Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.1.3 Ha a rendőrkapitányság a terhelt gépjárművezetői engedélyét visszavonja, és a terhelt a hatóság előtt olyan - valótlan tartalmú - írásbeli nyilatkozatot tesz, hogy a járművezetői jogosítványát elveszítette, a joghatás kiváltására alkalmas, de valótlan tartalmú nyilatkozat megtételével, vagyis felhasználásával a magánokirat-hamisítás vétségét megvalósítja [Btk. 276. §].

A városi bíróság 1999. június 30-án kelt ítéletével a terheltet magánokirat-hamisítás vétsége miatt 120 napi tétel - napi tételenként 80 forint - pénzbüntetésre ítélte, megállapította, hogy a 9600 forint pénzbüntetést - meg nem fizetése esetén - 120 napi fogházbüntetésre kell átváltoztatni. A megállapított tényállás lényege a következő.

A terhelt gépjárművezetői engedélyét a rendőrkapitányság igazgatásrendészeti osztálya 1996. szeptember 8-án kelt - közúti közlekedésre vonatkozó szabályok három alkalommal elkövetett megszegése miatt - hozott határozatával visszavonta, és a nevezettet utánképzésre kötelezte. A terhelt a gépjárművezetői engedélyt többszöri felszólítás ellenére nem adta le. A rendőrkapitányságon a terhelt 1997. február 9-én olyan valótlan tartalmú írásbeli nyilatkozatot tett, amely szerint a járművezetői engedélyét elvesztette. Ennek ellenére 1999. január 30-án közúti ellenőrzés során a rendőrkapitányság járőrei a ruházata zsebében megtalálták a vezetői engedélyt, miután tagadta, hogy gépjárművezetői engedély lenne nála.

Az elsőfokú bíróság a cselekményt magánokirat-hamisítás vétségének minősítette azzal az indokkal, hogy a terhelt gépjárművezetői engedélyének létezésére, illetőleg nem létezésére vonatkozóan szándékosan valótlan tartalmú nyilatkozatot tett, és ezáltal a valótlan tartalmú okiratot felhasználta.

A megyei bíróság a terhelt fellebbezése alapján eljárva, az 1999. december 12-én kihirdetett ítéletével a városi bíróság ítéletét megváltoztatta, a terheltet a magánokirat-hamisítás vétsége miatt ellene emelt vád alól felmentette. A másodfokú bíróság ítélete indokolásában azt állapította meg, hogy a városi bíróság tényállása hibáktól mentes, és a felülbírálat során irányadó. A tényállásból azonban helytelenül következtetett az elsőfokú bíróság arra, hogy a terhelt elkövetette a Btk. 276. §-ába ütköző magánokirat-hamisítás vétségét. Önmagában az a körülmény, hogy a terhelt a rendőrhatóság előtt olyan valótlan tartalmú írásbeli nyilatkozatot tett, amely szerint vezetői engedélyét elvesztette, nem valósítja meg a hivatkozott rendelkezés szerinti magánokirat-hamisítás törvényi tényállását. A vétséget az követi el, aki a magánokiratot használja, és nem az, aki a valótlan tartalmú magánokiratot készíti. E bűncselekmény megvalósításának további feltétele, hogy a valótlan tartalmú magánokiratot jog vagy kötelezettség létezésének, megváltozásának vagy megszűnésének a bizonyítására használja fel az elkövető. A másodfokú bíróság arra is rámutatott, hogy az okirat meglétének eltitkolása csak a Btk. 277. §-ának (1) bekezdésébe ütköző közokirattal visszaélés bűncselekmény elkövetésére adhat alapot olyan közokirat tekintetében, amely nem vagy nem kizárólag az elkövető sajátja. A kifejtettekre tekintettel a terheltet a Be. 214. §-a (3) bekezdésének a) pontja alapján az ellene emelt vád alól felmentette, mert a vád tárgyává tett cselekmény nem bűncselekmény.

A megyei főügyész a legfőbb ügyész által fenntartott felülvizsgálati indítványában a megyei bíróság ítéletének a hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróságnak új eljárásra utasítását indítványozta.

A felülvizsgálati indítvány alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!