Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2006.9.298 Annak megállapítása, hogy a fél a rá háruló bizonyítási tehernek nem tett eleget, akkor lehet helytálló, ha az elsőfokú bíróság a feleket a bizonyítási teherről teljes körűen és megfelelően tájékoztatja [Pp. 3. § (3) bekezdés].

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében az Mt. 96. § (1) bekezdés b) pontjába, (2) bekezdésébe, továbbá az 1997. évi LXVI. törvény 27. § (2) bekezdésébe ütköző jogszabálysértést panaszolt.

A bírói gyakorlatra utalással előadta, hogy a bizalomvesztésre alapozott rendkívüli felmondás az Mt. 96. § (1) bekezdés b) pontjának megfelel, továbbá ehhez nem szükséges a munkavállaló büntetőjogi felelősségének megállapítása, illetve a bűnösség elismerése.

Álláspontja szerint a munkáltatótól nem várható el - a fontos gazdasági érdekei védelmére tekintettel -, hogy csoportvezetőként olyan személyt foglalkoztasson, akit egy másik munkavállaló büntetőeljárásban tett vallomása alapján a munkáltatója sérelmére elkövetett vagyon elleni bűncselekmény miatt előzetes letartóztatásba helyeztek. Ezek a rendkívüli felmondás meghozatalakor felmerült tények általános megítélés szerint és objektív módon a bizalomvesztést, és emiatt a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetését kellően megalapozták.

Az alperes további érvelése szerint a bíróságok jogszabálysértően mellőzték az EBH 147. számú elvi határozat - amelyben foglalt feltételek az adott esetben is fennálltak - alkalmazását [1997. évi LXVI. törvény 27. § (2) bekezdés].

Mindezek miatt az alperes (tartalmilag) az ítéletek hatályon kívül helyezését, és a kereset elutasítását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős másodfokú ítélet hatályában fenntartására irányult. Álláspontja szerint az Mt. 96. § (1) bekezdés b) pontját akkor lehet alkalmazni, ha a rendkívüli felmondással élő fél a másik fél - adott esetben a munkavállaló - olyan aktív vagy passzív magatartását bizonyítja, amely miatt a munkaviszony fenntartása lehetetlenné válik.

Az alperes ehelyett arra a tanúvallomásra alapozta a rendkívüli felmondását, amely alapján semmilyen olyan bizonyíték nem merült fel, amely a felperes személyének veszélyességét igazolta volna. M. L. tanúvallomása alapján ezért az alperes jogellenesen élt a rendkívüli felmondás jogával. Az EBH 147. számú döntésben lévő feltételek pedig nem valósultak meg, mivel a felperes a bűnösségét nem ismerte el.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege szerint a rendkívüli felmondáskor választott szakszervezeti tisztségviselő felperes csoportvezető munkakörben fennálló határozatlan idejű munkaviszonyát az alperes 2004. május 5-én rendkívüli felmondással megszüntette. Ennek indokaként az illetékes rendőri szervnek azt az értesítését jelölte meg, hogy a felperes ellen lopás gyanúja miatt büntetőeljárás indult, emiatt a munkáltató bizalma megszűnt, ezért nem várható el, hogy a felperessel fennálló munkaviszonyt fenntartsa. A felperessel szemben a 2004. május 30-áig elrendelt előzetes letartóztatás 2004. május 20-án megszűnt.

A felperes keresete a rendkívüli felmondás jogellenessége miatt a munkaviszony helyreállítására, és elmaradt munkabére megfizetésére irányult.

A munkaügyi bíróság ítéletével a rendkívüli felmondás jogellenessége miatt a felperest az eredeti munkakörébe visszahelyezte, és az alperest elmaradt munkabér megfizetésére kötelezte.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az alperes nem bizonyított olyan konkrét magatartást, amely alapján az Mt. 96. § (1) bekezdés b) pontjának jogszerű alkalmazása megállapítható lett volna, önmagában a gyanúsítás ténye a törvényi feltételeknek nem felel meg. Az EBH 147. számú döntést az eltérő tényállás miatt az elsőfokú bíróság nem találta alkalmazhatónak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!