha arra a felek nem hivatkoztak [Ptk. 354. §, 355. §, Pp. 163. § (3) bek., 164. § (1) bek., 34/1992. (VI. I.) AB hat.].
A kerületi bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperesi rádió által sugárzott interjúban a felperes személyére vonatkozóan tett állítások (terrorista csoportoknak való fegyverszállítás, mazochista szexklubban történt eseményeknek felvételen való rögzítése, és a felvételek nyilvánosságra hozatalával harmadik személy megzsarolása) a felperes személyhez fűződő jogait megsértette, ezért az alperest a további jogsértéstől eltiltotta, és nyilvános elégtétel adására kötelezte. Az alperes az elsőfokon jogerőre emelkedett ítéletet az azonos időben sugárzott műsorában teljes terjedelmében ismertette.
A felperes a keresetében az alperest 500 000 forint nem vagyoni kártérítés, ennek 1990. január 7-től járó évi 20%-os kamata és perköltség megfizetésére kérte kötelezni. A keresetét arra alapította, hogy Magyarországon és külföldön is üzleti tevékenységet folytat, és a rádióműsorban a személyével kapcsolatban közölt tényállítások alkalmasak voltak arra, hogy a személyével kapcsolatban kedvezőtlen értékítélet alakuljon ki, és ennek jeleit az üzleti tárgyalásai során is érzékelte. Ezért álláspontja szerint megvalósultak a Ptk. 354. §-ában foglalt törvényi feltételek, és nem vagyoni kárpótlásra jogosult.
Az elsőfokú bíróság az alperest a kereset szerint marasztalta.
A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és a keresetet elutasította. A jogerős ítélet indokolása szerint tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a felek jogvitájában figyelembe vette az Alkotmánybíróság 34/1992. (VI. 1.) AB határozatát. Az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 42. §-ának (1) bekezdése értelmében ugyanis a jogszabály (a teljes vagy részleges) megsemmisítése esetén a határozat közzétételének napján veszti hatályát, és a megsemmisített jogszabályt ettől kezdődően nem lehet alkalmazni. A megsemmisítés azonban érinti a határozat közzététele előtt létrejött jogviszonyokat és a belőlük származó jogokat, kötelezettségeket. Miután a felperes nem vagyoni kárigényének alapjául szolgáló jogsértés az Alkotmánybíróság határozatának közzététele előtt történt, ezért a felek jogvitájában a Ptk. 354. §-ának az igény keletkezésekor hatályos, eredeti szövegét kellett alkalmazni. Eszerint pedig a károkozó köteles megtéríteni a károsult nem vagyoni kárát, ha a károkozás a károsultnak a társadalmi életben való részvételét vagy egyébként életét tartósan vagy súlyosan megnehezítette. A másodfokú bíróság megállapította, hogy a személyiségsértés miatt indított perben hozott ítélet teljesítésével a felperest ért jogsérelem orvoslásra került, ezen túlmenően pedig a felperes nem bizonyította, hogy a jogsértés miatt a társadalmi életben való részvétele vagy egyébként az élete tartósan vagy súlyosan megnehezült. A másodfokú bíróság rámutatott arra, is, hogy a felperes német állampolgár, németországi lakos, ott folytat - Magyarországra is kiterjedően - üzleti tevékenységet. Lehetséges, hogy a kérdéses riport elhangzása után a felperes a magánéletében és az üzleti életben is érezhette az ott elhangzottak hatását, mindez azonban nem volt tartós állapot és súlyos nehezítettséget sem eredményezett, az üzleti tevékenységet a felperes tovább folytatta, nem bizonyította, hogy olyan helyzetbe került, amely az addigi társadalmi, személyi kapcsolatait, magánéletét hátrányosan befolyásolta volna. Mindezek következtében a másodfokú bíróság a nem vagyoni kártérítésre vonatkozó igényt elutasította.
A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, és az elsőfokú ítélet helybenhagyása érdekében a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Álláspontja szerint a jogerős ítélet a rendelkezésre álló adatokat a Pp. 206. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat megsértve, okszerűtlenül mérlegelte, és téves következtetésre jutott, amikor a keresetet elutasította. A felperes rámutatott arra, hogy a személyével kapcsolatos hátrányos értékítélet kialakítására alkalmas közlések egy igen népszerű, nagy hallgatottságú műsorban hangzottak el, és ezért nyilvánvaló, hogy a közlemények az üzleti tevékenységére és a magánéletére is kedvezőtlenül hatottak. Erre utaló adatot közölt a perben kihallgatott tanú is. Mindezek alapján a kereset elutasítása nem volt indokolt.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!