Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Gf.30150/2007/8. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 329. §, 330. §] Bírók: Kemenes István, Mányoki Zsolt, Szűts Károlyné

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Gf.I.30.150/2007/8.szám

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !

A Szegedi Ítélőtábla a Dr. Dobrossy István Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Dobrossy István ügyvéd) által képviselt (felperes neve, címe) szám alatti székhelyű felperesnek - a Dr. Győry András ügyvéd által képviselt (alperes neve( "f.a." (alperes címe) szám alatti székhelyű alperes ellen 40.320.199,- Ft és járulékai megfizetése iránt indított perében a Csongrád Megyei Bíróság 2007. február 28. napján kelt 7.G.40.224/2005/56. számú ítéletével szemben a felperes részéről 58. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 750.000,- (Hétszázötvenezer) Ft másodfokú eljárási költséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

A (érintett szövetkezet neve, továbbiakban: szövetkezet) és az alperes között 2002. augusztus 21-én vállalkozási szerződés jött létre, a műszaki tartalom megvalósítása esetén a szövetkezetet 987.500.000,- Ft átalánydíj illette meg. A szövetkezet, valamint a (bank neve) között 2002. december 18-án engedményezési szerződés jött létre. Az engedményezés a hitelszerződésekből eredően már fennálló, 276.000.000,- Ft és 24.000.000,- Ft, összesen 300.000.000,- Ft + járulékai hiteltartozás, valamint a jövőben ilyen címen keletkező fizetési kötelezettségek biztosítására szolgált. A szövetkezet az alperessel 2002. augusztus 21-én kötött vállalkozási szerződésből eredő teljes díjkövetelését a bankra engedményezte. Erről a szövetkezet még aznap értesítette az alperest. Az engedményezés 5/b pontjában foglaltak alapján az alperesnek a szövetkezetet megillető vállalkozói díjat a banknál vezetett elkülönített számlára kellett átutalnia. Ebből a bank levonta az őt megillető követelést, a fennmaradt összeget pedig a szövetkezet számlájára átvezette.

- 2 -

A felperes és a szövetkezet között 2003. január 6-án szállítási keretszerződés jött létre. A felperes vállalta, hogy írásbeli megrendelés alapján a megjelölt árlista szerinti vételáron megközelítőleg 50.000.000,- Ft + ÁFA értékben biztosít a beruházáshoz szükséges anyagokat. Ugyanezen a napon a szövetkezet a felperesre engedményezte az alperessel megkötött szerződésből keletkező vállalkozói díj követelését olyan összegben, amilyen értékben majd a felperestől árut vásárol. A megállapodás értelmében a felperes számlát állít ki a szövetkezettel szemben, a teljesítés igazolása érdekében ezeket megküldi az alperesnek is, az alperes pedig a részére küldött számlák alapján a felperesnek teljesít. A megállapodás kizárta az engedményessel szemben a beszámítás lehetőségét is, és azt az alperes, mint kötelezett is aláírta.

A felperes a szövetkezet által megrendelt áruk tekintetében a számláit a szövetkezettel szemben kiállította, ezeket azonban az alperesnek nem küldte meg. Miután a szövetkezet vételártartozását csak részben rendezte, a felperes 2003. szeptember 15-én, majd 2004. május 10-én tájékoztatta az alperest arról, hogy milyen értékű anyag ellenértéke nem került kifizetésre. A felperes 2004. október 20-án a szövetkezettel részletfizetési megállapodást kötött, az utolsó részlet esedékessége 2005. június 1. napja volt.

A szövetkezet felszámolását a Békés Megyei Bíróság (ügyszám) számú végzésével elrendelte, a felszámolás kezdő időpontja 2005. május 5. napja. A felperes 40.320.199,- Ft összegű vételár követelését a felszámolási eljárásban hitelezői igényként érvényesítette.

A felperes keresetében 40.320.199,- Ft és ennek járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, hogy 2003. január 6-án nem engedményezési megállapodás jött létre, hanem az alperes a teljesítést saját nevében vállalta. Másodlagos érvelése szerint az alperes tudott arról, hogy a szövetkezet a teljes vállalkozói díjkövetelését a (bank neve)-re megelőzően már engedményezte, ezért a követelést a felperes nem szerezheti meg. Mivel az alperest jogszavatossági kötelezettség terheli, ennek megszegése folytán a felperessel szemben kárfelelősséggel tartozik. Végül arra az esetre, ha a bíróság a szerződést az alperes kifogásai nyomán érvénytelennek tekintené, a Ptk. 6. §-a alapján a vételárhátralék biztatási kárként történő megtérítésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását arra figyelemmel kérte, hogy a szövetkezet és a felperes között létrejött biztosítéki célú engedményezési szerződést csupán tudomásulvétel céljából írta alá. Egyebekben a szerződést több okból érvénytelennek tekintette. Elsőként amiatt, hogy ugyanezt a követelést a szövetkezet korábban már a (bank neve)-re engedményezte, ezért a megállapodás lehetetlen szolgáltatásra irányult. Álláspontja szerint nem történhet meg érvényesen egy még létre sem jött követelés engedményezése, továbbá hiányzik a megállapodásból az engedményezett összeg is. A beszámítási kifogás kizárását tartalmazó kikötést semmisnek, kógens jogszabályba, a Ptk. 329. § (3) bekezdésébe ütközőnek tartotta. Arra az esetre, ha a bíróság érvényesnek tekintené a szerződést, hangsúlyozta, hogy a biztosítéki célú engedmény az engedményezővel szembeni felszámolási eljárás elrendelését követően osztja a többi biztosított követelés jogi sorsát. Mivel a követelést a felszámolás megkezdéséig az engedményes nem hajtotta be, arról már nem is rendelkezhet, az a felszámolási

- 3 -

Gf.I.30.150/2007/8.szám

vagyon körébe tartozik. A biztatási kár körében előadta, hogy a felperest a bankkal kötött engedményezésről megfelelően tájékoztatták.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. A 2003. január 6-i megállapodást biztosítéki célú engedményezési szerződésnek minősítette, melynek alperes részéről való aláírása az engedményezésről való értesítés tudomásulvételét jelentette. Az engedményezés biztosítéki jellegét igazoló körülményként értékelte, hogy a felperes számláit nem az alperesnek, hanem a szövetkezetnek küldte meg, a teljesítési határidő módosításáról az engedményezővel kötött megállapodást, és vele szemben kísérelte meg először a követelés behajtását is. Az alperes érvénytelenséggel kapcsolatos érveit nem osztotta. Ebben a körben kifejtette, hogy a még le nem járt és esedékessé sem vált követelés engedményezése érvényes ügylet, az engedményezett követelés összegének pontos megjelölése pedig a szerződésnek nem érvényességi feltétele. Figyelemmel arra, hogy a (bank neve) követelése nem merítette ki a teljes alvállalkozói díjat, emiatt nem minősül a megállapodás a Ptk. 227. § (2) bekezdése szerinti lehetetlen szolgáltatásra irányuló szerződésnek. A kötelezett beszámítási kifogással kapcsolatos joglemondása tekintetében úgy foglalt állást, hogy ez a kikötés is érvényes, mivel a Ptk. szerződési jogi szabályai diszpozitívak, törvényi tilalom hiányában a joglemondás érvényes. Egyetértett az alperessel abban, hogy a biztosítéki célú engedmény a szövetkezettel szemben elrendelt felszámolást követően osztozik a többi biztosíték jogi sorsában, a követelés már a felszámolási vagyon része. A felperes Ptk. 6. §-ára alapított keresetét arra figyelemmel utasította el, hogy az érvényes engedményezési szerződésből adódóan a felperes és az alperes között jogviszony jött létre, ennélfogva a biztatási kár megtérítésére vonatkozó szubszidiárius (mögöttes) szabály alkalmazása fogalmilag kizárt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!