Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10084/2014/5. számú precedensképes határozata kormánytisztviselői jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 1989. évi XXXII. törvény (Abtv.) 43. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §, 2010. évi LVIII. törvény (Ktjt.) 8. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Mfv.I.10.084/2014/5.

A Kúria a dr. Miklós Endre ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Sárközy László jogtanácsos által képviselt alperes ellen kormánytisztviselői jogviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Kaposvári Munkaügyi Bíróságnál 3.M.220/2011. szám alatt megindított és másodfokon a Kaposvári Törvényszék 3.Mf.20.322/2012/3. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2014. május 28. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Kaposvári Törvényszék 3.Mf.20.322/2012/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárás illetéke az államot terheli.

I n d o k o l á s

A felperes 2002. szeptember 9-étől állt jogviszonyban az alperessel, illetve annak jogelődjével. Az S.M.Igazgatóság Á. Irodájának az F.és E. Osztályán vezető-főtanácsosként felülvizsgálati referensi munkakörben végezte tevékenységét.

Jogviszonya 2010. július 6-ai hatállyal a törvény erejénél fogva átalakult kormánytisztviselői jogviszonnyá.

Az alperes 2011. január 31-én a felperessel szemben fegyelmi eljárást indított arra hivatkozással, hogy a közszolgálati jogviszonyából eredő kötelezettségét vétkesen megszegte, melyet az összeférhetetlenség írásbeli bejelentésének elmulasztásával valósított meg. A vizsgálat lefolytatását követően a munkáltatói jogkört gyakorló T.P. igazgató 2011. február 15-én a felperessel szembeni fegyelmi eljárást megszüntette arra hivatkozással, hogy a meghallgatása során a kérdések tisztázásra kerültek, így a fegyelmi eljárásnak nem volt oka.

2011. február 9-én az alperes az S.M. Igazgatóságon 2011. június 30-áig megvalósítandó 139 fő létszám elérésére intézkedési tervet dolgozott ki, amely szerint 2011. március 31-éig 2 fő jogviszonyát kell megszüntetni, egyet az Á., egyet pedig az I. Iroda munkatársai közül. Az S.M. Igazgatóságon 2010. december 31-én 165 fő volt a teljes létszám, 2011. október 31-én pedig 143 fő, az Államháztartási Irodán a létszám 1 fővel csökkent.

A felperes 2011. januárjában két alkalommal találkozott J.T. kormánymegbízottal valamint Sz.L. államtitkárral, és megbeszéléseket folytattak, melynek keretében megállapításra került, hogy a felperes esetlegesen osztályvezetői szintű feladatok ellátására is alkalmas. Az Á. Iroda F. és E. Osztályára vezetőként végülis 2011. január 1-jei - visszamenőleges - hatállyal 2011. februárjában P.CS. került.

A felperes jogviszonyát az alperes 2011. március 23-án kelt felmentésével indokolás nélkül szüntette meg.

A felperes a keresetében a munkáltatói intézkedés jogellenességének megállapítását és az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazását kérte eredeti munkakörbe történő visszahelyezésének mellőzésével. Hivatkozása szerint az alperes joggal való visszaélést követett el. Rendeltetésellenesen gyakorolta a jogát, amikor indokolás nélkül szüntette meg a foglalkoztatását figyelemmel arra, hogy az új vezetéssel a felperesnek több alkalommal szakmai kérdésben nem egyezett a véleménye. Hivatkozott arra, hogy a jogviszonya megszüntetésének oka volt az is, hogy felmerült a lehetősége osztályvezetői megbízatásának, valamint utalt arra, hogy vele szemben fegyelmi eljárást kezdeményezett az alperes, erősödtek a munkahelyén az ellehetetlenítésére irányuló vezetői intézkedések.

A Kaposvári Munkaügyi Bíróság 3.M.220/2011/17. számú ítéletével a keresetet elutasította és megállapította, hogy az előlegezett eljárási illetéket az állam viseli.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint a 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.) 2011. május 31-éig hatályos 8. § (1) bekezdés b) pontja alapján a kormánytisztviselői jogviszonyt a munkáltató felmentéssel indokolás nélkül megszüntethette. Az Alkotmánybíróság a 2011. február 15-én hozott 8/2011. (II.18.) AB határozatának 1. pontja szerint megállapítható, hogy a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény 8. § (1) bekezdése alkotmányellenes, ezért azt 2011. május 31-ei hatállyal megsemmisítette.

Az Alkotmánybíróság fenti határozata a felmentés időpontjában már megszületett, azonban az alperes a felperes felmentéséről még jogszerűen hozhatott döntést a hatályos jogszabály szerint.

A Ktjv. 2. § (1) bekezdése szerint a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 71. § (2) bekezdés a) pontja alapján alkalmazandó, a Munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 4. § (1) bekezdésének megfelelően az e törvényben meghatározott jogokat és kötelezettségeket a rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni, illetőleg teljesíteni.

Az MK 95. számú állásfoglalás IV. pontja szerint az Mt. 4. §-a egyebekben kimondja, hogy a törvényben megállapított jogokat és kötelezettségeket rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni és teljesíteni. A felperes arra hivatkozott, hogy az alperes a jogával visszaélt, amikor indokolás nélkül a jogviszonyát felmentéssel megszüntette.

A bíróság rendeltetésellenes joggyakorlást az alperes részéről nem állapított meg, maga a felperes adta elő, hogy a munkahelyén a kollégáival, illetve a munkahelyi vezetőivel konfliktusa nem volt. Előfordult, hogy az Á.I. vezetőjének, S.J.-nek más volt a szakmai véleménye, ezen felül azonban mint vezető rendelkezett az önkormányzatokkal, polgármesteri hivatalokkal, körjegyzőségekkel történő kapcsolattartás módjáról, munkáltatói utasításokat adhatott ki a felperes és a többi kormánytisztviselő felé. Ez azonban nem jelent olyan szakmai nézeteltérést, amelyből következtetni lehetne a felperes jogviszonyának rendeltetésellenes megszüntetésére.

A felperes jogviszonya megszüntetésének időpontjában az osztályvezetői pozíció P.CS.-vel betöltésre került, nem volt bizonyított, hogy a jogviszonya megszüntetése összefüggésben volt azzal, miszerint felmerült a neve, mint az Á.I. F. és E. Osztályának lehetséges vezetője.

A felperes hivatkozása szerint beszélt V.L.-vel, akitől az irodavezető megkérdezte, hogy „ő is az ellenség táborához tartozik-e". V.L. ezt határozottan nem állította, így a felperes ezt bizonyítani nem tudta.

A bíróságnak vizsgálnia kellett a rendeltetésellenes joggyakorlásra történő hivatkozás miatt, hogy az alperes miért a felperes jogviszonyát szüntette meg (BH.2010.257.). Az alperes indokát adta, hogy a felperes jogviszonyának megszüntetésére az alperesnél előírt létszámleépítés miatt volt szükség. Felülvizsgálati referensként több munkavállaló végzett munkát az adott időpontban, és a felperes tevékenységére volt legkevésbé szükség.

Önmagában arra tekintettel, hogy az alperesnél a felperessel azonos munkakörben két olyan munkavállaló (C.J., B.L.) dolgozott, akik a jogviszonyuk megszüntetése esetén nyugdíjra lettek volna jogosultak, nem alapozza meg annak megállapítását, hogy az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a jogát a felperes foglalkoztatásának megszüntetésekor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!