Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40556/2014/7. számú határozata szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása (TISZTESSÉGTELEN szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §] Bírók: Buglyó Gabriella Éva, Gáspár Mónika, Pálinkásné dr. Mika Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.44264/2013/12., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40556/2014/7.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

14.Gf.40.556/2014/7/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség, által képviselt Pest Megyei Főügyészség felperesnek a Pintér és Szabó Ügyvédi Iroda által képviselt Raiffeisen Bank Zártkörűen Működő Részvénytársaság alperes ellen tisztességtelen általános szerződési feltételek megtámadása iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2014. július 8. napján kelt 19.G.44.264/2013/12. számú ítélete ellen az alperes által benyújtott fellebbezés folytán indult másodfokú eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított, a fellebbezés elbírálása szempontjából irányadó tényállás szerint az alperes pénzügyi intézmény - fogyasztói szerződések esetében - 2000. július 10-től 2010. június 10-ig lakásvásárlási, 2004. április 14-től 2010. június 10-ig jelzálog kölcsönszerződéseknél blankettaszerződéseket alkalmazott, amelyek a záró rendelkezések IX. fejezet 3. pontjában a következő kikötéseket tartalmazták:

"Felek megállapodnak, hogy amennyiben közöttük jogvita merül fel a jelen kölcsönszerződéssel összefüggésben, az ilyen jogviták esetére - a jelen pont következő bekezdésében meghatározott kivételekkel - a Pénz- és Tőkepiaci Állandó Választottbíróság három választottbírából álló tanácsának kizárólagos illetékességét kötik ki; jelen kölcsönszerződés a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény szempontjából egyben választottbírósági szerződésnek minősül";

"A felek kifejezetten megállapodnak abban, hogy a fizetési meghagyásos eljárásra, valamint a kötelezett ellentmondása folytán a fizetési meghagyásos eljárás perré alakulása esetére a peres eljárásra is felek - a pertárgy értékétől függően - a Pesti Központi Kerületi Bíróság, illetve a Fővárosi Bíróság kizárólagos illetékességét kötik ki."

Az alperes a 2010. június 10-ét követően kötött szerződések esetében az előző szerződéses feltételeket már nem alkalmazza, azonban korábban megkötött szerződések esetén e kikötések hatályosak és alkalmazandóak.

A felperes a 2013. október 22-én benyújtott, az elsőfokú eljárás során módosított keresetében a Ptk. 209. § (1), (3) bekezdései, 209/A. § (2) bekezdése, 209/B. § (1) bekezdése és az 1978. évi 2. törvényerejű rendelet (Ptké. II.) 5. §-ának a) pontja alapján annak megállapítását kérte, hogy az alperes által, a fogyasztókkal kötött lakásvásárlási és jelzálog kölcsönszerződés blankettaszerződések általános feltételei közül, a záró rendelkezések IX. fejezet 3. pontjában foglalt - a választottbírósági eljárás kikötésére, illetve illetékességi alávetésre vonatkozó - kikötések tisztességtelenek, kérte a fogyasztói szerződés részévé váló kikötések érvénytelenné nyilvánítását az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal, azzal, hogy mindez nem érinti a kereset benyújtásáig már kölcsönösen teljesített szerződéseket. A Ptké. II. 5/B. § (1)-(2) bekezdései alapján kérte továbbá az alperes kötelezését, hogy saját költségén gondoskodjon az ítélet rendelkező részének közzétételéről, egyszeri alkalommal két országos napilapban.

Keresete alapjául hivatkozott a 93/13/EGK irányelv (Fogyasztói Irányelv) mellékletének 1. q) pontjára, a 18/1999. (II. 5.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdésének i) pontjára, a Kúria 3/2013. számú Polgári jogegységi határozatára, a 2/2011. PK vélemény 5. a) pontjára is, az egyes szerződéses feltételek tisztességtelensége körében.

Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

A választottbírósági kikötés tekintetében arra hivatkozott, hogy a lakásvásárlási kölcsönszerződések esetén, külön figyelemfelhívó tájékoztatás nélkül nem vált a fogyasztókkal kötött szerződések részévé, a jelzálog kölcsönszerződések esetén pedig egyedileg megtárgyalásra került a fogyasztókkal. Az illetékességi kikötés vonatkozásában egyrészt az egyedi megtárgyalás tényét, másrészt azt állította a Pp. 41. §-a alapján, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelően került meghatározásra. Vitatta, hogy az egyedileg megtárgyalt, illetve a jogszabályi előírásoknak megfelelő kikötések tisztességtelensége vizsgálható a perben. Állította ugyanakkor, hogy a szerződéses feltételei megfelelnek a tisztességesség polgári jogi mércéjének is.

A Pp. 123. §-a alapján arra is hivatkozott, hogy a per tárgyává tett szerződéses kikötéseket a perindításkor már nem használta, ezért nem teljesül a közérdekű kereset preventív célja, nem illeti meg a felperest a keresetindítás joga.

Az elsőfokú bíróság a 2014. július 8. napján kelt 19.G.44.264/2013/12. számú ítéletében megállapította, hogy a lakásvásárlási kölcsönszerződés, valamint a jelzálog kölcsönszerződés elnevezésű szerződésekben, az alperes által alkalmazott általános szerződési feltételként a fogyasztói szerződés részévé váló záró rendelkezések IX. fejezet 3. pont azon kikötése, miszerint: "Felek megállapodnak, hogy amennyiben közöttük jogvita merül fel a jelen kölcsönszerződéssel összefüggésben, az ilyen jogviták esetére - a jelen pont következő bekezdésében meghatározott kivételekkel - a Pénz- és Tőkepiaci Állandó Választottbíróság három választottbírából álló tanácsának kizárólagos illetékességét kötik ki. Jelen kölcsönszerződés a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény szempontjából választottbírósági szerződésnek minősül", valamint a IX. fejezet 3. pont azon kikötése, miszerint: "A felek kifejezetten megállapodnak abban, hogy a fizetési meghagyásos eljárásra, valamint a kötelezett ellentmondása folytán a fizetési meghagyásos eljárás perré alakulása esetén a peres eljárásra is felek - a pertárgy értékétől függően - a Pesti Központi Kerületi Bíróság, illetve a Fővárosi Bíróság kizárólagos illetékességét kötik ki" az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal érvénytelen, azzal, hogy az érvénytelenség megállapítása nem érinti a kereset 2013. október 22. napi benyújtásáig már kölcsönösen teljesített szerződéseket. Meghatározta a bíróság az alperes által saját költségén közzéteendő közlemény szövegét, ami úgy szólt, hogy a Fővárosi Törvényszék a 2014. július 8. napján kelt ítéletével valamennyi szerződő félre kiterjedő hatállyal megállapította, hogy a alperes neve által a lakásvásárlási kölcsönszerződés, valamint a jelzálog kölcsönszerződés elnevezésű szerződésekben alkalmazott, általános szerződési feltételként a fogyasztói szerződés részévé váló záró rendelkezések IX. fejezet 3. pont azon szövegrésze, miszerint: "Felek megállapodnak, hogy amennyiben közöttük jogvita merül fel a jelen kölcsönszerződéssel összefüggésben, az ilyen jogviták esetére - a jelen pont következő bekezdésében meghatározott kivételekkel - a Pénz- és Tőkepiaci Állandó Választottbíróság három választottbírából álló tanácsának kizárólagos illetékességét kötik ki. Jelen kölcsönszerződés a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény szempontjából választottbírósági szerződésnek minősül, az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal érvénytelen, azzal, hogy az érvénytelenség megállapítása nem érinti a kereset benyújtásáig már kölcsönösen teljesített szerződéseket. A kikötés azért érvénytelen, mert a választottbírósági rendelkezés a fogyasztók igényérvényesítésére nyitva álló lehetőséget hátrányosan befolyásolja azzal, hogy kizárja a fogyasztó jogainak érvényesítését peres eljárás kezdeményezése vonatkozásában, ezáltal a feleknek a szerződésből eredő jogait és kötelezettségeit a jóhiszeműség és a tisztesség követelményeit sértve, egyoldalúan és indokolatlanul a alperes neve-vel szerződő fél hátrányára állapítja meg. A Fővárosi Törvényszék az ítéletével megállapította továbbá, hogy a fenti lakásvásárlási kölcsönszerződés és jelzálog kölcsönszerződés záró rendelkezések IX. fejezet 3. pontjának azon szövegrésze, miszerint: "A felek kifejezetten megállapodnak abban, hogy a fizetési meghagyásos eljárásra, valamint a kötelezett ellentmondása folytán a fizetési meghagyásos eljárás perré alakulása esetén a peres eljárásra is felek - a pertárgy értékétől függően - a Pesti Központi Kerületi Bíróság, illetve a Fővárosi Bíróság kizárólagos illetékességét kötik ki", az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal érvénytelen, azzal, hogy az érvénytelenség megállapítása nem érinti a kereset benyújtásáig már kölcsönösen teljesített szerződéseket. A kikötés azért érvénytelen, mert a feltétel hatása az, hogy kizárja vagy gátolja a fogyasztó jogának érvényesítését peres eljárás kezdeményezése vonatkozásában, ezáltal a feleknek a szerződésből eredő jogait és kötelezettségeit a jóhiszeműség és a tisztesség követelményeit sértve egyoldalúan, és indokolatlanul a alperes neve-vel szerződő fél hátrányára állapítja meg. Kötelezte a bíróság az alperest, hogy a közleményt saját költségén, 15 napon belül, két országos napilapban, egyszeri alkalommal tegye közzé, továbbá hogy fizesse meg a felperes teljes személyes illetékmentessége folytán le nem rótt 72.000,- Ft kereseti illetéket az államnak, külön felhívásra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!