Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32001D0937[1]

A Bizottság határozata (2001. december 5.) eljárási szabályzatának módosításáról (az értesítés a C(2001) 3714. számú dokumentummal történt)

A Bizottság határozata

(2001. december 5.)

eljárási szabályzatának módosításáról

(az értesítés a C(2001) 3714. számú dokumentummal történt)

(2001/937/EK, ESZAK, Euratom)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre, és különösen annak 218. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Szén- és Acélközösséget létrehozó szerződésre, és különösen annak 16. cikkére,

tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre, és különösen annak 131. cikkére,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre, és különösen annak 28. cikke (1) bekezdésére és 41. cikke (1) bekezdésére,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

A nyilvánosságnak az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz történő hozzáféréséről szóló, 2001. május 30-i 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet [1] alkalmazására vonatkozó részletes szabályok, amelyeket e határozat melléklete határoz meg, a Bizottság eljárási szabályzatának mellékletét képezik.

2. cikk

A 94/90/ESZAK, EK, Euratom bizottsági határozat [2] hatályát veszti.

3. cikk

Ez a határozat az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2001. december 5-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Romano Prodi

[1] HL L 145., 2001.5.31., 43. o.

[2] HL L 46., 1994.2.18., 58. o.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

A nyilvánosságnak az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz történő hozzáféréséről szóló 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazásának részletes szabályai

mivel:

(1) Az Európai Parlament és a Tanács, az EK-Szerződés 255. cikkének (2) bekezdésével összhangban, elfogadta a nyilvánosságnak az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz történő hozzáféréséről szóló 1049/2001/EK rendeletet [1].

(2) A szerződés 255. cikkének (3) bekezdésével összhangban, a rendelet - a dokumentumokba való betekintési jog gyakorlására vonatkozó általános elvek és korlátozások megállapításáról szóló - 18. cikke előírja, hogy minden intézmény e rendelet előírásainak megfelelően alakítsa ki saját eljárási szabályzatát,

1. cikk

Kedvezményezettek

Az Unió polgárai, valamint valamely tagállamban lakóhellyel, illetve létesítő okirat szerinti székhellyel rendelkező természetes vagy jogi személy ezeknek a részletes szabályoknak megfelelően gyakorolja a Bizottság dokumentumaiba való betekintés - a szerződés 255. cikkének (1) bekezdésében és a 1049/2001/EK rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében biztosított - jogát. Ez a betekintési jog a Bizottság rendelkezésére álló dokumentumokra terjed ki, azaz a Bizottság által kiállított vagy átvett, illetve a Bizottság tulajdonában lévő dokumentumokra.

Az 1049/2001/EK rendelet 2. cikkének (2) bekezdése értelmében a harmadik országok nem valamely tagállamban honos állampolgárait, illetve valamely tagállamban létesítő okirat szerinti székhellyel nem rendelkező jogi személyeket a szerződés 255. cikkének (1) bekezdésében említett kedvezményezettekkel azonos feltételekkel illeti meg a Bizottság dokumentumaihoz való hozzáférési jog.

A szerződés 195. cikkének (1) bekezdése értelmében azonban ezek a természetes vagy jogi személyek nem fordulhatnak panasszal az európai ombudsmanhoz. Amennyiben viszont a Bizottság, megerősítő kérelmet követően, részben vagy egészben megtagadja tőlük a hozzáférést valamely dokumentumhoz, a szerződés 230. cikkének negyedik bekezdése alapján eljárást indíthatnak az Európai Közösségek Elsőfokú Bíróságán.

2. cikk

Hozzáférés iránti kérelmek

A dokumentumokhoz való hozzáférés iránti minden kérelmet levélben, faxon vagy elektronikus úton a Bizottság Főtitkárságára vagy az illetékes főigazgatóságra, illetve szervezeti egységre kell küldeni. Azok a címek, amelyekre a kérelmeket küldeni kell, az e szabályzat 8. cikkében említett gyakorlati útmutatóban jelennek meg.

A Bizottság a kérelem iktatásától számított tizenöt munkanapon belül válaszol a hozzáférés iránti első és megerősítő kérelmekre. Összetett vagy jelentős terjedelmű anyag iránti kérelmek esetén a határidő tizenöt munkanappal meghosszabbítható. A határidő meghosszabbítását indokolni kell, és erről a kérelmezőt előzetesen értesíteni kell.

Amennyiben egy kérelem az 1049/2001/EK rendelet 6. cikkének (2) bekezdésében említettek értelmében nem kellően pontos, a Bizottság olyan kiegészítő információt kér a kérelmezőtől, amely lehetővé teszi azt, hogy megállapítsák, milyen dokumentumok szükségesek még; a válaszadásra előírt határidőt csak attól az időponttól számítják, amikor a Bizottság ezt az információt megkapta.

Minden, akár csak részben kedvezőtlen döntésben az 1049/2001/EK rendelet 4. cikkében felsorolt kivételek valamelyike alapján indokolni kell az elutasítást, és tájékoztatni kell a kérelmezőt a rendelkezésére álló jogorvoslati lehetőségekről.

3. cikk

Az első kérelmek kezelése

E szabályzat 9. cikkének sérelme nélkül, a kérelem iktatását követően haladéktalanul átvételi elismervényt kell küldeni a kérelmezőnek, kivéve, ha a válasz postafordultával megküldhető.

Az átvételi elismervény és a válasz elküldése írásban történik, lehetőleg elektronikus úton.

A kérelmezőt a kérelmére adott válaszról vagy a főigazgató, vagy az illetékes szervezeti egység vezetője, vagy a Főtitkárság által erre kijelölt igazgató, vagy - amennyiben a kérelem az Európai Csaláselleni Hivatal (OLAF) létrehozásáról szóló, 1999/352/EK, ESZAK, Euratom bizottsági határozat [2] 2. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett OLAF-tevékenységgel kapcsolatos dokumentumokra vonatkozik - az OLAF keretében kijelölt igazgató, vagy a személyzet erre kijelölt tagja értesíti.

Minden, akár csak részben kedvezőtlen válaszban tájékoztatni kell a kérelmezőt, hogy a válasz kézhezvételétől számított tizenöt munkanapon belül joga van megerősítő kérelmet benyújtani a Bizottság főtitkárához, illetve - amennyiben a megerősítő kérelem az 1999/352/EK, ESZAK, Euratom határozat 2. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett OLAF-tevékenységgel kapcsolatos dokumentumokra vonatkozik - az OLAF igazgatójához.

4. cikk

A megerősítő kérelmek kezelése

A Bizottság eljárási szabályzatának 14. cikkével összhangban a megerősítő kérelmekre vonatkozó döntés hatásköre a főtitkárt illeti meg. Amennyiben azonban a megerősítő kérelem az 1999/352/EK, ESZAK, Euratom határozat 2. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett OLAF-tevékenységgel kapcsolatos dokumentumokra vonatkozik, a döntéshozatali hatáskör az OLAF igazgatóját illeti meg.

A főigazgatóság vagy a szervezeti egység támogatja a főtitkárt a döntés előkészítésében.

A főtitkár vagy az OLAF igazgatója a Jogi Szolgálattal történt egyeztetést követően hozza meg döntését.

A döntésről a kérelmezőt írásban, lehetőség szerint elektronikus úton értesítik, tájékoztatva őt arról, hogy joga van keresetet benyújtani az Elsőfokú Bírósághoz, illetve panasszal fordulni az európai ombudsmanhoz.

5. cikk

Konzultációk

(1) Ha a Bizottsághoz a Bizottság birtokában levő, de egy harmadik féltől származó dokumentum iránti hozzáférési kérelem érkezik, az a főigazgatóság vagy szervezeti egység, amelynél a dokumentum található, ellenőrzi, hogy az 1049/2001/EK rendelet 4. cikkében megállapított kivételek egyike alkalmazandó-e a dokumentumra. Amennyiben a kért dokumentum a Bizottság biztonsági szabályai szerint minősített dokumentum, úgy e szabályzat 6. cikkét alkalmazzák.

(2) Amennyiben e vizsgálatot követően a dokumentummal rendelkező főigazgatóság vagy szervezeti egység úgy ítéli meg, hogy az 1049/2001/EK rendelet 4. cikkében megállapított kivételek valamelyike értelmében a hozzáférést meg kell tagadni, az elutasító választ anélkül kell megküldenie a kérelmezőnek, hogy a dokumentum szerzőjeként szereplő harmadik féllel konzultálna.

(3) A dokumentummal rendelkező főigazgatóság vagy szervezeti egység a szerzőként szereplő harmadik féllel folytatott konzultáció nélkül jóváhagyja a kérelmet, ha

a) a kért dokumentum szerzője révén, vagy az említett rendelet vagy hasonló rendelkezések értelmében korábban már nyilvánosságra került;

b) a dokumentum tartalmának felfedése vagy részbeni felfedése nyilvánvalóan nem érintené az 1049/2001/EK rendelet 4. cikkében említett érdekek egyikét sem.

(4) Minden egyéb esetben konzultálni kell a szerzőként szereplő harmadik féllel. Különösen akkor, ha a hozzáférés iránti kérelem valamely tagállamból származó dokumentumra irányul, az a főigazgatóság vagy szervezeti egység, amelynek tulajdonában van a dokumentum, konzultál a származás szerint illetékes hatósággal, amennyiben:

a) a dokumentum az 1049/2001/EK rendelet alkalmazásának időpontja előtt került a Bizottsághoz;

b) a tagállam kérte a Bizottságot, hogy az 1049/2001/EK rendelet 4. cikkének (5) bekezdésével összhangban a tagállam előzetes hozzájárulása nélkül ne hozza nyilvánosságra a dokumentumot.

(5) A szerző - a megkérdezett harmadik fél - válaszára biztosított határidő nem lehet öt munkanapnál rövidebb, viszont annak lehetővé kell tennie, hogy a Bizottság is betartsa saját válaszadási határidejét. Amennyiben az előírt határidőn belül nem érkezik válasz, illetve a harmadik fél nem lelhető fel, vagy nem azonosítható, a Bizottság az 1049/2001/EK rendelet 4. cikkében említett kivételekre vonatkozó szabályokkal összhangban hoz döntést, figyelembe véve azonban a rendelkezésére álló információ alapján a harmadik fél jogos érdekeit.

(6) Ha a Bizottság a dokumentum szerzőjének kifejezett véleménye ellenére hozzáférést kíván biztosítani egy dokumentumhoz, értesíti a szerzőt arról a szándékáról, hogy tíz munkanap elteltével nyilvánosságra hozza a dokumentumot, és felhívja annak figyelmét a nyilvánosságra hozatal megakadályozására rendelkezésére álló jogorvoslati lehetőségekre.

(7) Ha egy tagállamhoz a Bizottságtól származó dokumentum iránti hozzáférési kérelem érkezik, a tagállam konzultáció céljából a főtitkárral veheti fel a kapcsolatot, aki meghatározza, hogy a Bizottságon belül melyik főigazgatóság vagy szervezeti egység felelős a dokumentumért. A dokumentumot kibocsátó főigazgatóság vagy szervezeti egység a főtitkárral történt konzultációt követően válaszol a kérelemre.

6. cikk

Minősített dokumentumokhoz való hozzáférés iránti kérelmek kezelése

Ha a kérelem az 1049/2001/EK rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében említettek alapján minősített dokumentumra, vagy egyéb, a Bizottság biztonsági szabályzata értelmében minősített dokumentumra irányul, úgy azt a dokumentum megismerésére jogosult tisztviselők intézik. A minősített dokumentumhoz való hozzáférés részben vagy egészben történő megtagadásáról szóló döntést az 1049/2001/EK rendelet 4. cikkében felsorolt kivételek alapján indokolni kell. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a kért dokumentumhoz való hozzáférés a kivételek alapján nem utasítható el, a kérelmet intéző tisztviselő gondoskodik a dokumentum átminősítéséről, mielőtt azt a kérelmezőnek megküldik.

A minősített dokumentumokhoz való hozzáférés engedélyezéséhez be kell szerezni a származás szerinti hatóság hozzájárulását.

7. cikk

A betekintési jog gyakorlása

A dokumentumokat a kérelemtől függően levélben, faxon vagy - ha lehetséges - elektronikus úton kell küldeni. Ha a dokumentumok terjedelmesek vagy nehezen kezelhetők, a kérelmezőt fel lehet kérni arra, hogy a helyszínen tanulmányozza azokat. A tanulmányozás költségmentes.

Ha a dokumentumot már közzétették, a válasz a publikálás hivatkozásainak és/vagy a dokumentum hozzáférési helyének, illetve, adott esetben, az EUROPA honlapon megtalálható internetcímének közléséből áll.

Ha a kért dokumentumok terjedelme meghaladja a húsz oldalt, a kérelmezőnek oldalanként 0,10 euró díj és a szállítási költség számítható fel. Az egyéb eszközök költségét esetenként kell meg határozni, de az nem haladhatja meg az ésszerű összeghatárt.

8. cikk

A dokumentumokhoz való hozzáférést megkönnyítő intézkedések

(1) Az 1049/2001/EK rendelet 11. cikkében előírt nyilvántartás terjedelme fokozatosan bővül. A nyilvántartás az EUROPA honlapon megtekinthető.

A nyilvántartás tartalmazza a dokumentum címét (azokon a nyelveken, amelyeken az hozzáférhető), sorszámát és egyéb hasznos utalásokat, szerzőjének nevét és létrehozásának vagy elfogadásának időpontját.

A segítséget nyújtó oldal (minden hivatalos nyelven) tájékoztatja a közönséget arról, hogy a dokumentumhoz hogyan lehet hozzáférni. Ha a dokumentumot már közzétették, a teljes szöveghez vezető kapcsolat megtalálható az oldalon.

(2) A Bizottság gyakorlati útmutatót készít, amely tájékoztatja a közönséget az 1049/2001/EK rendelet értelmében megillető jogairól. Az útmutató minden hivatalos nyelven megjelenik az EUROPA honlapon és könyv formában is.

9. cikk

A közönség számára közvetlenül hozzáférhető dokumentumok

(1) Ez a cikk kizárólag az 1049/2001/EK rendelet hatályba lépésének időpontját követően készült vagy kézhez vett dokumentumokra vonatkozik.

(2) A következő dokumentumokat kérésre automatikusan rendelkezésre kell bocsátani, és, a lehetőségekhez mérten, elektronikus formában közvetlenül hozzáférhetővé kell tenni:

a) a bizottsági ülések napirendje;

b) a bizottsági ülések szokásos jegyzőkönyvei, jóváhagyást követően;

c) a Bizottság által az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetés céljából elfogadott dokumentumok;

d) harmadik felektől származó, szerzőjük által már közzétett vagy közzétételre jóváhagyott dokumentumok;

e) korábbi kérelmet követően már közzétett dokumentumok.

(3) Amennyiben nyilvánvaló, hogy az 1049/2001/EK rendelet 4. cikkében megállapított kivételek egyike sem alkalmazandó, az alábbi dokumentumok hozzáférhetővé tehetők, lehetőség szerint elektronikus formában, feltéve, hogy nem tükröznek véleményt vagy egyéni álláspontot:

a) a Tanács vagy az Európai Parlament és a Tanács jogi aktusára vonatkozó javaslat elfogadását követően a javaslat előkészítő dokumentumai, amelyeket az elfogadási folyamat során nyújtottak be a testülethez;

b) a Bizottság által a ráruházott végrehajtási hatáskör értelmében meghozott jogi aktus elfogadását követően annak előkészítő dokumentumai, amelyeket az elfogadási folyamat során nyújtottak be a testülethez;

c) a Bizottság által saját hatáskörében meghozott jogi aktus, illetve közlemény, jelentés vagy munkaokmány elfogadását követően, az adott dokumentum előkészítő okmányai, amelyeket az elfogadási folyamat során nyújtottak be a testülethez.

10. cikk

Belső szervezet

Az első kérelmekkel kapcsolatos intézkedések tárgyában a főigazgatók és a szervezeti egységek vezetői rendelkeznek döntési hatáskörrel. Ebből a célból kijelölnek egy tisztviselőt, aki megvizsgálja a hozzáférés iránti kérelmeket, és összehangolja a főigazgatóság vagy a szervezeti egység válaszait.

Az első kérelmekre adott válaszokat tájékoztatásul meg kell küldeni a Főtitkárságnak.

A megerősítő kérelmeket tájékoztatásul megküldik annak a főigazgatóságnak vagy szervezeti egységnek, amely az első kérelmet megválaszolta.

A Főtitkárság biztosítja, hogy a Bizottság főigazgatóságai és szervezeti egységei összehangoltan és egységesen hajtsák végre ezt a szabályzatot. Ebből a célból a Főtitkárság megad minden szükséges tanácsot és iránymutatást.

[1] HL L 145., 2001.5.31., 43. o.

[2] HL L 136., 1999.5.31., 20. o.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32001D0937 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32001D0937&locale=hu

Tartalomjegyzék