Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2009.1987 Főszabály szerint a vasárnapi munkavégzést közvetlenül megelőző szombaton munkavégzés nem rendelhető el. Ez alól kivétel - egyebek mellett - a megszakítás nélküli és a három vagy ennél többműszakos munkarendben történő munkavégzés. Ennek vizsgálatánál nem a munkáltató működési rendje, hanem az érintett munkavállaló tényleges munkarendje az irányadó [Mt. 124/A. § (1) bekezdés].

Az alperes elsőfokú hatósága 2006. novemberben és decemberben munkaügyi ellenőrzést tartott a felperes több áruházában. Ennek eredményeként megállapította, hogy a felperesi egyik áruházban az ellenőrzés háromhavi időszakában a munkavállalók havi munkaidő-beosztás alapján egy, illetve két műszakban végeztek munkát, és az áruház nyitva tartási ideje hétfőtől vasárnapig 6.00 órától 22 óráig tart. A felperes 52 fő vasárnap is foglalkoztatott munkavállaló részére a munkavégzést megelőző szombati napon nem biztosított pihenőnapot, és ezzel megszegte az Mt. 124/A. § (4) bekezdésében előírtakat. A Munkaügyi Felügyelőség első fokon eljáró igazgatója továbbá azt állapította meg, hogy a felperes 13 fő munkavállalót érintően a munkaviszony létesítésével összefüggő bejelentési kötelezettségének a munkába lépést megelőző napig nem tett eleget, csak az ellenőrzést követően 2007. január 18-án illetve 25-én, és ezzel a mulasztásával megsértette az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 16. § (4) bekezdését. Az alperes elsőfokú hatósága ezért módosított határozatával a feltárt munkaügyi szabálytalanságok megszüntetésére való kötelezés mellett a felperest 1 000 000 forint munkaügyi bírsággal sújtotta.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Ezt követően a felperes a munkaügyi bírósághoz benyújtott keresetében a meghozott közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

Indokolása lényege szerint a felperes megalapozatlanul hivatkozott a munkavállalók megszakítás nélküli, illetve három műszakos munkarendben történő foglalkoztatására, és ezért arra, hogy az érintett munkavállalók az Mt. 124/A. § (4) bekezdésébe foglalt rendelkezés alóli kivétel körébe esnek. A felperes működési rendje - amely előírja, hogy a munkavállalók az áruházban annak zárva tartása idején is feladatokat látnak el - a munkaügyi bíróság álláspontja szerint az ügy eldöntése szempontjából közömbös. A felperes kollektív szerződést nem kötő munkáltató, így az Mt. 124. § (7) bekezdése értelmében hat nap munkavégzést követően egy pihenőnap kiadása kötelező.

A jogerős ítélet ellen az Mt. 117. § (1) bekezdés e) pontjának és az Mt. 124/A. § (4) bekezdésének megsértését panaszolva a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a kereseti kérelmének helyt adó határozat meghozatalát kérte. Arra hivatkozott, hogy amikor az Mt. 124/A. § (4) bekezdése a három vagy többműszakos munkarend tekintetében kivételként megengedi a vasárnapi rendes munkaidőben történő munkavégzést megelőző szombaton a rendes munkaidőben történő munkavégzés elrendelését, a munkáltató tényleges működési rendje szempontjából kell megítélni, hogy az eltérő szabály az érintett munkavállalók tekintetében alkalmazható-e vagy sem. Érvelése szerint így nem az érintett 52 fő munkavállaló műszakbeosztását, hanem azt kell figyelembe venni, hogy a munkáltató milyen rendszerben végezteti a munkát. Miután az áruházban annak zárva tartása idején is folyik munkavégzés (árufeltöltés, árellenőrzés, karbantartás), a munkáltató működési rendje ténylegesen a teljes év során három műszakos, de az év egyes időszakaiban egyes munkavállalók csak egy vagy két műszakba kerülnek beosztásra, amely a felperesi álláspont szerint nem érinti az Mt. 124/A. § (4) bekezdésében a három vagy többműszakos munkarendre vonatkozó eltérő rendelkezés alkalmazhatóságát.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (2) bekezdése szerint a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta.

A jogerős közigazgatási határozat a felperessel szemben két pontban meghatározott munkaügyi szabályszegés miatt szabott ki összesen 1 000 000 munkaügyi bírságot. A megállapított szabályszegések közül a felperes az elsőfokú határozat 2. pontjában megállapított, 13 fő munkavállalót érintő mulasztását elismerte. A perben kizárólag azt vitatta, hogy 52 fő munkavállalót érintően megsértette az Mt. 124/A. § (4) bekezdésében foglalt előírást.

Az Mt. 124/A. § (1) bekezdése rendelkezik arról, hogy vasárnapra rendes munkaidőben történő munkavégzés mikor rendelhető el a munkavállaló részére. Az adott perben nem volt vitatott, hogy az érintett 52 fő felperesi munkavállaló vasárnapi munkavégzésére jogszerűen rendes munkaidőben került sor. Az Mt. 124/A. § (4) bekezdése szerint, ha a munkavállaló az (1) bekezdése alapján (tehát rendes munkaidőben) vasárnap végez munkát, számára az ezt közvetlenül megelőző szombaton rendes munkaidőben történő munkavégzés nem rendelhető el. Ez alól a törvény kivételt tesz

- megszakítás nélküli, illetve

- a három vagy ennél többműszakos munkarendben,

- a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben,

- a legfeljebb heti 30 órás részmunkaidőben foglalkoztatott,

- valamint az idénymunkát végző munkavállaló tekintetében.

Az irányadó tényállás szerint az érintett 52 fő felperesi munkavállaló a munkaügyi ellenőrzés háromhavi időszakában ténylegesen egy vagy két műszakban végzett munkát. Ezt a megállapítást a felperes a felülvizsgálati kérelmében már nem vitatta. Ezért téves a felülvizsgálati kérelmében kifejtett az a jogi okfejtés, miszerint a perbeli esetben nem ennek, hanem annak van jelentősége, hogy a munkáltatónál tényleges hány műszakban folyt munkavégzés.

Az Mt. 124/A. § (4) bekezdésében foglalt kivételekre vonatkozó helyes jogértelmezés szerint ugyanis a törvény azon munkavállalók körét határozza meg, akik esetében eltérést enged az alól a főszabály alól, hogy a vasárnapi munkavégzésüket közvetlenül megelőző szombaton részükre munkavégzés nem rendelhető el. Ebből következően a felperes kellő alap nélkül hivatkozott a működési rendjére általában, mert a törvény szerinti kivételeket illetően nem a munkáltató működési rendjének, hanem annak van jelentősége, hogy az érintett munkavállaló milyen munkarendben (megszakítás nélküli, három vagy többműszakos) foglalkoztatott, rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben dolgozik-e (e körben hivatkozott a munkaügyi bíróság a Legfelsőbb Bíróság Mfv. II. 10.854/2001/4. számú felek között korábban folyó munkaügyi jogvitában hozott ítéletre, mely szerint a felperes nem minősül ilyen munkáltatónak), továbbá heti 30 órás részmunkaidőben foglalkoztatott, vagy idénymunkát végző-e. Ez a jogértelmezés irányadó a törvényszöveg hatályba lépését követő változása alapján is. Az Mt. 124/A. § (4) bekezdése 2004. január 1-jét megelőzően eredetileg "megszakítás nélküli, illetve három vagy ennél többműszakos munkarendben foglalkoztatott, valamint az idénymunkát végző munkavállalót" határozta meg a főszabály alóli kivételként, míg a 2003. évi CXVIII. törvénymódosítás 5-6. §-aihoz fűzött miniszteri indokolás szerint "a törvény kiegészítette azon munkavállalók körét, akik esetében kivételt lehet tenni". Ekkor került a törvényszövegbe "a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben" kitétel. Ezzel azonban nem változott a törvény korábban is hatályos rendelkezésének az értelmezése. Következésképpen a támadott közigazgatási határozat jogsértés nélkül állapította meg, hogy a felperes megsértette az Mt. 124/A. § (4) bekezdését, amikor a munkaidő beosztás szerint egy vagy két műszakban vasárnap is foglalkoztatott 52 fő munkavállaló részére a munkavégzést megelőző szombati napon nem biztosított pihenőnapot. A felperes munkaügyi szabályszegését nem alkalmas kimenteni a működési rendjére való hivatkozása, mert az a törvény rendelkezésétől eltérésre akkor sem ad alapot, ha a munkáltatónál esetenként ténylegesen három vagy többműszakban folyik munkavégzés.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet - jogszabálysértés hiányában - az indokolást kiegészítve a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Mfv. II. 10.133/2008.)