Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2011.3.132 A létszámcsökkentéssel indokolt munkáltatói rendes felmondás jogszerűségének elbírálásánál az indok valóságán túl az nem vizsgálható, hogy a létszámcsökkentés módja célszerű volt-e. A munkáltató döntésére tartozik, hogy a határozatlan, vagy a határozott időre alkalmazott munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése, illetve megszűnése útján csökkenti a létszámot [Mt. 89. § (2) bekezdés].

Kapcsolódó határozatok:

Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.506/2009/14., Gyulai Törvényszék Mf.25127/2010/9., Kúria Mfv.10765/2010/5. (*BH+ 2011.3.132*)

***********

A felperes munkavállaló a keresetében az alperes munkáltatói rendes felmondása jogellenességének megállapítását és az egyéb jogkövetkezmények alkalmazását kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes munkáltatói rendes felmondása jogellenes, azt hatályon kívül helyezte. Megállapította, hogy a felek között fennálló munkaviszony a jogellenes megszüntetést megállapító rendelkezés jogerőre emelkedésével szűnik meg. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperes részére 123 327 forint elmaradt munkabért és annak kamatait, továbbá 716 838 forint átalány-kártérítést.

A megállapított tényállás szerint a felperes 2004. június 15-től állt határozatlan idejű munkaviszonyban az alperesnél, uszodamesteri munkakörben. Az alperes 2009. október 1-jén kelt és október 5. napján közölt munkáltatói rendes felmondással a felperes munkaviszonyát megszüntette, kéthavi átlagkeresetnek megfelelő végkielégítés megállapítása mellett. A rendes felmondás indokolása szerint a munkáltató a gazdasági racionalizáció jegyében létszámleépítés mellett döntött. A vendégforgalom visszaesése miatt a nyitva tartandó medencék száma lecsökkent, ezáltal kevesebb uszodamesterre lett szükség. A munkaviszony megszüntetésére így létszámleépítés okán került sor.

Az alperesi munkáltató tevékenységének szezonális jellege miatt az a munkaszervezési megoldás érvényesült, hogy a szezonnak megfelelően határozott idejű munkaviszonyokat létesítettek a határozatlan időre alkalmazott munkavállalók mellett. A medenceőröket nagyobb részt határozott időre, szezonálisan szerződtették, míg az uszodamestereket általában határozatlan idejű munkaszerződéssel alkalmazták. Az uszodamesteri munkakörhöz szakképesítés volt szükséges, amellyel a felperes rendelkezett. Az uszodamester elláthatta a medenceőr munkafeladatait, fordítva viszont ez nem volt lehetséges. A medenceőrök és az uszodamesterek is a szükséghez képest időszakosan elláttak takarítói, valamint öltözőőri feladatokat is. A medenceőrök, valamint az uszodamesterek bérezése lényegében megegyező volt.

A felperes munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetése közlésekor az alperes határozott idejű munkaszerződéssel alkalmazott más munkavállaló szerződését meghosszabbította. A felmondás közlésének időpontjában nem volt igazolható, hogy a vendéglétszám és az árbevétel az összehasonlítható más időszakhoz képest csökkent volna.

Miután a felperes vitássá tette a munkáltató rendes felmondásában felhozott indokokat, ezért a munkáltatónak kellett a felmondás indokának valóságát és okszerűségét bizonyítania. Az okszerűség értékelésénél a bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy a perbeli esetben oltalmazni kell a határozatlan idejű munkaszerződést, az uszodamesteri és medenceőri munkakörök területén mellőzhető lett volna a határozatlan idejű munkaviszony megszüntetése, ha a munkáltató egyidejűleg a határozott idejű munkaszerződést nem hosszabbítja meg.

Mindezek alapján a munkaügyi bíróság megállapította a rendes felmondás jogellenességét, és kötelezte az alperest az 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 100. § alapján elmaradt munkabér-különbözet, valamint hat havi átlagkeresetnek megfelelő átalány-kártérítés megfizetésére.

A peres felek fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet elutasította.

A megyei bíróság ítéletének indokolása szerint a munkaügyi bíróság tévesen indult ki abból, hogy a bíróságnak oltalmaznia kell a határozatlan idejű munkaszerződést a határozott időre szóló munkaviszonnyal szemben. A felmondás jogszerűségének vizsgálata nem jogosítja fel a bíróságot arra, hogy a munkáltató vezetésének körébe tartozó olyan kérdések eldöntésébe is beavatkozzék, amelyek kívül esnek a munkaügyi jogvita keretein. Emiatt a létszámcsökkentés, illetve a munkáltató működésével összefüggő felmondási ok valóságán túl, azok célszerűségét, eredményességét a bíróság nem vizsgálhatja. Nem vizsgálhatja továbbá a bíróság azt sem, hogy a munkáltató miért éppen az adott munkavállaló munkaviszonyát mondta fel. Miután a határozott és határozatlan idejű munkaviszonyt egyenértékűnek kell tekinteni, ezért helytelen az elsőfokú bíróság azon álláspontja, hogy az alperesnek a felperesi munkaviszony rendes felmondással történő megszüntetése helyett meg kellett volna várnia, hogy a határozott időre alkalmazott munkavállaló munkaviszonya az időmúlás folytán megszűnjön.

A felperes fellebbezésében hivatkozott létszám-mozgásokra történt alperesi magyarázatot megfelelőnek találta, a munkaviszony megszűnését követő időszak létszámbővítését pedig a szezonális jelleg indokolta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!