Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1989.11.439 A haszonélvező beruházásának megtérítésével kapcsolatos igény alakulása [Ptk. 159. § (1) bek., 162. §, 616. § (1) bek.].

D. V. örökhagyó kizárólagos tulajdonában állott az 1905 négyzetméter területű "Lakóház, udvar, gazdasági épület és kert, Szabadság u. 24. szám" megjelölésű ingatlan.

Az ingatlant 1971-ben a szülők: az alperesek ajándékozták az örökhagyónak holtig tartó haszonélvezeti joguk kikötése mellett, és ők építtették fel a lakóházat is.

Az örökhagyó 1975. július 5-én kötött házasságot a felperessel; házasságukból gyermek nem származott.

A házastársak a házas együttélés ideje alatt az ingatlanban különböző beruházásokat végeztek, egyebek mellett melléképületet és garázst létesítettek. A beruházások részben még az alperesek által megvásárolt építési anyagokból, illetőleg bontási anyagok felhasználásával készültek.

Az örökhagyó és a felperes 1980-ban megvásároltak a MERKUR-tóI egy LADA 1500 típusú személygépkocsit 128 000 forint vételárért. Az örökhagyó 1986. május -jén meghalt.

A felperes módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy a házas ingatlan 2/10 része, valamint a LADA 1500 típusú személygépkocsi házastársi közös vagyon, és törvényes öröklés jogcímén az ő tulajdona. Az ingatlant illetően viszont tulajdoni igényét arra alapította, hogy a házas együttélés ideje alatt összesen kb. 140 000 forint értékű, ráépítésnek minősülő beruházást végeztek, amely legalább 100 000 forinttal emelte az ági eredetű ingatlan forgalmi értékét.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték, és ellenkérelmükben azzal érveltek, hogy a beruházások csekély értékű, ráépítésnek nem minősülő munkálatok elvégzéséből álltak, amelyek legfeljebb 35 000 -40 000 forinttal emelték az ági eredetű ingatlan forgalmi értékét. Ennek az értéknek a megtérítésére hajlandók voltak. Állították továbbá, hogy a személygépkocsi vételárához 105 000 forintot adtak az örökhagyónak, így az ági vagyonnak minősül. Egyben viszontkeresetet terjesztettel elő, s viszontkereseti kérelmük arra irányult, hogy a fenti személygépkocsit a bíróság adja a felperes tulajdonába és az ági ingatlanba végzett beruházások forgalmi értékemelő hatásának beszámításával 60 000 forint megfizetésére kötelezze a felperest.

Az elsőfokú bíróság ítéletével egyetemlegesen kötelezte az alpereseket, hogy a felperesnek 12 000 forintot fizessenek meg. Megállapította, hogy a LADA 1500 típusú személygépkocsi fele részben házastársi közös vagyon, fele részben törvényes öröklés jogcímén a felperest illeti. Ezt meghaladóan a keresetet, illetőleg a viszontkeresetet elutasította. A bíróság a kirendelt igazságügyi szakértő szakvéleménye alapján megállapította, hogy a házas ingatlan forgalmi értéke beköltözhető állapotban 750 000 - 770 000 forint, amelyből a felperes és az örökhagyó közös beruházásai 115 000 - 117 000 forint forgalmi értéket képviselnek. Megállapította továbbá, hogy a felperes és az örökhagyó által közösen végzett beruházások megfeleltek a ráépítés követelményeinek, és a ráépítők tulajdoni hányada az egész ingatlan értékéhez viszonyítva 15/100 rész. Ennek fele a felperest házastársi vagyonközösség jogcímén, a másik fele törvényes öröklés jogcímén illeti meg. Az így keletkezett közös tulajdont azonban a bíróság megszűntette oly módon, hogy az alpereseket kötelezte a felperes tulajdoni illetőségének a megváltására. A bíróság a beruházások fejében a felperesnek járó 117 000 forintba beszámította viszont azt a 105 000 forintot, amit az alperesek a személygépkocsi vételárához adtak, és amely összeget "ági vagyonnak fogadott el". Ezért az alperesek a különbözet: 12 000 forint megfizetésére kötelesek.

A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és az alperesek által fizetendő marasztalási összeget 117 000 forintra felemelte. A másodfokú bíróság tévesnek ítélte azt az elsőbírói álláspontot, amely a felperes és az örökhagyó által végzett beruházásokat közös tulajdon keletkezését eredményező ráépítésnek minősítette. A beruházások jelentős része ugyanis burkolási, illetve befejező kiegészítő jellegű munkálatokból állott, amelyek nem minősültek ráépítésnek, és nem keletkeztettek tulajdonjogot a felperes és az örökhagyó javára. Ezért a felperes a beruházások folytán csak az ági ingatlanban bekövetkezett 117 000 forint forgalmi értéknövekedés megtérítésére tarthat igényt. A másodfokú bíróság megállapította továbbá, hogy az alperesek nem tudták bizonyítani a személygépkocsi ági jellegét, így e vonatkozásban az elsőfokú bíróság álláspontja téves. Ezeknek megfelelően az alpereseknek a gépkocsival kapcsolatos igénye alaptalan, és meg kell téríteniük a ház értékében a felperes és az örökhagyó beruházásai következtében előállott 117 000 forintos növekedést.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos. A másodfokú bíróság helyesen állapította meg, hogy a már részben meglevő építési, illetőleg bontási anyag felhasználásával készült kisebb értékű beruházások nem minősülnek ráépítésnek, és a felperes ezért csak az örökhagyóval közösen végzett beruházások által bekövetkezett forgalmi értéknövekedés megtérítésére tarthatna igényt.

A felperesi igény érvényesítése szempontjából azonban alapvető jelentőségű az a tény, hogy az alperesek tulajdonában álló ingatlanon a felperest özvegyi haszonélvezeti jog illeti meg, és ennek folytán ő gyakorolja a tulajdonjog jelentős részjogosítványait: a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének a jogát. Az alperesek szerződésen alapuló haszonélvezeti joga ugyanis az ingatlan megöröklésével megszűnt; a haszonélvezeti jog helyett nagyobb jogosultságot: tulajdonjogot szereztek. A felperes özvegyi haszonélvezeti jogának érvényesülését tehát semmi nem gátolja, korlátozására pedig a Ptk. 616. §-ának (1) bekezdése nem ad jogi lehetőséget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!