Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21168/2011/3. számú határozata békéltető testületi ajánlás hatályon kívül helyezése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 306. §, 1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 34. §] Bírók: Merőtey Anikó, Molnár Ágnes, Németh László

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.25447/2010/6., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21168/2011/3.*, Kúria Pfv.20194/2012/6. (BH 2013.1.21)

***********

Fővárosi Ítélőtábla

4.Pf.21.168/2011/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla jogtanácsos által képviselt felperesnek, elnök által képviselt alperes ellen, ajánlás hatályon kívül helyezése iránt indított perében, a Fővárosi Bíróság 2011. január 31. napján kelt 29.P.25.447/2010/6. számú ítélete ellen a felperes részéről 7. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

A felperes pontosított keresetében az alperesi békéltető testület BBT/0395/2010 számú ajánlásának - mely szerint "a vállalkozás (felperes) az írásba foglalt ajánlás kézhezvételét követő 15 napon belül javítsa meg vagy cserélje ki a fogyasztó Karancs tűzhelyét; amennyiben ezekre nem képes, fizesse vissza annak 39.990 forintos vételárát a fogyasztónak" - a hatályon kívül helyezését kérte. Előadta, hogy - álláspontja szerint - az alperesi ajánlás jogszabályba és az általános kereskedelmi gyakorlatba ütközik, e körben hivatkozott a Ptk. 248. § (2) bekezdésének első fordulatára és a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fgytv.) 34. § (4) bekezdésére. Kifejtette továbbá, hogy az alperes megsértette az Fgytv. 34. § (3) bekezdésének a) pontjában foglalt rendelkezést, mivel az általa jelölt tag nélkül járt el. Továbbra is állította, hogy a fogyasztó által vásárolt termék kijavítását jogszabálysértés nélkül tagadta meg, mivel a fogyasztó a termék üzembe helyezéséhez nem szakszerviz szolgáltatását vette igénybe, így szerinte a jótállás alapján érvényesíthető jogai megszűntek.

Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Kormányrendelet) 1. § (1) és (2) bekezdéseire, a Ptk. 277. § (1) bekezdésére, 305/A. § (2) bekezdésére, 306. § (1) bekezdésére. Előadta, hogy a Ptk. 248. § (2) bekezdése alapján a jelen esetben a jótállást a Kormányrendelet keletkezteti, és a Kormányrendelet 1. § (2) bekezdése értelmében a jótállás feltételhez nem köthető, annak korlátozása, illetve attól a fogyasztó hátrányára történő eltérés nem megengedett.

Az elsőfokú bíróság a 2011. január 31-én kelt 6. sorszámú ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában rögzítette, hogy a felperesnek az Fgytv. 34. § (1) bekezdésének a) pontjára alapított kifogása a 25. § (1) bekezdése értelmében nem alapos, mivel a felperes a testület elnöke által kijelölt - a felperes által jelölt személytől eltérő - tag függetlenségét vagy pártatlanságát az alperes által lefolytatott eljárás során nem vitatta. Kifejtette, hogy a felperest a jelen esetben jogszabályon alapuló jótállási kötelezettség terhelte, amelynek terjedelmét és feltételeit a Kormányrendelet 1. § (2) bekezdése szerint a felperesi vállalkozás nem jogosult egyoldalúan a fogyasztó hátrányára szűkíteni, mivel az ilyen rendelkezés semmis. Sem a Ptk., sem a Kormányrendelet nem ad továbbá lehetőséget a felperes számára arra, hogy a jogszabályban előírt jótállási kötelezettségét egy általa egyoldalúan alátámasztott feltétellel szűkítse. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az alperes helyesen értelmezte a jótállásra vonatkozó jogszabályokat és a fogyasztói szerződést, helyes jogi következtetést vont le, ezért ajánlásának az Fgytv. 34. § (4) bekezdése alapján történő hatályon kívül helyezésének nincs helye.

Az ítélet ellen a felperes nyújtott be fellebbezést, amelyben az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a keresetének történő helyt adást kérte. Álláspontja szerint a Kormányrendelet 3. § (3) bekezdése és 5. § (1) bekezdése értelmében a szakszervizek megjelölése, valamint a szakszervizek kötelező igénybevételének kikötése nem jelenti a fogyasztó jótállási jogának a korlátozását, a Ptk. 248. § (2) bekezdése értelmében pedig lehetőség van arra, hogy a jótállás a kötelezettet a szolgáltatásra vonatkozó reklámban, így az üzletben kihelyezett vevőtájékoztatóban foglalt feltételek szerint terhelje. Hivatkozott továbbá a Gazdasági Versenyhivatal ....... számú eljárásban hozott határozatára.

Az alperes a fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását és a felperes másodfokú perköltség megfizetésére kötelezését kérte. Fellebbezési ellenkérelmében lényegében az általa már korábban előadottakat ismételte meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!