Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Székesfehérvári Törvényszék Bf.122/2015/15. számú határozata foglalkozás körében elkövetett GONDATLAN veszélyeztetés vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 71. §] Bírók: Hudák Hedvig Henriett, Pospis Emőke, Veszeli Éva

Székesfehérvári Törvényszék, mint másodfokú bíróság

2.Bf.122/2015/15. szám

A Székesfehérvári Törvényszék, mint másodfokú bíróság a Székesfehérváron a 2016. évi február hó 24. napján és 2016. évi május hó 11. napján tartott nyilvános fellebbezési tárgyaláson meghozta, és 2016. évi május hó 11. napján kihirdette a következő

ítéletet:

A foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt vádlott ellen indított büntetőügyben a Székesfehérvári Járásbíróság 2015. évi április hó 14. napján kihirdetett 9.B.758/2013/24. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlottat megrovásban részesíti.

Rögzíti, hogy a vádlott tartózkodási helye: G., G. út x. szám.

Egyebekben helybenhagyja az elsőfokú ítéletet.

Indokolás:

Az elsőfokú bíróság a rendelkező részben írt ítéletében vádlott bűnösségét foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétségében (1978. évi IV. törvény 171. § (1) bekezdés) állapította meg. Ezért őt egy évre próbára bocsátotta. Rendelkezett továbbá a bűnjelekről, valamint a büntetőeljárás során felmerült bűnügyi költség viseléséről.

Az elsőfokú ítélettel szemben a vádlott és védője felmentést célozva jelentettek be fellebbezést.

A Fejér Megyei Főügyészségnek az átiratában kifejtett álláspontja szerint a járásbíróság a bizonyítási eljárást a perrendi szabályok betartásával folytatta le. A rendelkezésre álló bizonyítékok teljes körű, a logika szabályainak megfelelő értékelése nyomán megállapított tényállása megalapozott és abból okszerűen vont következtetést a vádlott büntetőjogi felelősségére. Rámutatott ugyanakkor arra, hogy bár az elsőfokú bíróság az ítéletének indokolásában a vádlott által megvalósított szabályszegéseket a megállapított tényanyag alapján helyesen emelte ki, azonban az általa felsorolt, a vádlottra irányadó jogi normák egymásból való következése nem mindig egyértelmű. Éppen ebből fakadóan azonban a vádlotti felelősség mibenléte, a foglalkozási szabályok - jelen esetben - gondatlan megszegése és a bekövetkezett baleset közötti okozati összefüggés, illetve a sértett, valamint más személyek közrehatásának legfeljebb az okfolyamat bekövetkeztét megkönnyítő, de semmiképpen nem azt megszakító volta nem állapítható meg egyértelműen.

Álláspontja szerint a vádlott szabályszegésének megítélése során a kiindulási alapot a munkaköri leírása jelenti, amely meghatározta egyszemélyi felelősségét az általa irányított szakterület napi végrehajtási munkálatai terén, illetve azokat az általános normatív kereteket, amelyek alapján a tevékenységét végeznie kellett.

Az elkövetéskor hatályban lévő, a X. Megyei Rendőr-főkapitányság 6/2012. (III. 30.) RFK. számú intézkedése mondta ki, hogy a gépjárműjavító műhely veszélyes létesítmény, az ott dolgozó szakmunkások tevékenysége veszélyes munkakörnek minősül. E csoport egyszemélyi felelős vezetője a vádlott, aki szervező, végrehajtó és ellenőrző tevékenységét a jogszabályok, szakmai és egyéb jogi normák keretei között köteles ellátni. A büntetőeljárás tárgyát képező cselekményre vonatkozóan a baleset megelőzési és tűzvédelmi tevékenységgel kapcsolatban a vádlott számára normatív előírásokat egyrészt a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény tartalmazott, amely meghatározta a munkahelyi vezető kötelezettségeit. Ezen túl az alkatrészmosás vonatkozásában, valamint a szikraképződéssel járó munka elvégzése tekintetében a gépjárműjavítás biztonsági szabályzatáról szóló 17/1993. (VII. 1.) KHVM rendelet, az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenység végzése tekintetében pedig a 28/2011. (IX. 6.) BM rendelet tartalmazott a vádlottra nézve kötelező előírásokat, míg a helyi munkavédelmi szabályzat rendelkezett arról, hogy a munkafeladat meghatározásakor a munkát közvetlenül irányítónak a tevékenység veszélyére a figyelmet fel kell hívnia, a védőfelszerelést biztosítania kell és a használatát el kell rendelnie. A vádlott azonban ezen, rá nézve irányadó normatív előírásokat megszegte.

A Fejér Megyei Főügyészség átiratában hangot adott azon álláspontjának is, hogy a hordótisztítással korábban megbízott O.T. a tisztítás mikéntje és a hordó tárolása körében szükséges tájékoztatás megadásának elmaradásában, míg P.J. sértett a védőfelszerelés hiányos viselésében felelőssé tehetőek ugyan, azonban mulasztásuk csak csekély mértékben járult hozzá az okfolyamathoz. Ezzel szemben a vádlott mulasztásai láncszerűen, egymásból következően jutottak el az absztrakt veszélyhelyzettől a baleset bekövetkezéséig.

Mindezekre figyelemmel az irányadó tényállásból okszerűen vont következtetést a járásbíróság a vádlott bűnösségére és a vele szemben alkalmazott próbára bocsátás intézkedés is kellőképpen igazodik a büntetéskiszabási tényezőkhöz. Erre tekintettel az elsőfokú ítélet helybenhagyására tett indítványt.

A Fejér Megyei Főügyészségnek a fellebbezési tárgyaláson jelen lévő képviselője a felvett bizonyítás tükrében úgy ítélte meg, hogy a vádlott, mint a munkavédelemért felelős személy, anélkül hagyta ott a területet, hogy gondoskodott volna arról, hogy egy konkrét személy az adott feladatot a baleset elkerüléséhez szükséges szabályok betartásával végezze el. Ezzel okozati összefüggésben következett be a sérüléssel járó baleset, amelynél ugyan bizonyos közrehatások is szerepet játszottak. Mindezekre figyelemmel az elsőfokú ítélet helybenhagyására tett indítványát változatlanul fenntartotta.

A védő perbeszédében az elsőfokú bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységén keresztül támadta a megállapított tényállást. E körben egyrészt kifogásolta, hogy a járásbíróság nem vette figyelembe, hogy a vádlott munkahelyi felettese, H.J. végezte el a balesettel kapcsolatos vizsgálatot, aki az ügyben maga is érintett volt. Sérelmezte továbbá, hogy az elsőfokú bíróság nem értékelte azt sem, hogy a munkáltató felelőssége az, ha a különféle, a munka végzésére vonatkozó szabályzatok nem állnak a beosztottak rendelkezésére, illetve azokat nem ismertetik meg velük, valamint, ha az alkalmazottak nem rendelkeznek a munkakörük ellátásához a jogszabály által kötelezően előírt vizsgákkal, és ezeket a fennálló hiányosságokat a munkavédelmi ellenőrzések nem jelzik.

Úgy ítélte meg, hogy a hordók tisztítása és tárolása körében valóban történt szabályszegés, azonban hangsúlyozta, hogy a vádlott nem saját ötletétől vezérelve tárolta a kiürült hordókat, hanem erre utasítást kapott, amely azonban nem tartalmazott olyan részleteket, hogy a tárolás hol és milyen módon történjék.

A vádlotton kívüli személyek közrehatása körében hangsúlyozta, hogy amennyiben O.T. részéről nem történik vegyszeres mosás, vagy ezt követően forró vízzel minden anyag eltávolításra kerül a hordókból, akkor a korábbi gázolaj-szennyeződés nem eredményezett volna robbanást, illetve az elmaradt volna abban az esetben is, ha P.J. sértett a hordó tetejének eltávolítása során betartja az általa is jól ismert előírásokat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!