A Kaposvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.220/2011/17. számú határozata jogviszony megszüntetése tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §, 2010. évi LVIII. törvény (Ktjt.) 2. §, 8. §] Bírók: Krebsz Gyöngyi, Szép Rózsa, Terestyényi Szabolcsné
A Munkaügyi Bíróság
3.M.220/2011/17.szám
A bíróság a dr. Miklós Endre ügyvéd által képviselt felperes neve felperesnek - a dr. Sárközy László jogtanácsos által képviselt II.rendű alperes neve alperes ellen jogviszony jogellenes megszüntetése és egyéb iránt indított perében meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A bíróság a felperes keresetét e l u t a s í t j a.
A bíróság megállapítja, hogy a feljegyzett, Állam által előlegezett eljárási illetéket az Állam viseli.
Az ítélet ellen a kézbesítésétől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet ennél a bíróságnál kell írásban, 3 példányban benyújtani és a Törvényszéknek címezni.
Abban az esetben, ha a fellebbezés az állam által előlegezett illeték viselésére vagy annak összegére, valamint az ítélet indokolása ellen irányul, a fellebbező kérheti a másodfokú bíróságtól a fellebbezés tárgyaláson történő elbírálását, ellenkező esetben az erre irányuló fellebbezést a bíróság tárgyaláson kívül bírálja el.
A fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett kérelem alapján a felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.
I n d o k o l á s :
Felperes 2002. szeptember 9. napjától állt jogviszonyban az alperessel, illetőleg annak jogelődjével, az alperes Igazgatóságának Államháztartási Irodáján végzett munkát a Felülvizsgálati és Ellenőrzési Osztályon, vezető-főtanácsosként felülvizsgálati referensi munkakört töltött be. Felülvizsgálati Osztályon felperes munkakörében, felülvizsgálati referensként többen végeztek munkát.
- 2 -
2007. július 1-jén felperest a II.rendű alperes neve Elnöke elnöki dicséretben részesítette, kiemelkedő szakmai tapasztalattal, felkészültséggel és hozzáállással végzett munkája elismeréseként.
Felperes jogviszonya 2010. július 6-ai hatállyal a törvényerejénél fogva kormánytisztviselői jogviszonnyá alakult át.
Felperessel szemben az alperes 2011. január 31. napján fegyelmi eljárást indított arra hivatkozással, hogy közszolgálati jogviszonyát vétkesen megszegte, melyet az összeférhetetlenség írásbeli bejelentésének elmulasztásával valósított meg. Az értesítésben a alperes Igazgatóságának igazgatója elrendelte, hogy a fegyelmi eljárás terjedjen ki a Község polgármestere által megküldött levél teljes tartalmára is. A fegyelmi eljárás során 2011. február 3. napján a felperes felett munkáltatói jogkört gyakorló az igazgató a felperest meghallgatta, majd 2011. február 15. napján a felperessel szembeni fegyelmi eljárást megszüntette arra hivatkozással, hogy a meghallgatás során - az elhangzottakról készült jegyzőkönyv tanúsága szerint - az eljárás alapját képező kérdések tisztázásra kerültek, ezért a fegyelmi eljárást lezárta.
2011. február 9-én alperes Igazgatóságon 2011. június 30-ig előírt 139 fő létszám elérésére intézkedési tervet hozott, az intézkedési terv szerint 2011. március 31-ig 2 fő jogviszonyát kellett megszüntetni, egyet az Államháztartási, egyet pedig az Illetményszámfejtési Irodán. Alperes az Igazgatóságán 2010. december 31. napján 165 fő volt a teljes létszám, míg 2011. október 31. napján 143 fő, az Államháztartási Irodán a létszám 1 fővel csökkent.
2011. január 1-je óta az Államháztartási Irodán új munkavállaló nem végez munkát, felperesen kívül tanú nak és 1.sz. munkavállalónak szűnt meg a jogviszonya, tanú és 1.sz.munkavállaló nyugdíjba vonult.
Felperes 2011. januárjában két alkalommal találkozott a kormány megbízottal, valamint az államtitkárral azzal kapcsolatosan folytattak megbeszélést, hogy az alperes az Igazgatóságán a felperes esetlegesen osztályvezetői szintű feladatok ellátására is képes. Alperes az Igazgatósága Államháztartási Irodájának Felülvizsgálati és Ellenőrzési Osztályára vezetőként 2011. január 1-i visszamenőleges hatállyal 2011. februárjában 2.sz. munkavállaló került.
Felperes jogviszonyát az alperes 2011. március 23. napján kelt 2011. március 25-én kezdődő felmentési idővel 2011. május 25. napjával megszüntette indokolás nélkül. Felperest a munkavégzési kötelezettség alól felmentési idő teljes egészére az alperes felmentette.
Felperes illetménye bruttó 286.400,- Ft/hónap volt.
Felperes jogviszonya megszűnését követően munkanélküli lett, álláskeresési járadékban részesült, elhelyezkedni nem tudott.
A Munkaügyi Bíróság
3.M.220/2011/17.szám
- 3 -
Felperes keresetet terjesztett a bíróság elé, melyben kérte, a bíróság állapítsa meg, hogy alperes jogellenesen szüntette meg a jogviszonyát, eredeti munkakörbe történő továbbfoglalkoztatását nem kérte. Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 12 havi átlagkeresetének megfelelő összegű átalány kártérítés megfizetésére, összesen 3.435.800,- Ft összegben, valamint ezen összegnek 2011. május 26. napjától a kifizetés napjáig terjedő időre késedelmi kamat megfizetésére, és kérte, hogy a bíróság marasztalja az alperest a perköltségben.
Felperes arra hivatkozott: az Alkotmánybíróság kimondta, hogy a kormánytisztviselőkre vonatkozó indokolás nélküli felmentést tartalmazó jogszabály alkotmányellenes, ezért azt 2011. május 31-i hatállyal megsemmisítette, ezért amikor az alkotmányellenes jogszabály alapján indokolás nélkül szüntette meg az alperes a jogviszonyát, joggal való visszaélést követett el. Hivatkozott arra a felperes, hogy rendeltetésellenesen gyakorolta az alperes a jogát, amikor indokolás nélkül a jogviszonyát megszüntette, figyelemmel arra, hogy az új vezetéssel a felperesnek több alkalommal szakmai kérdésben nem egyezett a véleménye. Hivatkozott arra, hogy a jogviszonya megszüntetésének oka volt az is, hogy felmerült a lehetősége annak, hogy osztályvezetői megbízást kap az alperesnél. Hivatkozott arra, hogy vele szemben fegyelmi eljárást kezdeményezett az alperes, erősödtek a munkahelyén az ellehetetlenítésére irányuló vezetői intézkedések.
Alperes a kereset elutasítását kérte, perköltségigénye a felperessel szemben nem volt. Alperes arra hivatkozott, hogy a felperes kormánytisztviselői jogviszonyának indokolás nélküli megszüntetése jogszerű volt, figyelemmel arra, hogy a kormánytisztviselői jogviszony indokolás nélkül történő megszüntetésére vonatkozó jogszabályi helyet az Alkotmánybíróság 2011. május 31-i hatállyal semmisítette meg. Hivatkozott arra, hogy szervezeti változások történtek az alperesnél, amely szükségképpen járt együtt személyi változással, központi intézkedés végrehajtásaként létszámleépítésre került sor az alperesnél.
A felperesi kereset m e g a l a p o z a t l a n.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!