Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.1.40 A lízingszerződés - a bérletre vonatkozó szerződéstípus jellemzői mellett - más szerződéstípus - így akár ingatlanadásvételi szerződés - elemeit is magában foglalhatja. Ha a kérdéses ingatlanra vonatkozó elidegenítési és terhelési tilalom került bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba, a lízingbe vevő ezen a címen jogszerűen elállhat a lízingszerződéstől [Ptk. 112. § (1) bek., 114. § (3) bek., 215. §, 237. § (1)-(2) bek., 239. § (2) bek.].

T. község területén levő 09/2. hrsz. alatti földingatlan földhasználati joga 1963-tól a felperest illeti meg. Ezen ingatlanon levő szervizcsarnokot, az ehhez tartozó irodahelyiséget és szabadtéri tározót 1986. július 1-jétől - a felperessel 1986. május 26-án megkötött bérleti szerződés alapján - az alperes használta. A felek a bérleti szerződés megszüntetésével 1989. december 19-én lízingszerződést kötöttek. A lízingszerződésben a felperes birtokba adta az alperesnek a központi telephelyén levő ingatlanilletőséget, amely 518 m2 üzemcsarnokból, a csarnokhoz bővített ún. fejépület egészéből és 770 m2 területből áll. Az alperes pedig kötelezettséget vállalt arra, hogy 4 millió alap- és 60% lízingdíjszámítással 1989. december 31-ig 1,5 millió forintot, 1990-91. években ugyancsak 1,5-1,5 millió forintot, 1992-ben 1 millió forintot, 1993. október 15-ig 900 000 Ft-ot + áfát utal át számla alapján a felperesnek. A szerződés szerint az utolsó részlet megfizetésekor a perbeli ingatlan az alperes tulajdonába megy át. Kikötötték azt is, hogy az ingatlanilletőség megosztásáról a felperes az utolsó részlet megfizetésekor gondoskodik. A felperes a lízingszerződés alapján 1989. decemberben az 1,5 millió forint + áfáról, összesen 1 875 000 Ft-ról a számlát kiállította, ebből az alperes 1989. december 26-án 1 020 000 Ft-ot utalt át.

Ezután az alperes a csarnokszerkezetet szakértővel megvizsgáltatta, és az 1990. február 5-én elkészült szakvélemény megállapításaira hivatkozással a lízingszerződést 1990. március 23-án írásban felmondta.

A felmondást követően a felek többször tárgyaltak, közöttük több levélváltás történt annak érdekében, hogy a lízingszerződést közös megegyezéssel módosítsák, vagy újabb bérleti szerződést, esetleg adásvételi szerződést kössenek, de a tárgyalások - mivel a lízingdíjban és a fizetési feltételekben nem tudtak megegyezni - nem vezettek eredményre.

A felperes 1990. december 7-én a bírósághoz fordult, és a többször módosított keresetében a lízingszerződés érvényességének a megállapítását, továbbá a lízingszerződés 3. pontja alapján 2 170 000 Ft lízingdíj és ennek 44%-os kamata - ebből 295 000 Ft az 1989. december 31-ig esedékes lízingdíjból ki nem fizetett összeg, 1875 000 Ft pedig az 1990. december 31-ig ki nem fizetett lízingdíj - megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Előadta, hogy az alperes az 1989. évre fizetett bérleti díj beszámításával összesen 1 580 000 Ft-ot utalt át az 1989. decemberben számlázott 1 875 000 Ft-ból, 1990. évben pedig nem fizetett lízingdíjat. Álláspontja szerint a lízingszerződést nem módosították, mert az alperes a felperes ajánlatát - 1,5 millió forint lízingdíjcsökkentést futamidő-lerövidítéssel - nem fogadta el.

Az alperes a módosított kereset elutasítását kérte. Vitatta annak jogalapját. Azzal védekezett, hogy az épület acélszerkezetének korrodált állapotáról, a tetőfedés hibáiról és a szigetelés hiányáról a felperes nem tájékoztatta, azt a szerződéskötés után beszerzett szakvéleményből ismerte meg. A perbeli szerződést a megkötést követően egy héttel később szóban, majd a szakvélemény ismeretében 1990. március 23-án írásban felmondta. Azt nem vitatta, hogy ezt követően a lízingszerződés módosításáról vagy adásvételi szerződéssé való átalakításáról tovább tárgyaltak. Álláspontja szerint a levelezéseik alapján a lízingszerződés megszűnésével a korábbi bérleti szerződés újból érvénybe lépett - ennek megfelelően 1989. és 1990. évekre a 280 000-280 000 Ft bérleti díjat át is utalta. Egyben viszontkeresetet terjesztett elő és az 1 020 000 Ft lízingdíj és ennek kamatai visszafizetésére kérte kötelezni az alperest.

A felperes a viszontkereset elutasítását kérte: fenntartotta azt az álláspontját, hogy a lízingszerződés érvényben van, s nem ismerte el, hogy az alperessel újabb bérleti szerződést kötött volna, a korábbi pedig közös megegyezéssel szűnt meg, a lízingszerződésben erről így rendelkeztek. Amennyiben a lízingszerződés megszűnt volna, az alperes szerződésszegése miatt az eddig kifizetett lízingdíj visszakövetelésére akkor sem volna jogi lehetőség, a szerződés idevonatkozó kizáró rendelkezése folytán. Az alperes a per során 1990. június 4-én levelet intézett a felpereshez, amelyben közölte, hogy értesülése szerint az ingatlan nem tehermentes, elidegenítési és terhelési tilalom mellett jelzálogjog is terheli, erről a felperes nem tájékoztatta, sót a lízingszerződés alatt tovább terhelte az ingatlant újabb kölcsönök felvételével - ezért a lízingszerződéstől elállt, de nem zárkózott el az ingatlan megvétele elől, amennyiben a tulajdonszerzésnek nem lesz akadálya. A felperes azonban az alperes vételárajánlatát - annak alacsony összege miatt - nem fogadta el.

Az elsőfokú bíróság a felek nyilatkozatai, a becsatolt szerződések, levelek és a telekkönyvi kivonat alapján tényként állapította meg, hogy a lízingszerződés megkötésekor a felperes nem tájékoztatta az alperest az ingatlan lényeges tulajdonságairól [Ptk. 367. § (1) bek.], továbbá hogy az ingatlanon harmadik személy javára elidegenítési és terhelési tilalom volt bejegyezve, sőt a szerződés megkötése után is további kölcsönök felvételével terhelte a felperes a perbeli ingatlant. Ez akadálya az alperes tulajdonszerzésének [Ptk. 369. § (1) bek.], ezért a Ptk. 320. §-a alapján az alperes jogszerűen állt el a szerződéstől. Ennek folytán a szerződés visszamenő hatállyal szűnt meg [Ptk. 319. § (3) bek.], így az addig teljesített szolgáltatások visszajárnak. Ennek megfelelően az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította, és a viszontkereset alapján kötelezte a felperest, hogy 1 020 000 Ft-ot és ennek 20%-os kamatát az alperesnek fizesse meg.

Ezen ítélet ellen a felperes fellebbezett, és az alperes kereset szerinti marasztalását, a viszontkereset elutasítását

kérte. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság a perbeli lízingszerződést nem egészben, hanem egyes rendelkezéseit kiemelve vizsgálta, és a vitás kérdéseket az adásvételi szerződésre vonatkozó szabályok szerint bírálta el. Álláspontja szerint a lízingszerződésben foglaltak mindenben megfeleltek a felek akaratának. A lízingszerződés alapján a tulajdonjog nem a szerződés létrejöttekor, hanem az utolsó részlet kifizetése után száll át a lízingbirtokosra. Így a tulajdonszerzéshez szükséges feltételeknek is ebben az időpontban, azaz 1993. október 15-én kell maradéktalanul fennállniuk. A perbeli szerződésben nem eladó és vevő, hanem tulajdonos és lízingbirtokos áll szemben egymással. Amennyiben a lízingszerződés egyes rendelkezései érvénytelenek is lennének - de ezt egyébként vitatta -, abban az esetben sem lehet az egész szerződés érvénytelenségét megállapítani. A lízingszerződés megszűnése esetén pedig az alperesnek is ki kell ürítenie az ingatlant és vissza kell adnia, mert a korábbi bérleti szerződés megszűnt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!