Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40340/2013/6. számú határozata szerződés teljesítése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 5. §, 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 12. §, 20. §] Bírók: Pálné dr. Mikola Júlia, Senyei György, Vuleta Csaba

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.42413/2012/8., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40340/2013/6.*, Kúria Gfv.30286/2013/12. (BH 2014.5.152)

***********

Fővárosi Ítélőtábla

15.Gf.40.340/2013/6.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Borbély-Bartis Katalin ügyvéd (felperesi képviselő címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek,

a dr. Csikós Csaba ügyvéd (alperesi képviselő címe) és a Dr. Balázs Péter Ügyvédi Iroda (alperesi képviselő címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen, szerződés teljesítése iránt indított perében,

a Fővárosi Törvényszék 2013. április 11. napján kelt, 5.G.42.413/2012/8. számú ítélete ellen, az alperes által előterjesztett fellebbezés folytán, a 2013. június 12. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 1.000.000 (Egymillió) forint + áfa másodfokú perköltséget.

Ezen ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes, az alperes, továbbá a N. Zrt. és a M. Kft. közötti megállapodás alapján a nevezett gazdálkodó szervezetek bankszámláit összevontan kezelték. Az ún. "cash-pool" fő-gyűjtőszámla tulajdonosa az alperes volt, a további szerződő felek - így az alperes - pool-tagok voltak a jogviszonyban.

A felperes, az alperes és a további pool-tagok a cash-pool jogviszonyt megszüntették, és 2011. január 31. napján - az alperes székhelyén - közös jegyzőkönyvet vettek fel, melyben - többek között - rögzítették, hogy a felperes egyenlege (követelése az alperestől) 446.991.640 forint. A társaságok, így a peres felek képviselői a jegyzőkönyvet azzal írták alá, hogy a részletesen kimutatott elszámolással egyetértenek, és a alperes neve (alperes) által kimutatott egyenlegek a saját könyvelési nyilvántartásaikkal megegyeznek.

Az alperes ellen 2011. május 28. napján a Fővárosi Bíróság (jelenleg: Fővárosi Törvényszék) előtt 21.Cspk.... számon csődeljárás indult.

A csődeljárás során a felperes 451.989.396 forint "tőke", továbbá 18.630.631 forint késedelmi kamatigényt jelentett be.

A csődeljárás során kijelölt vagyonfelügyelő (T. Zrt.) a bejelentett felperesi követelést nem biztosított, vitatott igényként vette nyilvántartásba, erről a felperest (a csődeljárás során hitelezőt) 2011. július 1. napján kelt levelében értesítette.

A felperes észrevétele alapján a vagyonfelügyelő 2011. július 20. napján tájékoztatta a felperest, mint hitelezőt arról, hogy a bejelentett igényét továbbra is vitatott követelésként tartja nyilván. Ezen levelében a vagyonfelügyelő - többek között - tájékoztatta a felperesi hitelezőt arról, hogy a vagyonfelügyelő döntése ellen a tudomásszerzéstől számított 5 munkanapon belül a csődeljárást elrendelő bíróságnál kifogással élhet.

A felperes az igénybesorolással összefüggésben kifogást nem terjesztett elő.

A Fővárosi Törvényszék jóváhagyta a csődeljárás során felek között létrejött egyezséget, amely szerint a 0-500.000 forint közötti hitelezői igények 60 %-ban, az 500.001-1.000.000 forint közötti hitelezői igények 30 %-ban, az 1.000.001-2.000.000 forint közötti hitelező igények 20 %-ban, 2.000.001-5.000.000 forint közötti hitelezői igények 10 %-ban, 5.000.001-10.000.000 forint közötti igények 1 %-ban, míg a 10.000.001 forint feletti igények 0,1 % összegben nyernek kiegyenlítést.

A fenti csődegyezség a felperes bejelentett, nem biztosított, vitatott igényére nem terjedt ki.

A felperes - végső formában fenntartott - keresetében 451.989.396 forint és ezen összegnek 2011. február 2. napjától a kifizetés napjáig járó késedelmi kamatának megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Hivatkozása szerint a felek a közös "cash-pool" rendszer működtetését követően, a rendszer megszűnése után a 2011. január 31-én kelt jegyzőkönyv szerint egymással elszámoltak, a jegyzőkönyvben az alperes a felperessel szembeni tartozását - annak jogalapját és összegszerűségét - elismerte.

A felperes a keresettel perbe vitt igényét a csődeljárás során az előírt törvényi határidőben bejelentette, így az igényérvényesítési joga fennmaradt, a tartalékképzés hiányára tekintettel azonban a megkötött csődegyezség kényszeregyezség formájában sem terjedt ki felperesre, következésképpen nincs jogszabályi akadálya annak, hogy az alperes által elismert követelését utóbb, a csődeljárást követően peres úton egészében érvényesítse.

Jogszabályi indokolásként a Cstv. 12. § (5) és 20. § (2) bekezdését hívta fel.

Az alperes ellenkérelme a felperes kereseti kérelmének teljes elutasítására irányult. Kifejtett álláspontja szerint egyértelmű, hogy a felperes "szándékosan maradt távol" a csődeljárástól, a csődegyezség megkötésétől, azért, hogy a csődegyezséget követően követelését 100 %-os mértékben "be tudja hajtani" az alperesen. Nyilvánvalóan tudomással bírt a felperes arról, hogy amennyiben nem terjeszt elő kifogást a követelésének vagyonfelügyelő általi besorolásával és nyilvántartásával összefüggésben, úgy a csődegyezség nem fog reá kiterjedni. Ezen magatartása a Ptk. alapelveibe ütközik, így az alperes külön felhívta a Ptk. 1. § (1), 4. § (1), 5. § (1) és (2) bekezdéseit.

Kiemelte, hogy a felperes a polgári jog alapelveit megsértve rosszhiszeműen járt el, és saját felróható magatartására hivatkozva kívánt jogtalan előnyhöz jutni, nem csak az alperessel, hanem a többi hitelezővel szemben is, és jogát, jogait nem a társadalmi rendeltetésének megfelelően gyakorolta, azaz joggyakorlása visszaélésszerű.

Felhívta ellenkérelmének alapjául a csődtörvény módosításáról szóló, 2009. évi LI. törvény általános indokolását.

Utalt a 2011. évi CXV. törvény indokolására, és hangsúlyozta, hogy a felperes eljárása, aki a csődeljárásból kimaradva, a sikeres csődegyezséget megkerülve kívánja igényét érvényesíteni, mindenképpen a Cstv. és a Ptk. rendelkezéseivel, céljaival és a jogalkotói szándékkal ellentétes.

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 451.989.396 forintot és annak 2011. február 2. napjától a kifizetésig számított, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat hét százalékkal növelt mértékű kamatát, további 4.040.000 forint perköltséget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!