2008/2005. (I. 25.) Korm. határozat
a Magyar Honvédség irányításának és felsőszintű vezetésének rendjéről
A Kormány a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 50. § (2) bekezdésének a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján az egységes irányítás és vezetés követelményének fokozottabb érvényre juttatása érdekében a következő határozatot hozza:
1. A honvédelmi miniszter irányítja és vezeti a Magyar Honvédséget. A honvédség irányítását a Hvt. 51-52. és 97. §-ában meghatározott hatáskörének gyakorlásával, szakirányítását a HM közigazgatási államtitkár útján, katonai szervezeteinek vezetését a Honvéd Vezérkar főnöke útján a Hvt.-ben, jelen határozatban, a jogszabályokban, valamint az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben meghatározott feladat- és hatáskörök szerint látja el.
2. A honvédelmi miniszter hatáskörének gyakorlása során az Országgyűlés és a Kormány döntéseiben számára megállapított feladatok ellátása, valamint a Magyar Honvédség irányítása és vezetése érdekében:
a) a Magyar Honvédségre vonatkozó országgyűlési és kormánydöntéseket kezdeményez;
b) a Magyar Honvédség nemzetközi kapcsolatai körében nemzetközi szerződések előkészítését szolgáló tárgyalásokat kezdeményez és folytat. Előterjeszti a tárgyalások során előkészített nemzetközi szerződések tervezeteit, továbbá nemzetközi kötelezettségekből fakadó - nemzetközi szerződésnek nem minősülő - tárca-megállapodásokat köt;
c) irányítja a NATO szövetségi és EU katonai vállalások, kötelezettségek teljesítésével összefüggő feladatok végrehajtását;
d) működteti a tárca Védelmi Tervező Rendszerét;
e) a jogalkotási törvényben és a Hvt.-ben meghatározottak szerint rendeletet, normatív utasítást, illetve határozatot ad ki;
f) törvényen, illetve kormányrendeleten alapuló felügyeleti, illetőleg hatósági jogkört gyakorol;
g) meghatározza a Magyar Honvédség számára a jogszabályok, az állami irányítás egyéb jogi eszközei, valamint a nemzetközi egyezmények és tárca-megállapodások végrehajtása érdekében szükséges feladatokat;
h) költségvetési szervezeteket hoz létre és szüntet meg;
i) a közigazgatási államtitkár előterjesztése alapján jóváhagyja a Honvédelmi Minisztérium szervezeti felépítését és a HM Szervezeti és Működési Szabályzatát, valamint a közvetlenül alárendelt szervezetek részletes feladatkörét;
j) jóváhagyja az MH Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság, valamint a Magyar Honvédség középszintű vezető szerveinek a Honvéd Vezérkar főnöke által előkészített és a közigazgatási államtitkár útján felterjesztett szervezeti és működési szabályzatát.
3. A közigazgatási államtitkár vezeti - a Honvéd Vezérkar kivételével - a minisztérium hivatali szervezetét, irányítja a hatáskörébe utalt, a honvédelmi miniszternek közvetlenül alárendelt szervezeteket. Hivatali felettese - a Honvéd Vezérkar kivételével - a minisztérium hivatali szervezete személyi állományának, és gyakorolja felettük a munkáltatói jogokat. Hivatali felettese - a Honvéd Vezérkar főnökének alárendelt szervezetek kivételével - a honvédelmi miniszternek közvetlenül alárendelt szervezetek személyi állományának.
Szakmai felettesként szakirányítást gyakorol a Magyar Honvédség egészére kiterjedően.
A közigazgatási államtitkár a szakirányítási feladatait a helyettes államtitkárok útján vagy közvetlenül, a jogszabályokban és az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben rögzítettek szerint látja el. A HM helyettes államtitkárok a Magyar Honvédség egészére kiterjedően végzik a hatáskörükbe utalt szakterületek szakirányítását.
A közigazgatási államtitkár - a Hvt.-ben a Honvéd Vezérkar főnöke részére nevesített döntés-előkészítési területek kivételével - irányítja valamennyi miniszteri döntés teljes körű előkészítését. A Honvéd Vezérkar főnöke által előkészített döntési javaslatokat köteles a szakirányítási területek vonatkozásában megvizsgáltatni, és azokat a miniszter részére döntésre előterjeszteni.
4. A Honvéd Vezérkar főnöke - államtitkári illetményre és juttatásokra jogosult vezetőként - vezeti a Honvéd Vezérkart és a Magyar Honvédség hadrendjébe tartozó katonai szervezeteket, szolgálati elöljárója (hivatali felettese) azok személyi állományának. Felelős az alárendelt szervezetek-jogszabályok, az állami irányítás egyéb jogi eszközei és a belső rendelkezések előírásai szerinti, a szakirányítás keretein belül történő - vezetéséért. A feladatkörében előkészített döntési javaslatokat a közigazgatási államtitkár útján terjeszti a miniszter elé.
A Honvéd Vezérkar főnöke a feladatait a helyettesei közreműködésével látja el. A Honvéd Vezérkar főnökét teljes hatáskörrel a Honvéd Vezérkar főnökének első helyettese helyettesíti.
A Honvéd Vezérkar főnökének helyettesei - helyettes államtitkári illetményre és juttatásokra jogosult vezetőkként - szolgálati elöljárói a Honvéd Vezérkar főnökének alárendelt szervek és szervezetek személyi állományának.
5. A Honvédelmi Minisztérium a Hvt. 99. § alapján a Magyar Honvédség irányításának és felsőszintű vezetésének szerve. A Honvédelmi Minisztérium a Magyar Köztársaság kettős alaprendeltetést megvalósító központi közigazgatási szerve, amely a honvédelmi ágazat közigazgatási feladatai mellett felelős a Magyar Honvédség irányításáért és katonai vezetéséért is.
6. Az MH Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság delegált miniszteri jogkörben működő felsőszintű vezető szerv. A Magyar Honvédség középszintű vezető szervei az MH Szárazföldi Parancsnokság és az MH Légierő Parancsnokság.
7. A minisztériumi szerveknek egymással, a minisztérium alárendelt szervezeteivel, valamint a más minisztériumokkal és országos hatáskörű szervekkel történő együttműködésének részletes szabályait a HM Szervezeti és Működési Szabályzatában kell rögzíteni.
8. A Magyar Honvédségnél a hivatali és szakmai felet-tesi, valamint szolgálati és szakmai elöljárói rendszer érvényesül. A nem szolgálati viszonyban álló vezető a bármely állománycsoportba tartozó alárendelteknek hivatali vagy szakmai felettese, a szolgálati viszonyban álló vezető pedig a szolgálati viszonyban álló alárendelteknek szolgálati vagy szakmai elöljárója, az egyéb jogviszonyban álló alárendelteknek hivatali vagy szakmai felettese. A hivatali felettesnek alárendeltjei felé utasítási, a szolgálati elöljárónak parancsadási jogköre van.
9. A HM szervek vezetői, az MH Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság parancsnoka, valamint az MH Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság felsőszintű gazdálkodást végző szerveinek vezetői - a feladatkörükbe utalt kérdésekben - a Magyar Honvédség szakmai felettesei vagy elöljárói, akik ez irányú feladataikat a szakirányítás keretében végzik.
10. A szakirányítás során a szakmai felettes (szakmai elöljáró) jogszabályban, vagy az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben meghatározott jogok és kötelezettségek keretében, a Magyar Honvédség alaprendeltetés szerinti működésének biztosítása érdekében, az irányítás rendszerében az irányított szervezetek szaktevékenységére meghatározó befolyást gyakorol.
A szakmai felettes vagy elöljáró az egyszemélyi felelős vezetés rendjére tekintettel közvetlen utasítási (parancsadási) joggal - mint hivatali felettes vagy szolgálati elöljáró - kizárólag saját hivatali vagy szolgálati alárendeltjei vonatkozásában rendelkezik.
11. Szakterületén a szakmai felettes vagy elöljáró:
a) a Hvt. 110. § szerint belső rendelkezéseket ad ki a jogszabályok és az állami irányítás egyéb jogi eszközei végrehajtására;
b) intézkedik a szakmai tevékenység végrehajtásával kapcsolatban, a közvetlenül alárendelt szervezetek, illetőleg a Magyar Honvédség szaktevékenységet ellátó szerveire vonatkozóan;
c) feladatkörébe tartozó információkat ad és kér;
d) szakterületének körébe tartozó jogszabályokat és döntéseket készít elő;
e) véleményezési jogot gyakorol;
fi ellenőrzi az alárendelt szakmai szervezetek tevékenységét, illetőleg - a miniszter nevében és megbízásából - az alárendelt katonai szervezetek parancsnokainak és más szolgálati elöljáróinak szakmai tevékenységét;
g) a szakterületéhez tartozó, általa irányított tevékenység egységes gyakorlatának kialakítása érdekében dönt a végrehajtás során felmerült vitás kérdésekben, illetőleg állásfoglalás kiadásával biztosítja a szakmai feladatok egyöntetű végrehajtását.
12. Jelen határozat a közzététel napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a Magyar Honvédség irányításának és felsőszintű vezetésének rendjéről szóló 2204/2001. (VIII. 8.) Korm. határozat és az azt módosító 2009/2004. (I. 22.) Korm. határozat hatályát veszti.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök