Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.1.17 A feltűnő értékaránytalanság megítélése családjogi tartalmú szerződések esetén [Ptk. 201. § (2) bek., 207. § (1) bek., PK 267. sz.].

A felperes férj és az I. r. alperes házastársak voltak, házasságukból 1982. november 14-én Zsuzsanna, 1985. szeptember 2-án Éva nevű gyermekeik születtek, akik a per II., illetve III. r. alperesei. A perbeli házas ingatlan a felperes és az I. alperes egyenlő arányú közös tulajdonában állott, és itt volt a házastársak utolsó közös lakása is.

A felperes és az I. r. alperes életközössége 1991 májusában megszűnt. 1992. szeptember 28-án a felek alakilag érvényes magánokiratban megállapodtak abban, hogy a közös kiskorú gyermekek az alperes gondozásában maradnak, és a felperes kötelezte magát havi nettó 12.500 forint átlagjövedelem alapulvételével gyermekenként havi 2.500 forint tartásdíj megfizetésére. A felperes a közös tulajdonú ingatlan használatáról lemondott, lakáshasználati jog ellenértékére nem tartott igényt, és vállalta, hogy a lakásból 1992. december 31. napjáig elköltözik.

A házastársi közös vagyonhoz tartozó ingóságok rá eső részét a felperes a közös gyermekeknek ajándékozta azzal, hogy az ajándék körébe tartozó vagyontárgyak értéke a 100.000 forintot nem haladja meg.

Az ingatlanon fennálló közös tulajdont úgy szüntették meg, hogy a felperes az őt megillető 1/2 tulajdoni részt a II.-III. r. alperesekre vétel jogcímén ruházta át, 1.000.000 forint forgalmi érték figyelembevételével. A vételárat a felperes által 1993. január 1-jétől fizetendő gyermektartásdíjba beszámították úgy, hogy a felperes ettől az időponttól számított 200 hónapon át tartásdíj fizetésére nem köteles, egyben hozzájárult ahhoz, hogy a II.-III. r. alperesek tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerüljön.

A házassági bontóperben 1992. november 20-án tartott tárgyaláson a felperes és az I. r. alperes a fenti megállapodással egyező tartalmú egyezséget kötöttek. Az I. r. alperes kötelezettséget vállalt arra, hogy a gyermekek részére átruházott fél ingatlanilletőségbe más személyt nem fogad be, majd a felperes és az I. r. alperes kijelentették, hogy az egyezséggel a házastársi vagyonközösséget mind az ingók, mind az ingatlan vonatkozásában megosztottnak tekintik, és a jövőben ezen a jogcímen egymással szemben semmilyen követelést nem támasztanak.

A szerződést a felperes az 1993. január 21-én benyújtott keresetében feltűnő értékaránytalanság jogcímén megtámadta, és kérte az eredeti állapot helyreállítását. Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. A megállapított tényállás szerint a házastársak peren kívüli megállapodását készítő ügyvéd felhívta a felperes figyelmét a megkötendő szerződés hátrányaira, a felperes ennek tudomásulvétele után a szerződést aláírta, és e szerint kötötték meg a bontóperi egyezséget is, amelyet a bíróság az 1992. november 20-án jogerőre emelkedett végzésével jóváhagyott.

A felperes ebben az időszakban kamionsofőrként dolgozott, igazolt jövedelme nettó havi 10.000 forint volt, 1994 februárjától munkanélküli-ellátásban részesült. Devizaszámlájára 1991 novembere és 1993 áprilisa között összesen 10.330 DM került befizetésre. Az ingatlan-szakértői vélemény szerint forgalmi értéke 1992-ben 2.730.850 forint volt.

Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása szerint a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdése alapján, ha a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás között anélkül, hogy az egyik felet az ajándékozás szándéka vezetné, a szerződés megkötésének időpontjában feltűnően nagy az értékkülönbség, a sérelmet szenvedő fél a szerződést megtámadhatja. A PK 267. sz. állásfoglalás értelmében a feltűnő értékaránytalanság megítélése nem köthető egymagában a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás közötti értékkülönbözet nagyságához vagy annak a reális értékhez viszonyított százalékos értékeléséhez. A bíróság az ingatlan forgalmi értékét szakértői vélemények alapján 2.730.850 forintban fogadta el. Ez az érték több mint 30%-kal magasabb, mint a felperes és az I. r. alperes által megkötött megállapodásban megjelölt 2.000.000 forintos forgalmi érték. Annak megállapításához azonban, hogy az értékkülönbség feltűnően nagy-e, a bíróságnak a szerződéskötés körülményeit, a szerződés egész tartalmát, az ügy jellegének sajátosságait, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás meghatározásának módját, összességében tehát az eset valamennyi körülményét vizsgálnia kell. Emellett a házastársakat közös vagyonuk megosztása során nem csupán vagyoni, hanem más, személyes szempontok is vezethetik. Ezek a szempontok jelentősen, az esetek túlnyomó részében nagyobb mértékben befolyásolhatják szerződési akaratukat, mint a szorosan vett arányosság követelménye.

A peres adatok alátámasztották, hogy a felperes havi jövedelme jóval magasabb volt, mint a megállapodásban megjelölt 12 500 forint, ezt meghaladóan a szerződés megkötése után a felperesi devizaszámlára 604 német márka befizetése történt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!