Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.21165/2017/8. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 155/A. §, (1) bek., 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §, 523. §, 2013. évi CCXXXVII. törvény (Hpt.) 6. §, c) pont 40.] Bírók: Lengyel Nóra, Szeghő Katalin, Zanóczné dr. Ocskó Erzsébet

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.II.21.165/2017/8. szám

A Szegedi Ítélőtábla a dr. Némethi Gábor ügyvéd által képviselt I. r. és II. r. felpereseknek - a Madák Ügyvédi Iroda (ügyintéző ügyvéd: dr. Madák László) által képviselt I. r. és a személyesen eljárt II. r. alperesek ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Kecskeméti Törvényszék 2017. november hó 6. napján kelt 4.P.20.318/2017/13. számú ítélete ellen a felperes részéről 14. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés alapján lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az elsőfokú bíróság ítéletét részben és akként változtatja meg, hogy a felperesek által az állam javára egyetemlegesen fizetendő elsőfokú eljárási illeték összegét 175 452 (százhetvenötezer-négyszázötvenkettő) Ft-ra leszállítja.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg az I. r. alperesnek 92 000 (kilencvenkettőezer) Ft másodfokú perköltséget, valamint az államnak az állami adóhatóság felhívására 233 936 (kétszázharmincháromezer-kilencszázharminchat) Ft fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A peres felek 2006. június 14. napján ((szerződés száma)) "HITEL-, ZÁLOG- és KÉSZFIZETŐ KEZESI SZERZŐDÉS MKB svájci frank lakáshitelhez" elnevezésű megállapodást kötöttek, amely szerint az I. r. alperes vállalta, hogy 62 600 CHF összegű deviza hitelt tart rendelkezésre, és a rendelkezésre tartási időszak lejártáig a szerződésben meghatározott feltételek teljesülése esetén forintban legfeljebb 10 000 000 Ft összegű kölcsönt folyósít a felperesek részére hitelkiváltás céljából és magáncélú felhasználásra. A szerződésben a felek jelzálogjogot alapítottak a felperesek tulajdonában álló ingatlanra az I. r. alperes javára, a II. r. alperes pedig a kölcsönszerződésből eredő követelés biztosítására készfizető kezességet vállalt.

A szerződés 4.2. pontja a hiteldíj elemeként tünteti fel a kezelési költséget azzal, hogy annak mértéke a szerződéskötés időpontjában: évi 2,70 %, egyebekben kamatperiódusonként változó, amelynek mértéke a Bank mindenkori kondíciós listájában kerül közzétételre.

A szerződés 6. pontja szerint a kölcsön törlesztése, a kamat és kezelési költség megfizetése havonta az elszámolási napokon, kamatperiódusonként egyenlő összegű törlesztőrészletben esedékes.

A 9.3. pont értelmében a szerződés részét képezi az I. r. alperes Hitelműveletek végzéséről szóló üzletszabályzata (a továbbiakban: Üsz.), amelynek 4.2.9. pontja szerint a kezelési költséget a bank a kondíciós listában közzétett módon a tőketartozás alapján számítja fel. Az I. r. alperes szerződéskötés időpontjában hatályos kondíciós listája az "MKB CHF Magánhitel" kezelési költségét havi 0.225%-ban határozta meg azzal, hogy az havonta esedékes, kiszámítása naponta történik, az adott napon fennálló tőketartozásra vetítve.

A felperesek módosított keresetükben elsődlegesen a kölcsönszerződés 4.2. pontjában meghatározott, a kezelési költségre vonatkozó rendelkezés tisztességtelenségének a megállapítását, és ennek jogkövetkezményeként az I. r. alperes kötelezését kérték a kezelési költség címén felszámított 2 924 200 Ft (11 400 CHF) visszafizetésére.

Másodlagos keresetükben a kezelési költség deviza alapú elszámolására vonatkozó szerződési feltétel tisztességtelenségének a megállapítását, ennek jogkövetkezményeként pedig az I. r. alperes 1 052 500 Ft megfizetésére kötelezését kérték. Érvelésük szerint kölcsönszerződés esetén a hitelezőnek járó ellenszolgáltatás az ügyleti kamatban fejezhető ki, minden egyéb díj, költség, amelyet a hitelező felszámíthat járulékos jellegű, tehát nem tartozik a főszolgáltatásért járó ellenszolgáltatás körébe, és ellenszolgáltatásnak is csak akkor tekinthető, ha van olyan szolgáltatás, amelyet ellentételez. Kiemelték, a hitelező költségként a fogyasztó érdekében felmerült valós kiadásait számíthatja fel, azonban a szolgáltatási kötelezettségével kapcsolatos költségtérítésre nem tarthat igényt, miután az az ügyleti kamatban jelenik meg. Hangsúlyozták, a szerződésben nem került rögzítésre, hogy a kezelési költség milyen szolgáltatás ellentételezése, és annak számítása sem világos.

A másodlagos keresetük indokaként előadták, a bank kezelési költsége forintban merül fel, ezért annak árfolyammal történő emelése tisztességtelen.

A II. r. alperest a keresetben foglaltak tűrésére kérték kötelezni.

Az I. r. alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Védekezése szerint a hitelműveletekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: a Hpt.) szerint a hitel és pénzkölcsön nyújtására irányuló pénzügyi szolgáltatási tevékenység a kölcsön folyósítását megelőző, illetve azt követő banki tevékenység, ami nem része a kölcsönnyújtásnak, a kamat kizárólag a kölcsön használatáért, kockázatáért fizetendő, abba költségelem nem kerül beépítésre. Állította, a kezelési költségnek van ellentételezése, miután a hitelező pénzintézetre a kölcsön nyújtásával kapcsolatban jelentős adminisztrációs teher hárul, ami ebben a formában jelenik meg, s amelyről a felperesek a szerződéskötés során tájékoztatást is kaptak. Ebből következően véleménye szerint a kezelési költség felszámítása szerződésszerű és jogszerű volt, a szerződés ezt érintő pontjai nem tisztességtelenek. A másodlagos keresetet illetően kifejtette, miután a kezelési költség a jogszabályok által is megkívántan százalékban kerül kifejezésre, annak a főtartozáshoz kell igazodnia, s mivel a tőke CHF-ben van nyilvántartva, annak a százalékos arányát kell figyelembe venni a kezelési költség mértékének a meghatározásakor is.

A II. r. alperes a keresetre érdemi nyilatkozatot nem tett.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, és kötelezte a felpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az I. r. alperesnek 15 napon belül 70 000 Ft perköltséget, míg az államnak 600 000 Ft eljárási illetéket. Határozatának indokolásában megállapította, a peres felek között a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: 1959-es Ptk.) 523. § (1) bekezdése szerinti kölcsönszerződés jött létre, amelynek nélkülözhetetlen eleme meghatározott pénzösszegnek az adós rendelkezésére bocsátása és az adós visszafizetési kötelezettségének megjelölése azzal, hogy a szerződés minden további eleme, így a kölcsönbevevő által fizetendő díjak, költségek és egyéb szerződési feltételek csupán eshetőlegesek, azok kizárólag a felek erre vonatkozó megállapodása esetén képezik a szerződés részét. Rámutatott, a perbeli kölcsönszerződés tartalmaz a kezelési költségre vonatkozó megállapodást, így vizsgálta, hogy ez a kikötés összhangban áll-e a jóhiszeműség és tisztesség elvével. Az 1959-es Ptk. 523. § (2) bekezdésére utalással kiemelte, a szerződésnek a folyósított tőkeösszegen felül annak kamatát is tartalmaznia kell, ugyanakkor az ellenszolgáltatás ezen felül tartalmazhat az adós részéről teljesítendő egyéb fizetési kötelezettségeket is, ami elkülönül a pénz használatáért járó kamattól. Utalt arra, a Hpt. 2. sz. melléklet I.10.3. pontja részletezi bankkölcsön esetén a hitelező szolgáltatásait, amelyhez kapcsolódó költségeket a hitelező vagy az ügyleti kamatba beépítve érvényesíthet, vagy pedig külön nevesítve kezelési költség címén tarthat arra igényt. Ebből arra a következtetésre jutott, hogy a kezelési költség a szolgáltatás-ellenszolgáltatás meghatározásának körébe tartozik, a hitelintézet által nyújtott szolgáltatás ellenértékének egyik eleme, így tisztességtelensége csak akkor vizsgálható, ha megszövegezése nem egyértelmű, nem érthető. Álláspontja szerint a perbeli szerződés 4.2. pontja félre nem érhető módon határozza meg a kezelési költség mértékét 2,70 %-ban, rögzíti kiszámításának módját, így a felperesek számára érthető lehetett, hogy az ügyleti kamaton felül ilyen címen is terheli őket fizetési kötelezettség, és annak mértéke tekintetében sem merülhetett fel kétségük.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!