Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bt.1070/2014/3. számú precedensképes határozata lopás bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 431. §, 436. §, 437. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 459. §] Bírók: Csák Zsolt, Csere Katalin, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

Többszörös visszaesés törvénysértő megállapítása.

Kapcsolódó határozatok:

Budai Központi Kerületi Bíróság B.715/2007/14., Fővárosi Törvényszék Bf.5211/2008/4., Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság B.1004/2011/32., Fővárosi Törvényszék Bf.5856/2013/19., Kúria Bfv.534/2014/5., *Kúria Bt.1070/2014/3.*, Kúria Bfv.1190/2016/7. (BH 2017.12.391)

***********

KÚRIA

Bt.I.1070/2014/3.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év október hó 7. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t :

A lopás bűntette miatt folyamatban volt büntetőügyben a Legfőbb Ügyész által a törvényesség érdekében benyújtott jogorvoslati indítványt elbírálva megállapítja, hogy a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság 8.B.XVIII.1004/2011/32. számú, valamint a Fővárosi Törvényszék 23.Bf.XVIII.5856/2013/19. számú ítéleteinek terhelt többszörös visszaesői minőségét megállapító rendelkezése törvénysértő.

A jogorvoslati eljárásban felmerült 4.000.- (négyezer) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A terheltet a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság a 2012. szeptember 20. napján kihirdetett 8.B.XVIII.1004/2011/32. számú ítéletével bűnösnek mondta ki jelentős értékre, dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntettében [1978. évi IV. törvény 316. § (1) bekezdés, (6) bekezdés b) pont]. Ezért őt, mint többszörös visszaesőt kettő év hat hónap börtönbüntetésre és a közügyektől három évi eltiltásra ítélte. Egyben a Budai Központi Kerületi Bíróság által kiszabott kettő év börtönbüntetés végrehajtását elrendelte. A bíróság rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról, a bűnjelekről, illetve a bűnügyi költség viseléséről.

A másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék a 2013. november 19. napján jogerős 23.Bf.XVIII.5856/2013/19. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta. A terhelt cselekményét a Btk. 370. § (1) bekezdésébe ütköző, és a (2) bekezdés bc) pontja folytán a (4) bekezdés b) pontja szerint minősülő lopás bűntettének minősítette, és nevezte meg. A szabadságvesztés büntetést egy év tíz hónapra, a közügyektől eltiltást kettő évre enyhítette azzal, hogy a szabadságvesztés végrehajtási fokozata börtön, és a terhelt legkorábban a büntetés háromnegyed részének letöltése után bocsátható feltételes szabadságra. A Budai Központi Kerületi Bíróság 12.B.XXII.715/2007/14. számú ítéletével kiszabott szabadságvesztés büntetés végrehajtását tekintette elrendeltnek. Pontosította a bűnjelekre vonatkozó rendelkezést, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A bíróság jogerős határozata ellen a Be. 431. § alapján a Legfőbb Ügyész BF.534/2014. szám alatt élt jogorvoslattal a törvényesség érdekében, a terhelt többszörös visszaesői minőségének törvénysértő volta miatt, ezen törvénysértés megállapítása érdekében.

Az indítvány lényege szerint a terhelt megelőző elítélései a visszaesést, vagy a többszörös visszaesést nem alapozzák meg, mivel szándékos bűncselekmény miatt nem végrehajtandó szabadságvesztés büntetésre ítélték, illetve a terhelt utolsó elítélése esetében - amelyben többszörös visszaesői minőségét megállapították - az ítéletek jogerőre emelkedésére az alapügyben elbírált cselekmény elkövetése után került sor. A terhelt többszörös visszaesői minőségének törvénysértő megállapítása sem különleges eljárásban, sem felülvizsgálati eljárásban nem orvosolható. Ezért indítványozta, hogy a Kúria állapítsa meg, miszerint a jogerős ítéletnek az a rendelkezése, amellyel a terhelt többszörös visszaesői minőségét megállapította, törvénysértő.

A Kúria a Be. 434. § (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, amelyen a legfőbb ügyész képviselője az indítványban foglaltakat fenntartotta.

A terhelt védője egyetértett a Legfőbb Ügyész indítványával, egyben indítványozta a megváltozott körülményekre figyelemmel a büntetés enyhítését is.

A Kúria a törvényesség érdekében benyújtott jogorvoslati indítványt alaposnak találta.

A rendelkezésre álló iratok, továbbá a bűnügyi nyilvántartás adataiból megállapítható, hogy a rendkívüli jogorvoslati indítvánnyal támadott határozat meghozatalát megelőzően a terhelttel szemben az eljárt bíróságok az alábbi határozatokat hozták:

1) A Budai Központi Kerületi Bíróság a 12.B.XXII.715/2007/14. számú ítéletével, amely a Fővárosi Bíróság, mint másodfokú bíróság 27.Bf.XXII.5211/2008/4. számú ítéletével 2008. május 22. napján emelkedett jogerőre, rablás bűntette miatt kettő évi - végrehajtásában négy évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte. Az elkövetési idő 1995. június 1. napja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!