Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2001.455 A választottbíróság hatáskörével kapcsolatos kifogás és a választottbíró kizárására vonatkozó indítvány tárgyában indult eljárás a megyei (fővárosi) bíróság hatáskörébe tartozik. Az ilyen ügyben a bíróság nemperes eljárásban népi ülnökök közreműkődése nélkül jár el. Határozata ellen sem fellebbezésnek, sem felülvizsgálatnak nincs helye [1994. évi LXXI. tv. (Vbtv.) 19. § (3) bek., 20. §, 25. § (1) és (2) bek., 51. §, 53. §].

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság (továbbiakban: Választottbíróság) előtt a felek között peres eljárás indult. A Választottbíróság végzéseiben elutasította a C. Rt.-nek mint alperesnek az általa jelölt választottbíróval szemben bejelentett kizárási indítványát, és a hatásköri kifogását. A C. Rt. kérelmező a választottbírósági végzések hatályon kívül helyezését kérte a Fővárosi Bírósághoz benyújtott kérelmében.

A Fővárosi Bíróság végzésével a kérelmet elutasította, mert a választottbíróság mindkét végzését megalapozottnak találta.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen a kérelmező felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, melyben elsődlegesen a végzés megváltoztatását és kizárási indítványának való helyt adást, másodlagosan a végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság utasítását kérte új eljárás lefolytatására.

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a felülvizsgálati kérelmet érdemi vizsgálat nélkül, hivatalból elutasította az alábbi indokok miatt:

A választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (továbbiakban: Vbtv.) 19. §-ának (3) bekezdése akként rendelkezik, hogy ha a kizárási indítvánnyal érintett választottbíró nem mond le megbízatásáról, vagy a másik fél nem ért egyet az indítvánnyal, a kérelemről a választottbíróság dönt.

A Vbtv. 20. §-a értelmében, ha a 19. §-ban előírt eljárás szerinti kizárási indítvány nem vezetett eredményre, az indítványozó fél az elutasító határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül kérheti az 51. §-ban megjelölt bíróságot, hogy döntsön a kizárási kérelemről. E döntés meghozataláig a választottbíróság - a kizárással érintett választottbírót is beleértve folytathat a az eljárást és határozatot hozhat.

A választottbíróság hatáskörével kapcsolatos kifogás körében a Vbtv. 25. §-ának (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy ha a választottbíróság megállapítja a hatáskörét, bármelyik fél e döntéséről kapott értesítés kézhezvételétől számított 30 napon belül kérheti az 51. §-ban megjelölt bíróságot, hogy határozzon a választottbíróság hatásköréről.

A Vbtv. 25. §-ának (2) bekezdése szerint a kérelemre vonatkozó döntés meghozataláig a választottbíróság folytathatja az eljárást és határozatot hozhat.

A Vbtv. 51. §-a akként rendelkezik, hogy a választottbírósági eljárással kapcsolatos ügyek - a 37. §-ban szabályozott kivételekkel (mely a bíróság által nyújtott jogsegély eseteit szabályozza) - a megyei bíróság hatáskörébe tartoznak. A Vbtv. 53. §-a rendelkezése szerint a bíróság - kivéve a választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránti pert - nemperes eljárásban, népi ülnökök közreműkődése nélkül jár el. Határozata ellen sem fellebbezésnek, sem felülvizsgálatnak nincs helye. Jelen ügyben a C. Rt. kérelmező bár választottbírósági ítélet hatálytalanítása megjelöléssel, de tartalmilag a Vbtv. fentebb részletezett 20., 25. és 51. §-ában foglalt szabályokra alapította kérelmét. A Fővárosi Bíróságnak e tárgyban hozott határozata ellen pedig - a Vbtv. 53. §-a szerint - sem fellebbezésnek, sem felülvizsgálatnak nincs helye.

Megjegyzi a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság, hogy a Fővárosi Bíróság mint a Vbtv. 51. §-ában megjelölt bíróság akkor járt volna el helyesen, ha a C. Rt. kérelmezőnek a "választottbírósági ítélet hatálytalanítása" megjelöléssel benyújtott kérelmét - a Pp. 3. §-a szerint eljárva - tartalmának megfelelően, s a Vbtv. 53. §-ának rendelkezésére tekintettel nemperes ügyként lajstromozza és bírálja el. A peres ügyként történt elbírálás azonban olyan eljárási szabálysértés, amely az elsőfokú bíróság végzésének érdemére nem hatott ki.

A fent kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a kérelmező felülvizsgálati kérelmét a Pp. 273. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján hivatalból elutasította. (Legf. Bír. Gfv. VI. 31. 703/2000. sz.)