Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.10.271 Önmagában a gyermek alacsony életkora nem jelenti a visszavitel iránti kérelem elutasítását, ha annak a Hágai Gyermekelviteli Egyezményben rögzített feltételei fennállnak és a kérelmezett nem bizonyított olyan okot, amely a visszavitelt kizárná [1986. évi 14. tvr. (Hágai Egyezmény) 3. cikk, 5. cikk, 13. cikk a), b) pont].

A II. r. kérelmező és a kérelmezett, aki akkor már huzamos ideje fodrászként dolgozott Olaszországban, 2008 októberében ismerkedtek meg. Néhány hónap múlva a kérelmezett a II. r. kérelmező tulajdonát képező v.-i ingatlanba költözött, ahol 2011. december 17-ig élettársként éltek együtt. 2011. szeptember 15-én született C. I. utónevű gyermekük, akit a II. r. kérelmező a magáénak ismert el. A kiskorú gyermek olasz-magyar állampolgár, születése óta a II. r. kérelmező olaszországi lakása a bejelentett lakóhelye.

Az I. és a II. r. kérelmező kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, miszerint a T. C. I. nevű gyermek szokásos tartózkodási helye a 2011. december 17-i Magyarországra hozatalakor Olaszországban volt és kötelezze a kérelmezettet a gyermeknek az olaszországi V.-be történő visszavitelére.

A kérelmezett a kérelmezők kérelmének elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság végzésével kötelezte a kérelmezettet, hogy a 2011. szeptember 15-én született T. C. I. nevű gyermeket 2012. szeptember 21-ig vigye vissza a szokásos tartózkodási helyére, Olaszországba. Ennek elmulasztása esetén pedig 2012. szeptember 24-én adja át a gyermeket útlevelével és ingóságaival együtt a II. r. kérelmezőnek vagy meghatalmazottjának az I. r. kérelmező jogi képviselőjének irodájában.

A bizonyítási eljárás eredményeként az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az Olaszországban született gyermek a mai napig a II. r. kérelmező tulajdonát és lakóhelyét képező v.-i ingatlanban rendelkezik bejelentett lakóhellyel, ahol a II. r. kérelmező és a kérelmezett élettársi kapcsolatuk fennállása alatt, illetve a kérelmezett 2011. december 17-i Magyarországra utazásáig együtt éltek a gyermekkel. A gyermek szokásos tartózkodási helye tehát az elvitel időpontjában V.-ben, Olaszországban volt. Felette a szülői felügyeletet az olasz Polgári Törvénykönyv vonatkozó 316. §-a értelmében a szülők közösen gyakorolták. Ennek következtében a kérelmezett egyedül nem dönthetett volna a Magyarországra költözésről.

Az eljárás során a II. r. kérelmező bizonyította, hogy a gyermek Magyarországon történő visszatartásához nem járult hozzá, a szülők csupán abban állapodtak meg, hogy a kérelmezett a közös gyermekkel a karácsonyt a magyarországi rokonoknál tölti. Ennek elteltével a II. r. kérelmező visszavárta a kérelmezettet és a gyermeket.

Az eljárás során a kérelmezett arra hivatkozott, hogy a II. r. kérelmező soha nem gyakorolta a szülői felügyeleti jogát a gyermek felett, azzal egyedülálló anyaként kizárólag ő rendelkezett. Az elsőfokú bíróság azonban úgy ítélte meg, hogy a kérelmezett ezt kétséget kizáróan nem tudta bizonyítani. A kérelmezett még a gyermek születését követően is a II. r. kérelmezővel közös háztartásban élt a II. r. kérelmező lakásában, a háztartás költségeit a II. r. kérelmező fedezte.

A kérelmezett a megromlott kapcsolatra, állítólagos bántalmazására is hivatkozott. Ezzel összefüggésben azonban az elsőfokú bíróság úgy ítélte meg, hogy ebben az esetben életszerűtlen, hogy a kérelmezett a gyermekével a 2011. novemberi magyarországi utazását követően még hetekre visszatért volna Olaszországba, a II. r. kérelmezővel közös lakóhelyre. A kérelmezett többször hangsúlyozta, hogy független nőként élt már korábban is Olaszországban, saját jövedelemmel rendelkezett, amiből magát és gyermekét el tudta tartani. Ennek ellenére mégsem költözött el a II. r. kérelmezőtől sem a születést megelőzően, sem azt követően, és változatlanul elfogadta azt az anyagi segítséget, amit a II. r. kérelmező nyújtott.

Ezért az elsőfokú bíróság úgy ítélte meg, hogy a felek a közöttük fennálló viták, nézeteltérések ellenére a 2011. december 17-i Magyarországra történő utazásig együtt éltek, kapcsolatukat nem szakították meg.

Mindezekre figyelemmel az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a gyermek 2012. január eleje óta Magyarországon történő visszatartása jogellenes, mert sérti a II. r. kérelmező szülői felügyeleti jogát.

Az eljárás során a kérelmezett hivatkozott a Gyermekek Jogellenes Külföldre Vitelének Polgári Jogi Vonatkozásairól szóló, Hágában, az 1980. évi október 25. napján kelt szerződés kihirdetéséről szóló 1986. évi 14. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Hágai Egyezmény) 13. cikkének a) és b) pontjában foglaltakra is, mely szerint a bíróság nem köteles elrendelni a visszavitelt, ha a kérelmező nem gyakorolta az elvitel időpontjában ténylegesen a felügyeleti jogát, illetve a visszavitel a gyermeket lelki károsodásnak tenné ki.

A fentiekkel összefüggésben az elsőfokú bíróság álláspontja szerint - a korábban kifejtettek értelmében - a II. r. kérelmező a gyermek Magyarországra hozatalakor ténylegesen gyakorolta szülői felügyeleti jogát, hiszen egy háztartásban gondoskodtak a gyermekről. Az azóta eltelt időszakban pedig a kérelmezett akadályozta meg az apát abban, hogy szülői felügyeleti jogával élhessen. Az elsőfokú bíróság azt a kérelmezetti hivatkozást sem találta megalapozottnak, hogy a visszavitel megtagadása a gyermeket testi, lelki károsodástól óvná meg. Pusztán a gyermek alacsony életkora ugyanis nem lehet indok arra, hogy a bíróság a gyermek visszavitelét - jogellenesség esetén - ne rendelje el. A II. r. kérelmező tanúvallomásokkal, fényképfelvételekkel megfelelően bizonyította, hogy a lakása, illetve körülményei a gyermek nevelésére mindenképpen megfelelőek.

A másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését azzal hagyta helyben, hogy a kötelezett legkésőbb 2012. november 30-ig köteles a kiskorú gyermeket Olaszországba visszavinni. Ennek elmulasztása esetén pedig a gyermeket 2012. december 4-én délelőtt 10 órakor köteles átadni az elsőfokú végzésben meghatározott helyszínen a II. r. kérelmező vagy meghatalmazottja részére.

A jogerős végzés ellen a kérelmezett nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a kérelmező kérelmének elutasítását kérte. Álláspontja szerint a bíróság megsértette a Hágai Egyezmény 3. cikkében foglaltakat, amikor annak ellenére rendelte el a gyermek Olaszországba történő visszavitelét, hogy a szokásos tartózkodási helyévé Magyarország vált, azáltal, hogy az apa tevékenyen közreműködött a gyermek Magyarországra költöztetésében. Másodlagosan arra hivatkozott, hogy a bíróság megsértette a Hágai Egyezmény 13. cikkében foglaltakat, mivel annak ellenére rendelte el a gyermek Olaszországba történő visszavitelét, hogy a visszavitel a gyermeket súlyos károsodásnak tenné ki azáltal, hogy az édesanyjától elszakítaná.

Az I-II. r. kérelmező felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős végzés hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Az ügyben a bíróságnak arról kellett dönteni, hogy az érintettek által hivatkozott időszakban mi volt a perbeli gyermek szokásos tartózkodási helye és ehhez képest Magyarországon való visszatartása jogellenesnek minősül-e, ami a szokásos tartózkodási helyre történő visszavitelét kell hogy maga után vonja. Nem kell-e a visszavitelt mégis megtagadni, mert az a gyermeket testi vagy lelki károsodásnak tenné ki vagy bármi más módon elviselhetetlen helyzetet teremtene számára.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!