A Gyulai Törvényszék M.70063/2022/15. számú határozata szabadság megváltása tárgyában. [2012. évi I. törvény (Mt.) 16. § (1) bek., 286. § (4) bek.] Bírók: Juhász Gábor, Kolarovszkiné Bagita Éva, Végváriné Kovács Ágnes
Gyulai Törvényszék
mint munkaügyi perben eljáró elsőfokú bíróság
Az ügy száma: 7.M.70.063/2022/15/I.
A felperes: felperes neve (lakóhely: felperesi lakcím.)
A felperes képviselője: Nadray Ügyvédi Iroda (dr. Nadray Katalin eljáró ügyvéd; székhely: ügyvédi iroda székhelyének címe)
Az alperes: alperes teljes elnevezése (székhely: alperes székhelye.)
Az alperes képviselője: Pál és Kozma Ügyvédi Iroda (dr. Pál Lajos eljáró ügyvéd; székhely alperesi ügyvédi iroda székhelyének címe.)
A per tárgya: munkabér-, prémium-, önkéntes nyugdíjpénztári tagdíj-, szabadságmegváltás-, felmentési időre járó távolléti díj-, végkielégítés-különbözet
Í t é l e t:
A bíróság a felperes kereseteit elutasítja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 624553 (hatszázhuszonnégyezer-ötszázötvenhárom) forint perköltséget.
Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által közzétett illetékbevételi számlája javára az esedékesség napjáig 498928 (négyszázkilencvennyolcezer-kilencszázhuszonnyolc) forint eljárási illetéket. A fizetendő illeték a határozat jogerőre emelkedését követő 60. napon válik esedékessé. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal által közzétett illetékbevételi számla száma: 10032000-01070044-09060018 A közleményben fel kell tüntetni a jogerős bírósági határozatot hozó bíróság megnevezését, a bírósági ügyszámot és a fizetésre kötelezett adóazonosító számát.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül elektronikus kapcsolattartás útján fellebbezésnek van helye, melyet - a Szegedi Ítélőtáblához címezve - a Gyulai Törvényszéknél lehet előterjeszteni. A fellebbezési eljárásban munkaügyi perben nem kötelező a jogi képviselet. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 379. és 380. §-aiban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, vagy ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, vagy ha a fellebbezés csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, illetve, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.
I n d o k o l á s
[1] Az 1963-ban született felperes 1994. október 17. napjától dolgozott az alperesi társaságnál, illetve a jogelődnél különböző munkakörökben, 2008. július 29. napjától már üzemvezető, ekkor került először rögzítésre a munkaszerződés II.2. pontjába az a következő rendelkezés: "A munkáltató köteles a munkavállalóval a szokásos bérfejlesztési eljárás során a munkavállaló alapbérét évről-évre, minden év március 1-jétől (ha indokolt visszamenőleg) rendezni. A kötelezettség akkor is fennáll, ha a munkáltató a helyi szakszervezettel kötött béregyezsége a munkavállalóra a beosztására tekintettel nem terjedne ki."
[2] A 2018. február 6. napján kelt módosításokkal egységes szerkezetben foglalt munkaszerződés szerint 2018. február 12. napjától a felperes eszközgazdálkodási osztályvezető; a munkaszerződés II.2 pontja a fenti rendelkezéssel megegyezően változatlan maradt; a munkaszerződés II.4 és II.5. pontjai kéthavi alapbérnek megfelelő teljesítményösztönző bér (teljesítményösztönző prémium, TÖR) lehetőségéről és arról is rendelkeztek, hogy feltétel a kitűzött cél teljesítése vagy hogy a teljesítés elmaradása a munkavállalónak ne legyen felróható; a III.10. pontban az önkéntes nyugdíjpénztári tagdíj vonatkozásában a munkáltatói hozzájárulásra való jogot is rögzítette a önkéntes nyugdíjpénztár elnevezése tagsági díja tekintetében; a IV.2. pont 16 hét felmondási időt tartalmaz; a IV.3. pont pedig többletvégkielégítést szabályoz.
[3] Ez utóbbi egységes szerkezetű munkaszerződés II.4. pontjának a szövege a következő: "A munkavállalót a munkáltató által meghatározott teljesítményt ösztönző célok teljesítése esetén, ezen célok egyéni kitűzésekor érvényes alapbére kéthavi összegének megfelelő teljesítményösztönző bér illeti meg. A teljesítményösztönző célok egyéni meghatározása minden év április 30. napjáig történik meg. A 2018 évben a teljesítményösztönző bér a munkavállalót az I.2. pontban meghatározott időponttól számítottan, időarányosan illeti meg. A teljesítményösztönző célkitűzésnek reálisnak teljesíthetőnek, a munkavállaló szakmai beosztásával összhangban állónak kell lennie. A munkáltató a teljesítményösztönző bérrendszerre vonatkozó rendelkezéseket munkáltatói szabályzatban köteles meghatározni".
[4] E munkáltató szabályzat a 71/2014/3. Vezérigazgatói szabályzat, melynek 8.7. alpontja a következő: "A munkavállaló akkor is jogosult teljesítményösztönző bérre, ha a teljesítést követően megszűnik a munkaviszonya. Ha a munkavállaló a kitűzött teljesítményösztönző célt a munkaviszonya megszűnéséig maradéktalanul teljesítette, megilleti őt a teljesítményösztönző bér teljes összege. Ha a teljesítésre előírt határidő lejárata előtt szűnik meg a munkaviszony, akkor az összes körülmény mérlegelésével a munkáltató dönthet a teljesítményösztönző bér arányos részének kifizetéséről.
[5] A fenti 2018. évi egységes szerkezetű munkaszerződés II.5. pontja alapján teljesítményösztönző bér a munkavállalót akkor illeti meg, ha a munkáltató a teljesítményösztönző célokat kitűzte, és azokat a munkavállaló teljesítette, illetve a teljesítés elmaradása a munkavállalónak nem felróható."
[6] 2018. február 12. napjától a felperes alapbére havi 922000 forint. A 2019. július 4-edikei meghatározás alapján a teljesítményösztönző bér (TÖR, prémium) mértéke egy havi alapbér összegében került meghatározásra; a vállalati átszervezés folytán a felek megállapodtak abban, hogy 2020. november 12-től felperes eszközgazdálkodási osztályvezető munkaköre mellett ellátja a készletgazdálkodási osztályvezető munkakörébe tartozó feladatokat is; 2020. december 4. napjától kezdődően a felperes eszköz- és készletgazdálkodási osztályvezető, és a 2021. januári megállapodás alapján visszamenőleges hatállyal 2020. október hó 1. napjától havi alapbére 1032700 forint.
[7] A 2022. évi további átszervezés a felperes által vezetett szervezeti egységet is érintette, felajánlásra került a munkaszerződés-módosítás, ami arra irányult volna, hogy 2022. július 1. napjától a felperesi munkakör eszköz-készletnyilvántartási osztályvezető legyen havi 941500 forint alapbérrel. Felperes az ajánlatot nem fogadta el, ezért a munkáltató a 2022. július 4. napján kelt felmondással 2022. október 25. napjára a munkaviszonyt megszűntette, a munkáltató működési köréreben rejlő okból; 2022. július 5. napjától számított 16 hét felmondási idő megállapítására és a kollektív szerződés (ksz.) 3.1.9.1. pontja szerint 7 havi távolléti díjnak megfelelő végkielégítés 16 hét felmondási idő megállapítására került sor; utolsó munkában töltött nap: 2022. augusztus 2.
[8] A felperes részére a munkáltatói felmondás folytán havi bruttó 1032700 forint alapbér figyelembe vételével kerültek elszámolásra a járandóságok, különösen a szabadságmegváltás, a felmentési időre járó távolléti díj és a végkielégítés összege, majd fizetési felszólítás és az ezt követő munkáltatói döntés alapján a munkáltató a kéthavi alapbér utolsó munkában töltött napig időarányos részének megfelelő teljesítményösztönző prémium összeget (TÖR) is elszámolta a 71/2014/3. vezérigazgatói szabályzat 8.7. alapján.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!