Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.9.453 A csődegyezség nem minősül ún. bírói egyezségnek. A bírói gyakorlat ezt nem peres eljárásban kötött polgári jogi egyezségnek minősíti [1991. évi IL. tv. 18. §, Pp. 148. §, Ptk. 240. §].

Az elsőfokú bíróság a 6. sorszámú ítéletével a felperes leszállított, perköltség megfizetése iránti keresetének részben helyt adva, arra kötelezte az alperest, hogy a felperes teljes személyes illetékmentessége folytán előzetesen le nem rótt 300 000 Ft eljárási illetéket fizesse meg - külön felhívásra - az államnak. Egyben megállapította, hogy az alperes által előzetesen le nem rótt 750 000 Ft fellebbezési illeték az államot terheli, a felmerült egyéb költségeiket pedig a felek maguk viselik.

Az ítélet indokolásában tényként állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy - a felek részéről a megismételt eljárásban csatolt bizonyítékok szerint - az alperes az elsőfokú bíróság előtt folyamatban volt csődeljárás keretében, de bíróságon kívül kötött polgári jogi egyezségben foglalt fizetési kötelezettségének a megjelölt határidőkön belül eleget tett, mert az egyezséggel módosított tartozásának első részletét már 1993. december 21-én átutalta a felperesnek, a további 3 408 585 Ft-ot pedig az egyezségben meghatározott 1994 I. negyedévén belül, 1994. március 24-én megfizette.

Az elsőfokú bíróság a per adatai alapján arra a következtetésre jutott, hogy a felek pervesztessége, illetve pernyertessége fele-fele arányúnak tekinthető. A korábbi elsőfokú eljárásra ugyanis az alperes adott okot azzal, hogy a felek közötti szállítási szerződésen alapuló kötelezettségét csak részben teljesítette, csupán az áfa összegét fizette meg, az áruértéket azonban nem. A felperes pedig a másodfokú eljárásra szolgáltatott okot, mivel a csődeljárás során megkötött egyezség konzekvenciáit nem vonta le a korábbi elsőfokú eljárásban. Megállapította a bíróság, hogy a pernyertesség, illetőleg a pervesztesség aránya azonos abban a tekintetben is, hogy az eredeti felperesi követelésnek a felét kellett megfizetnie az alperesnek.

Mindezek folytán a bíróság a Pp. 81. §-ának (1) bekezdése alapján az alperest 300 000 Ft elsőfokú eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Kimondta, hogy mivel a felperes a módosított 1990. évi XCIII. törvény 5. §-a (1) bekezdésének c) pontja értelmében teljes személyes illetékmentességben részesül, mentes az államnak járó illeték megfizetése alól. Ugyancsak a Pp. 81. §-ának (1) bekezdése alapján rendelkezett arról, hogy a felek az egyéb költségeiket maguk tartoznak viselni.

Az első fokon eljárt bíróság ítélete ellen az alperes élt - 7. sorszám alatt - fellebbezéssel. Abban az elsőfokú ítélet őt 300 000 Ft illeték megfizetésére kötelező rendelkezésének a megváltoztatását és a marasztalását mellőző döntés hozatalát kérte. Fellebbezése indokolásában sérelmezte az elsőfokú bíróság azon megállapítását, amely szerint a felek pernyertessége és pervesztessége fele-fele arányúnak minősül. Álláspontja az, hogy már az elsőfokú eljárásra sem adott okot, mert a csődeljárás keretében elismerte a felperes követelését, és a felek között egyezség jött létre. A felperesnek tehát már a korábbi eljárásban sem volt peresíthető követelése, mivel ő a csődegyezségben foglaltakat határidőben teljesítette. Emiatt a felperesnek már a korábbi elsőfokú eljárásban el kellett volna állnia a követelésétől. Az alperes szerint a felperes pervesztessége kétségtelen. A felperes - az alperes fellebbezésének kézhezvétele után - csatlakozó fellebbezést terjesztett elő a megismételt eljárásban hozott ítélet rendelkező része és indokolása ellen, kérve annak megváltoztatását, s a perköltség viselésére kizárólag az alperest kötelező határozat hozatalát. Véleménye szerint tévedett az elsőfokú bíróság, s ennek következtében anyagi és eljárásjogi jogszabályokat sértettek az eljárt bíróságok akkor, amikor a jelen per eldöntésénél figyelmen kívül hagyták a csődeljárásra vonatkozó speciális törvényi rendelkezéseket, továbbá felcserélték az egymással a különös és az általános viszonyban lévő csődtörvény és Polgári Törvénykönyv rendelkezéseit. Jogszabálysértőnek találta a felperes azt, hogy a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság korábbi, a törvényi előírásoknak megfelelő döntését hatályon kívül helyezte, és téves utasítást adott a megismételt eljárás lefolytatására. Sérelmezte a felperes azt, hogy a bírói gyakorlat - a jogirodalomban is fellelhető téves nézeteket elfogadva - nem vitatkozik azzal a hibás felfogással, amely nem különíti el egymástól élesen a csődegyezséget és a Ptk. 240. §-ának (3) bekezdésében írt egyezséget. A csődeljárás során kötött egyezség mindig felfüggesztő feltételekkel kötött egyezség, az akkor jön létre, ha megfelel a csődtörvény előírásainak, s senki nem él a 8 napon belüli fellebbezés jogával, továbbá a jogerős végzés megjelenik a Cégközlönyben, valamint az adós teljesít. A csődegyezség hatálya tehát csak és kizárólag akkor áll be, ha az adós a csődegyezséget valamennyi hitelező vonatkozásában maradéktalanul teljesítette.

Az alperes a felperes csatlakozó fellebbezésének az elutasítását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság sem a fellebbezést, sem a csatlakozó fellebbezést nem találta alaposnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!