Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1992.7.465 A szerződésben részt nem vevő házastárs - az ingatlan-nyilvántartáson kívül - dologi hatállyal szerez tulajdonjogot [Csjt. 17. §].

F. J. I. r. örökhagyó és F. J.-né II. r. örökhagyó 1963-tól élettársakként éltek együtt, 1968. szeptember 26-án kötöttek házasságot, életközösségük az I. r. örökhagyó haláláig, 1976. április 26. napjáig fennállott. Az I. r. örökhagyó végintézkedés hátrahagyása nélkül halt meg, egyetlen törvényes örököse gyermeke, a felperes volt. Az I. r. örökhagyó halála után a felperes hagyatéki eljárás lefolytatását kérte. A II. r. örökhagyó 1987. április 10-én hunyt el, az 1987. április 7. napján kelt szabályszerű írásbeli magánvégrendeletével ingó és ingatlan vagyona egyedüli örököséül az alperest nevezte meg.

A felperes a II. r. örökhagyó halála után kérte a hagyatéki eljárás lefolytatását az I. r. örökhagyó vonatkozásában is, így a közjegyző az I. r. és II. r. örökhagyók hagyatéki ügyét egyesítette, az öröklési rend megállapítása mellett azonban a felperesnek az I. r. örökhagyó hagyatékára - a házastársi közös vagyoni igény érvényesítése érdekében indítandó per jogerős elbírálásáig - az eljárást függőben tartotta.

A perbeli hagyatékhoz tartozott az ingatlan-nyilvántartás szerint a II. r. örökhagyó nevén álló házas ingatlan, amelyet a II. r. örökhagyó által 1980-ban felvett 67 000 forint összegű kölcsön fejében bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom terhelt, továbbá az ingóságok, amelyeknek összértéket a felek által később összeállított leltár 161 500 forintban rögzítette.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az I. r. örökhagyó élettársi, illetve házastársi közös szerzés címén az ingatlan 1/2 részén tulajdonjogot szerzett, ehhez képest kérte a közös tulajdon megszüntetését az alperes magához váltása útján. Az ingóságokból természetbeni megosztás mellőzésével 107 000 forint ellenértéket követelt, mivel azokat a II. r. örökhagyó halála óta kizárólag az alperes használta.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult, elsődlegesen azon a jogcímen, hogy mind az ingóságok, mind az ingatlan, utóbbi az ingatlan-nyilvántartás adataival egyezően a II. r. örökhagyó különvagyona volt, másodlagosan hivatkozott a II. r. örökhagyó és a felperes által aláírt, 1969. szeptember 24-én kelt magánokiratra, mely szerint a felperes 15 000 forint ellenében az ingatlanból az I. r. örökhagyó után őt megillető minden igényéről lemondott. Az ingóságokról az alperes ugyancsak azt állította, hogy az a II. r. örökhagyó különvagyonához tartoztak.

Az elsőfokú bíróság az ügyben igen széles körű és körültekintő bizonyítást folytatott le, tanukat hallgatott ki, és a mintegy 20 évvel korábbi eseményekre, továbbá az ingatlan eredeti állapotára és későbbi igen jelentős ráépítéssel történt bővítésére, valamint a forgalmi értékre nézve ingatlanforgalmi szakértőt vont be, és igazságügyi tárgyszakértőt is kirendelt. Az így rendelkezésre álló adatok birtokában az I. és II. r. örökhagyók életközösségének kezdő időpontját 1963-ban látta megállapíthatónak, és a közös vagyoni védelemmel szembeni alperesi védekezést elemezve arra a következtetésre jutott, hogy az ingatlanban a II. r. örökhagyó csak 1980 után végzett különvagyon keletkeztető beruházásokat, amelyeknek eredményeként az I. r. örökhagyó 17/40, az II. r. örökhagyó pedig 23/40 részben szerzett tulajdonjogot a perbeli ingatlanon. Konkrét adatok hiányában a felek nyilatkozatait is értékelve az örökhagyók 13 évi együttélése és közös gazdálkodása alapján a hagyatékhoz tartozó ingóságok 65%-át a közös vagyonhoz, 35%-át pedig a II. r. örökhagyó különvagyonához tartozónak ítélte meg.

Ehhez képest ítéletével a perbeli ingatlanon fennálló tulajdoni illetőséget az ingatlan-nyilvántartás adataiból eltérően 17/40 részben az I. r. örökhagyó, 23/40 részben a II. r. örökhagyó tulajdonaként állapította meg, a közös vagyoni ingók értékét 121 810 forint, a II. r. örökhagyó különvagyoni ingóinak az értékét pedig 65 950 forintban határozta meg, az ezen túlmenő felperesi keresetet elutasította. Az alperest a perértékhez igazodva 76 880 forint perköltség megfizetésében marasztalta, míg a felperes illeték-feljegyzési joga folytán le nem rótt illetékből a felperest 66 550 forint, az alperest 38 250 forint állam javára történő megfizetésére kötelezte.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett. Fenntartotta azt a perbeli álláspontját, hogy az örökhagyók a házasság megkötéséig nem állottak élettársi kapcsolatban, és hogy az örökhagyók első közös lakása a II. r. örökhagyó nevén nyilvántartott, XI., Kővirág sor 81. szám alatti ingatlan a II. r. örökhagyó kizárólagos tulajdona volt. Az életjáradéki szerződést ugyancsak a II. r. örökhagyó kötötte özv. S. A.- néval, és az ebből eredő kötelezettségeket, valamint a későbbi értéknövelő beruházásokat a II. r. örökhagyó által elidegenített Kővirág sor 81. szám alatti ingatlan 70 000 forintos eladási árából fedezték, az ezzel ellentétes felperesi előadást a felperes eredményesen nem bizonyította. Hivatkozott arra is, hogy a felperes az 1969-ben a II. r. örökhagyóval megkötött megállapodás alapján az I. r. örökhagyó után valamennyi igényéről lemondott, amit bizonyít, hogy a felperes az I. r. örökhagyó halála után hagyatéki igényt nem érvényesített. Kifogásolta a perben beszerzett igazságügyi ingatlanforgalmi szakértői véleményt, és bizonyítást ajánlott fel arra, hogy a II. r. örökhagyó a szülei révén igen jómódú volt, így különvagyoni szerzéseit ez a körülmény valószínűsíti.

A felperes fellebbezési ellenkérelme az első fokú ítélet helybenhagyására irányult.

Az alperes fellebbezése teljes egészében alaptalan.

Az örökhagyók 1963-tól fennállott élettársi kapcsolatát megnyugtató módón igazolja az a tény, hogy a II. r. örökhagyó, aki az I. r. örökhagyó és annak volt házastársa közös lakásában albérlőként lakott, 1963-ban az I. r. örökhagyóval együtt és egy időben költözött el, majd az I. r. örökhagyó házasságát a bíróság felbontotta. Az a körülmény, hogy az örökhagyók a lakáshelyzetüket a Kővirág sor 81. szám alatti ingatlan megszerzésével az elköltözés után együtt oldották meg, egyértelműen kifejezésre juttatja, hogy élettársi együttélésük megvalósult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!