Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Mf.31186/2023/8. számú határozata. Bírók: Laczó Adrienn Lilla, Orosz Andrea, Szalai Beatrix

A határozat elvi tartalma:

A napi pihenőidő külön jogcímen történő kiadása a heti pihenőidőt megelőzően is kötelező.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék M.70245/2023/25., *Fővárosi Ítélőtábla Mf.31186/2023/8.*, Kúria Mfv.10044/2024/6. (BH 2024.11.272)

***********

Fővárosi Ítélőtábla

mint másodfokú bíróság

2.Mf.31.186/2023/8.

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság a dr. Sallai Károly egyéni ügyvéd (felperesi jogi képviselő címe) által képviselt felperes (felperes címe) felperesnek - a Szabó & Szomor Ügyvédi Iroda (alperesi jogi képviselő címe, ügyintéző: dr. Sz. Szabó Sándor ügyvéd) által képviselt alperes (alperes címe) alperes ellen rendkívüli munkavégzés ellenértéke tárgyában indult perében a Fővárosi Törvényszék 11.M.70.245/2023/25. sorszámú ítélete ellen az alperes által 26. sorszámon, a felperes által 28. sorszámon előterjesztett fellebbezés folytán meghozta az alábbi

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A felek maguk viselik a másodfokú perköltségüket.

Kötelezi a felperest és az alperest, hogy fizessenek meg személyenként 15.000 (tizenötezer) forint fellebbezési illetéket az esedékesség napjáig az államnak a Nemzeti-Adó és Vámhivatal illetékbevételi számlájára. Az illetékfizetési kötelezettség e határozat jogerőre emelkedését követő 60. napon válik esedékessé.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság határozata és az általa megállapított tényállás

[1] A Fővárosi Törvényszék a 11.M.70.245/2023/25. sorszámú, 2023. október 13-án meghozott ítéletével rendkívüli munkavégzés díjazása címén 76.920 forint és a késedelmi kamat megfizetésére kötelezte az alperest, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A felperest kötelezte 45.132 forint alperesi perköltség megfizetésére, rendelkezett továbbá a pernyertesség-pervesztesség arányában az elsőfokú eljárási illeték megfizetéséről.

[2] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes a perbeli időszakban, azaz 2018. január 1-je és 2018. november 30. napja között munkaviszonyban állt az alperessel mozdonyvezető munkakörben, továbbá a Szakszervezet elnöke volt. A Kollektív Szerződés 46. § j) pontja alapján vezényelt vontatási, utazói munkarendben, havi munkaidőkeretben volt foglalkoztatva, határon átnyúló szolgálatot nem látott el.

[3] Az alperes a munkaidőbeosztást, azaz tervvezénylést minden hónapra előre, a tárgyhónapot megelőző hónap 23. napjáig közölte a felperessel. Ebben egyebek mellett feltüntette, hogy a felperes mely napokon lett munkavégzésre beosztva és mi a munkavégzés kezdő-, és befejező időpontja. Rögzítette a szabadsággal, továbbá a munkaidő-kedvezménnyel érintett napokat és a Kollektív Szerződés 47. § 2. pontja alapján a heti pihenőidő kezdetét és végét. A végleges munkaidőbeosztást a tényvezénylés tartalmazta, de ettől is lehetett eltérés és amennyiben munkavégzés történt, az alperes rendkívüli munkavégzést tüntetett fel és ekként fizette meg az erre az időre járó munkabért.

[4] Az alperesnél a munkaidő-kedvezmények igénybevételének rendjét az 53/2014. (V. 22. alperes Ért. 28) vezérigazgatói utasítás tartalmazta. Az alperes azonban a tényvezénylésekben mindig 24 órával vette figyelembe a felperest megillető szakszervezeti és üzemi tanácsi munkaidő-kedvezményt. A vezénylésekben szerepeltek ún. fordaszünnapok, amelyekre az alperes nem osztott be munkaidőt, mert az adott munkaidőkeretben a felperes kimerítette a rendes munkaórák számát. Az alperes ezeket a napokat olyan munkanapnak tekintette, amelyre nem osztott be munkaidőt.

[5] Az alperes minden naptári héten biztosította a felperes számára a minimális 42 óra heti pihenőidőt, ezen kívül havonta egy alkalommal szombat 0.00 órától hétfő reggel 6.00 óráig a hétvégi heti pihenőidőt. A heti pihenőidő a munkaidőkeret átlagában elérte a heti 48 órát, de előfordult, hogy ezt meghaladó mértékű heti pihenőidő is.

[6] Az alperes a Kollektív Szerződés rendelkezéseinek megfelelően 12 óra napi pihenőidőt biztosított a felperesnek, amely során a napi pihenőidő lakóhelyen történő eltöltése érdekében a munkába járással kapcsolatban 1,5 óra utazási normaidőt is figyelembe vett. Amikor a munkavégzést heti pihenőidő és nem újabb munkavégzés követte, az alperes a napi pihenőidőt és az ahhoz kapcsolt utazási normaidőt nem biztosította a felperesnek.

[7] Az elsőfokú bíróság az előbbi tényállás alapján részben találta alaposnak a felperes többször változtatott keresetét, ami rendkívüli munkavégzés díjazása címén 92.184 forint és a késedelmi kamat megfizetésére irányult. A jogvita lényegét akként határozta meg, hogy a napi, ezen belül a lakóhelyi pihenőidő biztosítása abban az esetben is terhelte-e az alperest, amennyiben a munkavégzést követően heti pihenőidőt osztott be.

[8] A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 104. § (1) bekezdése, 106. § (1), (3) bekezdése, a Vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény (a továbbiakban: Vtv.) 68/A. § (1) és (4) bekezdése, az alperesi Kollektív Szerződés 46. § 1. pontja és 47. § 2. és 4. pontja alapján kifejtette, hogy a vasúti közlekedésben foglalkoztatottak munkaidejének számítására, a napi pihenőidőre az Mt. 104. §-ában meghatározott rendelkezéseket is alkalmazni kellett. A Vtv. kifejezetten a napi pihenőidő minimális mértéke, továbbá annak lakóhelyi eltöltése vonatkozásában tartalmaz speciális szabályozást, ezért egyebekben az Mt. volt irányadó.

[9] Az elsőfokú bíróság a felek által egyezően előadott és okirattal igazolt munkaidőbeosztásból indult ki, utalva a terv- és tényvezénylések, a bérjegyzékek, a Kollektív Szerződés és a releváns vezérigazgatói utasítás tartalmára. Nem vitatott tényként vette figyelembe, hogy a felperest szakszervezeti elnökként megillette az ehhez kapcsolódó munkaidő-kedvezmény. Az ezzel összefüggő kikérők napi 8 órás munkaidőre vonatkoztak. A vezénylésekben rögzített 24 órás időtartamokkal szemben, az elsőfokú bíróság a felperes perbeli nyilatkozatai alapján, a kikérőben rögzített napi 8 óra munkavégzéshez igazodó munkaidő-kedvezményt tekintette elszámolhatónak.

[10] A releváns jogszabályok tartalmát illetően megállapította, hogy az Mt. 104. § (1) bekezdése és 106. § (1) bekezdése nem ad egzakt iránymutatást a napi és a heti pihenőidő egymáshoz való viszonya tekintetében. Ezzel kapcsolatban mindkét fél perbeli nyelvtani értelmezése legitimnek minősült, ezért szükséges volt egyéb értelmezési módszer alkalmazása is.

[11] Az Alaptörvény 28. cikkéből, továbbá az Mt. 5. § (1) bekezdésében rögzített rendelkezésekből az következett, hogy a bíróságnak azt az értelmezést kellett kiválasztani, amely megfelel az uniós jogi és az alaptörvényi követelményeknek is.

[12] Elsődlegesnek minősült az Alaptörvénnyel fennálló összhang, ezért az alkalmazandó jogszabály alkotmányos, alapjogi vonatkozásait kellett vizsgálni. Az Alaptörvény XVII. cikk (4) bekezdése értelmezését illetően - miszerint minden munkavállalónak joga van a napi és heti pihenőidőhöz -, utalt az Alkotmánybíróság 12/2020. (VI. 22.) AB határozatában kifejtettekre. E határozatában az Alkotmánybíróság nem egy ágazati törvény speciális rendelkezését, hanem az Alaptörvény előbbi rendelkezését értelmezte és ez alapján fogalmazta meg a munkavállalók pihenéshez való jogával összefüggő alkotmányos követelményeket. Eszerint a napi és a heti pihenőidőhöz való jog alapvető jogosultság. Ennek feltételeit és mértékét azonban nem az Alaptörvény szabályozza, hanem az ágazati törvények. A napi és a heti pihenőidő önálló jogcímen illeti meg a munkavállalókat, mivel a rendeltetésük is eltérő. Ez a két jogosultság nem tekinthető korlátozhatatlan alapjognak, de az az értelmezés, hogy a napi és a heti pihenőidő egyszerre, egyidőben kiadható, nem egyeztethető össze az Alaptörvény XVII. cikk (4) bekezdésével.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!