Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20292/2020/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §] Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.20.292/2020/4.

A Fővárosi Ítélőtábla a Bihary, Balassa Ügyvédi Iroda; ügyintéző: dr. Bihary Tibor Aurél ügyvéd által képviselt II. rendű, valamint a III - V. rendű felpereseknek a Szabó Dudás Hargita Ügyvédi Iroda; ügyintéző: dr. Dudás Gábor János ügyvéd által képviselt alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2019. január 15. napján meghozott 62.P.20.896/2018/11. számú ítélete ellen a felperesek részéről 12. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét azzal hagyja helyben, hogy az elsőfokú perköltség és kereseti illeték fizetési kötelezettség az I. rendű felperes helyett a IV-V. rendű felpereseket terheli, egymás között egyenlő arányban.

Kötelezi a II-III. rendű felpereseket, hogy személyenként 101.600 (százegyezer-hatszáz) forint, a IV-V. rendű felpereseket, hogy személyenként 50.800 (ötvenezer-nyolcszáz) forint másodfokú perköltséget fizessenek meg 15 napon belül az alperesnek.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] Az I-III. rendű felperesek keresetük szerint a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján 10.000.000 forint - ebből az I. rendű felperes 3.400.000 forint, a II.-III. rendű felperesek fejenként 3.300.000 forint - kártérítés és ennek 2013. július 1-től a kifizetésig számított törvényes kamata megfizetésére kérték kötelezni az alperest.

[2] Kárigényük ténybeli alapjaként előadták, hogy ... I. rendű felperes a II-III. rendű felperesekben, míg a II-III. rendű felperesek kereszttulajdonlás folytán egymásban rendelkeztek üzletrésszel. A II. rendű felperes 92 alkalmazottal, 50 kisteherautóval, raktárhálózattal országos szinten dohánynagykereskedelmi, a III. rendű felperes 45 boltban 59 saját alkalmazottal dohánykiskereskedelmi tevékenységet folytatott. A 2012. évi CXXXIV. törvény (a továbbiakban: Fdtv.) hatályba lépéséig a II-III. rendű felperesek a magyar dohánypiac elismert, egyben legnagyobb szereplői voltak, nyereségesen működtek és biztonságos megélhetést biztosítottak tulajdonosaiknak. Az Fdtv. 2013. július 1-től a dohánykiskereskedelmi tevékenységet állami monopóliummá tette, és csak magánszemélyek számára, pályázati úton elnyert koncesszió birtokában engedte a tevékenység gyakorlását. A korábbi tevékenységük új jogi környezetben való tovább folytatása érdekében a III. rendű felperes üzletfelei, illetve dolgozói a saját nevükben nyújtottak be pályázatokat, azonban a megpályázott 180-ból mindössze 4 koncessziót sikerült elnyerni. Ennek következtében a III. rendű felperes 45 kiskereskedelmi üzletéből egy sem maradhatott meg, és a dohány-kiskereskedők számának drasztikus csökkenése miatt a II. rendű felperes nagykereskedelmi tevékenysége is ellehetetlenült. A II-III. rendű felperesek ezért 2013. július 31-én a végelszámolásukról döntöttek.

[3] A felperesek állították, hogy az Fdtv. megalkotásával az alperes megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményét és az Alaptörvényt is azzal, hogy megfosztotta a társaságokat a gazdasági tevékenységük folytatásához szükséges engedélyektől, ellehetetlenítette a korábbi tevékenységük folytatását. Üzletrészeik elértéktelenítésével közvetlen vagyoni értékcsökkenést okozott a cégek tulajdonosainak, ugyanakkor nem biztosított semmilyen ésszerű, arányos és azonnali kártalanítást.

[4] Az alperes a jogalapot, összegszerűséget egyaránt vitatva a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a jogalkotással a felek között közjogi jogviszony létesült, amelyre nem alkalmazhatók a polgári jog kárfelelősségi szabályai. A 3194/2014. (VII. 15.) AB határozatában az Alkotmánybíróság az Fdtv. Alaptörvénnyel való összhangját megállapította. A jogellenességét megalapozó többlettényállási elem - így különösen az Alkotmánybíróság határozatának - hiánya pedig a felelősségét kizárja. Az Fdtv. nem sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét, de ha sértené, az sem alapozná meg a kárfelelősségét. A bíróság ugyanis nem veheti át az Alkotmánybíróság szerepét, és saját hatáskörében eljárva nem mellőzheti a jogszabály alkalmazását.

[5] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította és az alperes javára az I. rendű felperest 215.900 forint, a II-III. rendű felpereseket fejenként 209.550 forint perköltség, az állam javára az I. rendű felperest 204.000 forint, a II-III. rendű felpereseket fejenként 198.000 forint feljegyzett eljárási illeték megfizetésére kötelezte.

[6] Ítéletének indokolásában a Kúria Pfv.III.20.892/2015/4., Pfv.III.20.656/2017/13. és Pfv.IV.21.912/2017/7. számú ítéleteire utalással az elsőfokú bíróság kifejtette: a jogalkotásra nem alkalmazhatóak a polgári jogi kárfelelősség szabályai, és önmagában a jogszabály hatálybalépésével bekövetkezett károsodás nem keletkeztet a jogalkotó és a károsult között polgári jogi jogviszonyt. Ezért egyetértett az alperessel abban, hogy a jogalkotással kapcsolatos kártérítési felelősség az államot a belső jogrendszer alapján nem terheli. Álláspontja szerint közhatalmi cselekmény magánjogi szempontú vizsgálatára kizárólag azt követően volna lehetőség, ha az Alkotmánybíróság a jogszabályt megsemmisítené, megállapítva annak jogsértő voltát. A 3194/2014. (VII. 15.) AB határozat szerint azonban a peresített jogalkotás nem volt alaptörvény-ellenes. Hivatkozott arra, hogy az 1/2014. számú polgári elvi döntés szerint is csak a jogalkotó által egyedi ügyben, nem normatív tartalommal, diszfunkcionális jogalkotás megállapítására alapot adó és az Alkotmánybíróság által megsemmisített jogszabály miatt van kártérítés érvényesítésére lehetőség. A jogalkotással összefüggő kártalanítás elmaradása miatti igények elbírálása pedig nem tartozik a polgári bíróság hatáskörébe.

[7] A bíróság kifejtette: a jogalkotási törvény esetleges megsértése sem alapozná meg az alperes felelősségét, és a felperesek keresete a Ptk. 349. §-a alapján sem alapos. A PK. 42. számú állásfoglalás szerint ugyanis államigazgatási jogkörben okozott kárnak csak az államigazgatási feladatot ellátó szerv alkalmazottja, illetőleg tagja államigazgatási jellegű, tehát közhatalom gyakorlása során kifejtett szervező-intézkedő tevékenységgel, illetve ennek elmulasztásával okozott kár tekintendő, a jogalkotás viszont nem ilyen.

[8] Megállapította, hogy az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló ún. Római Egyezmény Első Kiegészítő Jegyzőkönyvének 1. Cikkének megsértésére alapított igényüket a felperesek az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt érvényesíthették, és a per alatt 2018. október 30-án meghozott ítéletében az EJEB el is bírálta kérelmüket. Az Alkotmánybíróság hatályon kívül helyezheti az Egyezményt sértő jogszabályokat, ennek hiányában azonban a polgári bíróság sem az EJEB, sem az AB szerepét nem veheti át, és saját hatáskörében nem mellőzheti a jogszabály alkalmazását. A 3194/2014. (VII. 15.) AB határozatban kifejtettek szerint a jogalkotással nem sérült a felperesek tulajdonhoz és vállalkozáshoz való joga, az Fdtv. nem vonta el a beruházásaik, illetve eszközeik felett fennálló tulajdonjogukat. A jogalkotást követően is volt lehetőségük ilyen jellegű vállalkozási tevékenység folytatására eredményes pályázat esetén. A jogalkotó megváltoztathat jogszabályokat, akár a még hatályba sem lépett jogszabályok helyett is eltérő szabályozást fogadhat el, melyek miatt felelősségre nem vonható. Az alperesnek nem feladata az állandó piac garantálása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!