BH 1996.9.463 I. A katonai bűncselekménynek - mint rendkívüli eseménynek - a nyomozás elrendelése előtt, az államigazgatási eljárás szabályai szerint lefolytatott vizsgálata során keletkezett jelentések, jegyzőkönyvek mint okirati bizonyítékok a büntetőeljárásban felhasználhatók [Be. 61. § (1) és (2) bek. 83. § (3) bek.].
II. Nem szolgálati parancs a katona igazoló jelentés megírására utasítása az általa megvalósított bűncselekménnyel kapcsolatban [Btk. 354. §].
III. Nem minősül vádelejtésnek és ezért az eljárás megszüntetésére vonatkozó rendelkezés is szükségtelen az ügyésznek a látszólagos alaki halmazatban levő cselekmények külön-külön minősítésének a mellőzésére tett indítványa [Be. 209. § (1) bek., 213. § (1) bek. f) pont].
A megyei bíróság katonai tanácsa a határőr őrmester vádlottat a hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt halmazati büntetésül 3 hónapi börtönbüntetésre és lefokozásra ítélte, a szabadságvesztés végrehajtását 1 évi próbaidőre felfüggesztette.
A tényállás szerint a határőr őrmestert elöljárói 1995. március 18-án útlevélkezelői szolgálatba vezényelték a határforgalmi kirendeltségen. A szolgálata alatt az egyik autóbusz idegenvezetője átadta a részére I. I. román állampolgár útlevelét, és megkérte, hogy azt kezelje le. A vádlott észlelte ugyan, hogy I. I. nincs jelen, mégis beléptető bélyegzőt helyezett el az útlevélben, amellyel a külföldi állampolgárnak 30 napi - jogszerűnek látszó - magyarországi tartózkodást biztosított, úgy tüntetve fel, mintha ekkor lépett volna be az országba.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!