Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.12.413 A szóvédjeggyel azonos megjelölés használata miatt indult védjegybitorlási per eldöntésének nem előkérdése az, hogy a bitorló utóbb a szóvédjegyhez hasonló (annak egy elemét tartalmazó) megjelölésre közösségi védjegyoltalmat szerzett és e közösségi védjegyoltalom érvénytelenítése iránt eljárás indult [1997. évi XI. tv. 12. §; Pp. 152. §].

Az I. r. felperes a jogosultja, a II. r. felperes pedig kizárólagos használója a 2003. szeptember 22-én megújított, 1993. szeptember 9-ei elsőbbségű "TRAUBISODA" szóvédjegynek, amelynek oltalma a Nizzai Megállapodás szerinti 32. osztályban a gyümölcslevekre, a 33. osztályban pedig a borok (fröccsök) árukra terjed ki. A felperesek az alperesnél 2003. július 29-én olyan üdítőitalt vásároltak, amelynek gyártására az I. r. felperes engedélyt nem adott. Az üdítőitalon lévő címke tartalmazta a "TRAUBISODA" elnevezést. E tényállás alapján a felperesek keresetükben annak megállapítását és egyéb jogkövetkezmények alkalmazását kérték, hogy az alperes a TRAUBISODA névvel ellátott üdítőital forgalmazásával védjegybitorlást követett el. Az elsőfokú bíróság ideiglenes intézkedésként elrendelte az alperes székhelyén, valamint további fióktelepeken fellelhető, a beavatkozó által gyártott "TRAUBI­SODA" üdítőital termékek lefoglalását és az alperest e termékek további forgalmazásától eltiltotta. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Ilyen előzmények után 2005. június 10-én hozta meg az elsőfokú bíróság ítéletét, amelyben megállapította: az alperes azzal, hogy 2003. július 29. napjától az alperesi beavatkozó által gyártott "TRAUBISODA" üdítőitalt forgalmazza, bitorolja a felperesek védjegyét. Az alperest a bitorlás abbahagyására kötelezte és a további jogsértéstől eltiltotta. Feljogosította a felpereseket, hogy az ítélet rendelkező részét az alperes költségén, egy­egy alkalommal, a D. N. és a S. H. című napilapokban közzétegyék. Elrendelte továbbá az ideiglenes intézkedéssel lefoglalt termékek alperes költségén, 30 napon belül történő megsemmisítését. Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes és a beavatkozó fellebbeztek.

Az ítélőtábla előtt folyó másodfokú eljárásban az alperes és a beavatkozó bejelentette és egyben igazolta, hogy az I. r. beavatkozó a jogosultja a 2006. január 30-ai elsőbbségű "TRAUBI" közösségi védjegynek. A felperesek a közösségi védjegyoltalom megszerzését nem vitatták, de állították, hogy annak törlése iránt eljárást kezdeményeztek. Indítványozták e törlési eljárás jogerős befejezéséig a per tárgyalásának a felfüggesztését.

Az ítélőtábla végzésével a per tárgyalását felfüggesztette a beavatkozó javára bejegyzett "TRAUBI" közösségi szóvédjeggyel kapcsolatos törlési (érvénytelenné nyilvánítási) eljárás jogerős befejeződéséig, valamint a Pp. 152. § (1) bekezdés alapján rendelkezett a tárgyalás felfüggesztéséről, megállapítva, hogy a következetes bírói gyakorlat szerint saját védjegy használatával védjegybitorlás nem valósulhat meg, és a védjegyjogosulttól kapott engedély folytán megvalósuló használattal ugyancsak nem következhet be védjegybitorlás. Az igazolt közösségi védjegy érvénytelenségének megállapítására irányuló eljárás eredményessége azzal a jogkövetkezménnyel jár, hogy a védjegyet úgy kell tekinteni, mintha ahhoz kezdettől fogva nem fűződtek volna a 40/94. EK rendeletben írt joghatá­sok. Miután az elsőfokú bíróság a védjegybitorlás iránti keresetnek helyt adott, 2003. július 29-étől állapítva meg a bitorlást, azaz a folyamatos jogsértést fennállónak tekintette, a fellebbezés elbírálása szempontjából előkérdésnek minősül, hogy milyen döntés születik a közösségi védjegy érvénytelenségének megállapítása tárgyában folyó eljárásban. Csak ehhez képest lehet állást foglalni abban, hogy, ha megvalósult a védjegybitorlás, az meddig állhatott fenn.

Az ítélőtábla végzése ellen az alperes fellebbezett, kérve annak megváltoztatását vagy hatályon kívül helyezését. Álláspontja szerint a közösségi védjegy törlése iránti eljárás befejezéséig - vitatva még azt is, hogy ilyen eljárás igazoltan megindult, illetve folyamatban van - jogszabálysértően függesztette fel a bíróság a per tárgyalását, mert a "TRAUBI" közösségi védjegy jogosultjának engedélye alapján forgalmazott üdítőitallal nem bitorolhatta a felperesek védjegyét. Az ideiglenes intézkedés hatályának fennálltára is tekintettel állította, hogy a tárgyalás felfüggesztése súlyos anyagi hátrányt jelent számára.

A felperesek a végzés helybenhagyását kérték. A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.

A Pp. 152. § (1) bekezdés alapján, ha a per eldöntése olyan előzetes kérdés elbírálásától függ, amelynek tárgyában az eljárás büntetőbírói vagy államigazgatási hatáskörbe tartozik, a bíróság a per tárgyalását ennek az eljárásnak jogerős befejezéséig felfüggesztheti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!