Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2002.681 A munkáltató elévülési időn belül érvényesítheti az átalánytérítés megfizetésére irányuló igényét a munkavállaló jogellenes munkaviszony megszüntetése következményeként [Mt. 11. §, 101. § (1), (4) bek., 173. §].

A felperes munkáltató keresetében 130 nap felmondási idő figyelembevételével 376 658 forint kártérítés és kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest, mert álláspontja szerint jogellenesen szüntette meg a felperesnél fennállt munkaviszonyát.

A munkaügyi bíróság ítéletével a kereset szerint marasztalta az alperest.

A munkaügyi bíróság megállapítása szerint az alperes 2000. április 11-én kérte írásban a munkaviszonya közös megegyezéssel való megszüntetését, amihez a felperes nem járult hozzá. Ezt követően az alperes 2000. május 2-ától a munkahelyén nem jelent meg, munkát nem végzett, a munkaviszonyát jogellenesen megszüntette, ezért a felperes követelése megalapozott. A munkaügyi bíróság nem fogadta el az alperes érvelését arról, hogy a 2000. április 11-ei jognyilatkozata rendkívüli felmondásnak minősült. Alaptalannak minősítette azt az alperesi előadást is, hogy valójában a munkáltató eljárása volt jogellenes, mert az alperes munkából való távolmaradása után a felperesnek kellett volna a munkaviszonyt rendes, vagy rendkívüli felmondással megszüntetni.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság osztotta a munkaügyi bíróság álláspontját a kereset megalapozottságáról, és az alperes 2000. április 11-ei jognyilatkozata tartalma, valamint az ezt követő magatartása megítéléséről. A fellebbezésben kifejtettek kapcsán rámutatott, hogy a felperes az Mt. 101. §-ában meghatározott kártérítési igényét az elévülési időn belül érvényesíthette.

A alperes felülvizsgálati kérelmében a Pp. 206. § (1) bekezdésébe és a Pp. 221. § (1) bekezdésébe ütköző törvénysértés miatt támadta a jogerős ítéletet, mivel álláspontja szerint nem értékelték a bíróságok, hogy a munkáltatónak a közös megegyezésre vonatkozó elutasító álláspontja közlésekor nyomban jelezte, hogy rendkívüli felmondással él. Tévesnek tartotta a felperes kártérítési igénye érvényesítési határidejére vonatkozó ítéleti álláspontot, mert az Mt. 202. § b) pontja szerint az adott esetben, mivel az igény munkaviszony megszüntetéséhez kapcsolódott, 30 napon belül lett volna helye keresetindításnak. Azzal is érvelt, hogy a felperes munkáltató jogellenes magatartásának a következménye, hogy a rendkívüli felmondását szóban közölte. A felperesnek együttműködési kötelezettségéből következően ugyanis figyelmeztetnie kellett volna őt a jognyilatkozata írásban való előterjesztésére.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A per adataiból aggálytalanul megállapítható, hogy az alperes munkavállaló 2000. április 11-én a munkaviszonya közös megegyezéssel való megszüntetéséhez kérte a felperes hozzájárulását. A kérelemben családi körülményeire, a munkáltató "bizonytalan jövőjére" hivatkozott. A felperes - a kérelemre 2000. április 17-én történt rájegyzéséből megállapíthatóan - "igényt tartott a felmondási idő ledolgozására".

A felülvizsgálati kérelemben kifejtettekkel ellentétben az alperes 2000. április 11-ei kérelme nyilvánvalóan nem minősült sem rendes, sem rendkívüli felmondásának. Továbbá nem merült fel semmilyen adat arra, hogy az alperes a kérelme elutasítása esetére szóban rendkívüli felmondást közölt, erre vonatkozóan bizonyítási indítványa nem volt.

A perben nem volt vitás, hogy az alperes 2000. május 2-ától a munkavégzéssel felhagyott, a felperes munkáltató többszöri írásbeli felhívása ellenére munkavégzésre nem jelent meg. A felperes 2000. május 9-én és 18-án kelt levelében figyelmeztette az alperest az igazolatlan távolmaradása jogkövetkezményeire, így egyebek között az Mt. 101. § (1) bekezdésében szabályozottakra. A munkáltató a munkaviszonyt megszüntető jognyilatkozatot nem tett a per adataiból megállapíthatóan.

Az alperes a 2000. május 8-án kelt, a felperes igazgatójának megküldött aláírás nélküli nyilatkozatában a 2000. április 11-ei kérelmét rendkívüli felmondásként minősítve azzal indokolta, hogy a jelenleginél a családi körülményeire is tekintettel lényegesen kedvezőbb anyagi feltételek mellett kapott állást, és a munkaviszonya megszüntetéséhez a munkáltató a hozzájárulást nem tagadhatja meg. Az alperes a nyilatkozatában kitért az Mt. 101. § (1) bekezdésében szabályozott kötelezettségére ("Kétségtelen, hogy az Mt. 101. §-a szerinti eljárásnak van helye, .... tudomásul veszem, hogy amennyiben a kilépésem az üzem működését megzavarta, kártérítési felelősséggel tartoznék.").

Mindezekre tekintettel megalapozott a másodfokú bíróság következtetése, mely szerint az alperes a munkaviszonya jogellenes megszüntetése miatt az Mt. 101. § (1) bekezdése alapján köteles megfizetni a munkáltató részére a reá irányadó felmondási időre járó átlagkeresetnek megfelelő összeget. A felülvizsgálati kérelem ezzel ellentétes érvelése téves. A kérelemben előadottak a munkaviszony megszüntetése körülményeiről nem cáfolják azt a megállapítást, hogy az alperes a munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, mivel a munkaviszony megszüntetésére vonatkozó jogszabályokat nem tartotta be, (a felek között a munkaviszony közös megegyezésére vonatkozó megállapodás nem jött létre, az alperes az Mt. 89. §-ában és a 96. § (1) bekezdésében meghatározott törvényi követelményeknek megfelelő rendes, illetve rendkívüli felmondással nem élt). Az alperes továbbá a magatartása jogkövetkezményével számolt.

A kereset elkésettségére vonatkozó felülvizsgálati érvelés is téves. Helytállóan fejtette ki a másodfokú bíróság, hogy a felperes az Mt. 101. § (1) bekezdésén alapuló igényét a (4) bekezdésben foglaltak szerint a 173. § szabályai alapján az elévülési időn belül közvetlenül bíróság előtt érvényesíthette. Az Mt. 202. §-ban szabályozott 30 napos határidő a munkáltató egyes sérelmezett intézkedései ellen, a munkavállaló által benyújtott kereset tekintetében irányadó, a munkáltató munkaviszonnyal kapcsolatos igénye érvényesítésére [Mt. 199. § (2) bekezdés] ez a szabály nem alkalmazható.

A részletezettek alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet - a kifejtett pontosított indokolással - hatályában fenntartotta [Pp. 275/A. § (1) bekezdés]. (Legf. Bír. Mfv. I. 11.160/2001/3. sz.)