74/2009. Számviteli kérdés
95/2010/Htv. 52. §/ISZ[1]
Mi a különbség az alvállalkozói teljesítés és a közvetített szolgáltatás között? A kérdés a helyi iparűzési adó alapjának meghatározása során került előtérbe.
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: htv) 39. §-ának (1) bekezdése értelmében az iparűzési adó alapjának kiszámítása során a nettó árbevétel összegét csökkenti a közvetített szolgáltatások értéke. A közvetített szolgáltatások értékének fogalmát a htv 52. §-ának 40. pontja határozza meg.
A közvetített szolgáltatásokról - mint a vásárolt szolgáltatások kitüntetett csoportjáról - tartalma szerint akkor beszélhetünk, ha azt a vállalkozó saját nevében, a megrendelővel kötött szerződés alapján, a szerződésben rögzített módon részben vagy egészben, változatlan formában továbbértékesíti. A vállalkozó tehát nem a saját teljesítményéhez veszi igénybe a szolgáltatást, hanem a szerződés alapján azt változatlan formában adja tovább. Mindez feltételezi azt, hogy a saját szolgáltatástól elválasztható, önálló szolgáltatásról van szó. Mindemellett közvetített szolgáltatás esetén a megrendelővel kötött szerződésből egyértelműen következnie kell a közvetítés lehetőségének. Nem beszélhetünk tehát a szűkebb értelemben vett közvetített szolgáltatásról akkor, ha a vállalkozó az igénybe vett szolgáltatást nem változatlan formában értékesíti tovább a megrendelője felé, hanem e szolgáltatás egy új termék vagy a vállalkozó által nyújtott szolgáltatás részét képezi, az igénybe vett szolgáltatás értéke beépül a vállalkozó saját teljesítményébe. Ilyenkor a szolgáltatást a számviteli szabályok szerint igénybe vett szolgáltatásként kell elszámolni, erre tekintettel nincs mód a saját teljesítményhez igénybe vett szolgáltatás értékével - közvetített szolgáltatás értékeként - csökkenteni a helyi iparűzési adó alapját.
A közvetített szolgáltatásra vonatkozó tartalmi feltételekkel szoros kapcsolatban áll a számlázásra vonatkozó törvényi kitétel. A számlából egyértelműen ki kell tűnnie a közvetítés tényének.
Ez azt jelenti, hogy ha a vállalkozó saját teljesítménye mellett közvetített szolgáltatást is nyújt, akkor a számlában a saját és az egyes közvetített szolgáltatásokat külön-külön sorban a szolgáltatás megnevezésével és annak továbbszámlázott ellenértékével szükséges feltüntetni. Amennyiben csak közvetített szolgáltatást számláz a vállalkozó, akkor elégséges a számlában a "közvetített szolgáltatás" megnevezést szerepeltetni. Ha ugyanazon fajtájú szolgáltatást saját teljesítményként és közvetített szolgáltatásként is értékesíti a vállalkozó, akkor szintén külön-külön indokolt feltüntetni s megkülönböztetni, melyik az a szolgáltatás, amelyik közvetítésre kerül. (Megjegyezzük, hogy a közvetített szolgáltatások elszámolásához szükséges a megfelelő analitikus nyilvántartások megléte is, amely alapján a közvetítésre kerülő szolgáltatásra vonatkozó bejövő és kimenő számlák, valamint az azt alátámasztó szerződés egymáshoz rendelhető.)
A számlán való egyértelmű megjelenítésnek megfelelhet az a számlázási gyakorlat is, amely szerint a számla érdemi részén feltüntetésre kerül, hogy a számla közvetített szolgáltatást tartalmaz, ha a számla elválaszthatatlan részét képezi a számlamelléklet, amelyen a saját és az egyes közvetített szolgáltatásokat külön-külön a szolgáltatás megnevezésével és annak továbbszámlázott ellenértékével tüntetik fel.
A közvetített szolgáltatásként való értelmezésnek nem feltétele a változatlan áron történő továbbszámlázás.
A htv közvetített szolgáltatásra vonatkozó előírása szerint közvetített szolgáltatás az alvállalkozói teljesítések értéke is. A htv szerinti alvállalkozói teljesítésről akkor beszélünk, ha annak végzése során a vállalkozó mind megrendelőjével, mind alvállalkozójával a Ptk. szerinti - írásban kötött - vállalkozási szerződéses kapcsolatban áll. A vállalkozások egymás közötti kapcsolatában tehát elég szűk terület az, ahol vállalkozási szerződés és ebből következően "alvállalkozói" szerződés lehet.
Alvállalkozói teljesítménynek az a munka tekintendő, amelyet a szerződés alapján elvégzendő munkák közül a megrendelővel szerződött vállalkozó helyett, megbízás alapján más szervezet (az alvállalkozó) végez el. Az "alvállalkozó" által végzett munkát tehát az adóalany a saját teljesítményéhez veszi igénybe, annak értéke beépül saját teljesítményébe, annak részévé válik.
Minderre tekintettel akkor teljesülhet a htv alvállalkozói teljesítésekre vonatkozó feltétele, amennyiben a vállalkozó saját teljesítményébe beépülő, alvállalkozótól igénybe vett szolgáltatás vállalkozási szerződéses kapcsolaton alapul mind a megrendelő, mind pedig az alvállalkozó vonatkozásában. Az ügylet szűkebb értelemben vett közvetített szolgáltatásként értelmezését kizárja az a tény, hogy az igénybe vett szolgáltatás beépül az adózó saját teljesítménybe, ennélfogva nem beszélhetünk változatlan formában történő továbbértékesítésről.
[1990. évi C. törvény 52. § 40. pontja, 2000. évi C. törvény 3. § (4) bekezdésének 1. pontja]
Lábjegyzetek:
[1] A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvényhez kapcsolódóan (a törvény jelölése a kérdések sorszámozásánál: Htv.)