Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A prémes állatok védelme érdekében szükséges törvénymódosításokról szóló T/5988. számú törvényjavaslat indokolása

2008. évi ... törvény a prémes állatok védelme érdekében szükséges törvénymódosításokról

Az Országgyűlés annak érdekében, hogy az állatvédelem teljes körét - beleértve az állatok fogságban tartására és leölésére vonatkozó tilalmát is - kiterjessze azokra a prémes állatokra is, amelyeket a divat és a luxus igényeit kielégítve pusztán prémjükért tenyésztenek, a következő törvényt alkotta:

1. §

Az állattenyésztésről szóló 1993. évi CXIV. törvény (a továbbiakban: Átv.) 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"A törvény hatálya kiterjed a szarvasmarha, bivaly, juh, kecske, ló, szamár, sertés, baromfi, házinyúl, méh, hal, és az egyéb állatok gazdasági célú tenyész- és haszonérték-növelő köztenyésztésére, valamint a vadászható vadfajok zárttéri, élelmiszer-termelési célú köztenyésztésére."

2. §

Az Átv. 3. § 7. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"/E törvény alkalmazásában/

7. Gazdasági cél: a mezőgazdaság, az élelmiszer-termelés, a sport- és szabadidős tevékenység céljára történő állat-, illetve állati eredetű termék-előállítás, -forgalmazás."

3. §

Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény (a továbbiakban : Ávt.) 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az állat életét elfogadható ok vagy körülmény nélkül kioltani nem szabad. Elfogadható oknak, körülménynek minősül különösen az élelmezési cél vágóállat esetében, az állományszabályozás, a gyógyíthatatlan betegség, illetve sérülés, a fertőző betegségek kontrollja, valamint az azok ellen való védekezés, a kártevők irtása, a másként el nem hárítható támadás megakadályozása és a tudományos kutatás. Kutya és macska tekintetében az élelmezési cél nem minősül elfogadható oknak, körülménynek."

4. §

Az Ávt . 14. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A vágóhídnak - kivéve a nyúl-, valamint a baromfivágóhidakat - rendelkeznie kell etető- és itatóvályúval felszerelt, szükség esetén az állatok megkötéséhez szükséges eszközökkel is ellátott fedett területtel."

5. §

Az Ávt. 19. § c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"/Az állat vágására külön jogszabály eltérően rendelkezhet a következő esetekben:/

c) tenyésztett vad leölése;"

6. §

Az általános mezőgazdasági összeírásról szóló1999. évi XLVI. törvény 2. § ad3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

/E törvény alkalmazásában

a) gazdaság: a mezőgazdasági tevékenységet folytató, technikailag és gazdaságilag különálló egység, amelynek saját, önálló irányítása van, és/

ad) mezőgazdasági haszonállat állománya legalább/

ad3. 25-25 házinyúl, húsgalamb, vagy"

7. §

Ez a törvény a kihirdetésétől számított hatodik hónap 1. napján lép hatályba.

INDOKOLÁS

Általános indokolás

Magyarországon az ősz beköszöntével megkezdődik az "aratás" a szőrmefarmokon. Az ott élő állatokat kimondottan a prémjükért tenyésztik, gyötrelmes körülmények között. Végül kivégzik őket a bundájukért.

A prémtenyésztők között az egyik legnépszerűbb fajta, a csincsilla mindössze 8 hónapot él, és amikor bundája megfelelő küllemű és minőségű lesz, a csincsilla kölyök nyakcsigolyáját egy mozdulattal törik el, vagy kloroform gőzben fuldokoltatva altatják túl, nem törődve azzal, hogy minden állat elpusztult-e. Ezért előfordul az is, hogy az állatok életben vannak, miközben nyúzzák őket.

A telepeken a tartási módok, a szűk ketrecek, a gyalázatos tápok és a kényszerszaporítás nem váltják ki a csapdák kegyetlenségét, hanem ha lehet, még fokozzák is, hiszen a ketrecekben vegetáló állatok mind vadállatok. Egy vadon élő állatot nem lehet a faj igényeinek megfelelően és egyben gazdaságosan tartani . Csincsillák tenyésztéséről összesen az elmúlt 80 évben beszélhetünk és a hódot is mindössze 100 éve tenyésztik a prémjükért. Egy állat teljes domesztikációjára több ezer évre van szükség.

Világszerte minden évben több mint 50 millió állat, köztük hód, róka, és csincsilla végzi kabátként, illetve ruha-kiegészítőként.

Az állatok kicsi drót ketrecekbe bezsúfolva, állandó stresszben élnek. A hód ketrece például éppen hogy nagyobb egy cipős doboznál. A ketrecek fél méterre a talajtól vannak elhelyezve. Az állatok érzékeny mancsa sosem érinti a talajt és a rácsozat gyakran meg is sebzi a puha párnáikat.

Az ürülék és a vizelet átesik a ketrec rácspadozatán, következésképpen nem szennyezi be bundájukat, amely így értékesebb lesz a feldolgozás során. Ráadásul így nem kell őket takarítani sem. A hidegben sokuk éhen pusztul, de a bundájuk viszont szép vastag lesz.

Hazánkban több millió csincsilla szenved és hal meg évente csupán csak azért, hogy egy véres divat-iparág igényeit kiszolgálja. A hazai tenyésztők által fogva tartott és leölt állatokon túlmenően hazánkba még a környező országokból is s őt, a tengeren túlról is beszállítanak leölésre állatokat. Az itt megtermelt áruk nagy része külföldre kerül.

Haladó, állatbarát országokban, Ausztriában, Angliában, Svájcban valamint Bulgáriában már betiltották a szőrmefarmokat, vagy a szigorú előírások foganatosításával ellehetetlenítik azok helyzetét, így egy nem nyereséges üzletágban már senki nem óhajt tevékenykedni. Ausztria,

Bulgária, Horvátország és Nagy Britannia kifejezetten tiltja a szőrmefarmok működését.

Itt az ideje, hogy Magyarország is csatlakozzon a haladó, állatbarát országokhoz. A szőrmeállattenyésztés ellentétes a Magyar Köztársaság Országgyűlése többségének egyetértésével elfogadott állatvédelmi törvény szellemével:

1. § E törvény célja, hogy el ősegítse az állatvilág egyedeinek védelmét, fokozza az emberek felelősségtudatát az állatokkal való kíméletes bánásmód érdekében, valamint meghatározza az állatok védelmének alapvető szabályait. (1998. évi XXVIII. tv.)

A XXI. században indokolatlan és megmagyarázhatatlan, hogy ezek az állatok azért vesztikéletüket, hogy luxuscikk készüljön belőlük. A státusszimbólum-szükség nem adhat elég okot évente több millió állat legyilkolására.

Ezért született meg ez a törvényjavaslat, aminek a célja az, hogy a legszigorúbb szabályozáshoz csatlakozva megszüntesse a jogi lehet őségét Magyarországon a csak a prémjükért tartott állatok fogságban tartásának és leölésének. Ennek érdekében három hatályos törvényt módosít akként, hogy elhagyja belőlük a prémes állatokra való utalásokat.

Részletes indokolás

Az 1. és 2. §-hoz (Átv. 2. §-a és 3. § 7. pontja)

A törvényjavaslat 1. §-a az állattenyésztési törvény hatálya alól kiveszi a kifejezetten csak a prémjükért tartott állatokat, ezért azok gazdasági célú tartása a jövőben nem lesz lehetséges.

A 3- 5. §-hoz (Ávt. 11. §-a, 14. § (1) bekezdése és 19. § (4) pontja)

Az állattenyésztési törvény hatálya alól való kivonással egyidejűleg a 3. § módosítja az állatvédelmi törvényt is, mely kimondja, hogy az állat életét elfogadható ok vagy körülmény nélkül kioltani nem szabad. A törvény által felsorolt elfogadható okok, körülmények közül a javaslat kiveszi a prémes állatoknak a szőrméjéért való leölésére vonatkozó utalást.

A teljes tenyésztési és leölési tilalomra való tekintettel okafogyottá váltak és törlésre kerülnek azok a rendelkezések, amelyek a prémjükért tartott állatok vágóhídjának felszereltségére és az állatok levágására vonatkoznak, ezért a 4. és 5. §-ban ezek is törlésre kerülnek.

A 6. §-hoz (1999. évi XLVI. t. 2. § ad3. pontja)

Technikai rendelkezés, amely az általános mezőgazdasági összeírásról szóló törvény gazdaságra vonatkozó fogalmi leírásából a mezőgazdasági haszonállat állomány köréből törli az előző §-ok szerint gazdasági célból való tartási-tenyésztési tilalom alá eső prémes állatokat.

A 7. §-hoz

Hatályba léptető rendelkezés. A javaslat értelmében a törvény hatálybalépésétől számított hat hónap alatt kell felszámolni Magyarországon a prémes állat tenyésztő telepeket és ezidő alatt kell megszünteti a prémes állatok gazdasági célú tömeges leölését.

Tartalomjegyzék