Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21523/2007/7. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, 1997. évi LXVI. törvény (Bsz.) 11. §] Bírók: Czukorné dr. Farsang Judit, Szabó Klára, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.21.523/2007/7.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla személyesen eljáró felperes neve (felperes címe) felperesnek - az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala Módszertani és Jogi Képviseleti Főosztálya (1055 Budapest, 1363 Budapest, Pf. 24., ügyintéző: dr. Poronyi Györgyi) által képviselt Fővárosi Bíróság (1055 Budapest, Markó u. 27.) alperes ellen kártérítés iránti perében a Fejér Megyei Bíróság 2007. augusztus 29-én kelt 3.P.22.826/2006/17. számú ítélete ellen az alperes részéről 18. sorszám alatt benyújtott fellebbezés és a felperes által Pf. 2. sorszám alatt benyújtott csatlakozó fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben és akként változtatja meg, hogy a felperes keresetét teljesen elutasítja.

A felperes által az államnak térítendő illetéket összegét 63.000 (hatvanháromezer) forintra felemeli.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak 37.500 (harminchétezer-ötszáz) forint feljegyzett fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes a Pesti Központi Kerületi Bíróságon 15.P.91.395/2003. számon és a Fővárosi Bíróságon 5.P.832.488/2004. számon indult eljárásban megsértette a felperes eljárás ésszerű időn belüli befejezéséhez fűződő alapjogát. Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest a kölcsön visszafizetése iránt indult eljárásban megállapítható 9 hónapi késedelem miatt 450.000 forint és ezen összeg után 2005. február 7. napjától, a személyiségi jogi perben megállapítható 12 hónapos késedelem miatt pedig 600.000 forint és ezen összeg után 2005. január 9. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű késedelmi kamat, valamint perköltség megfizetésére a Pp. 2. §-ának (3) bekezdése alapján. Előadta, hogy a kölcsön visszafizetése iránt indított perben az elsőfokú bíróság 2004. október 7-én ítéletet hozott. A fellebbezést elbíráló alperes azonban törvényi kötelezettsége ellenére a másodfokú tárgyalást csak 2005. november 10. napjára tűzte ki, amely azt jelenti, hogy 9 hónapos késedelemmel tartotta meg a tárgyalást, holott az ügy megítélése egyszerű volt. A perben 2004. március 17-én előterjesztett viszontkeresetét a bíróság elkülönítette és a Fővárosi Bírósághoz áttette. Az alperes az első tárgyalást 2005. június 8-án tűzte ki, 2006. február 9. napjára.

A Pp. 2. §-ának (1) bekezdése alapján a per ésszerű időn belüli befejezéséhez fűződő jog alapjog, amelynek megsértése esetén a Pp. 2. §-ának (3) bekezdése alapján, mint különös tényállás alapján lehetőség van méltányos elégtételt biztosító kártérítés érvényesítésére. Egy per ésszerű időtartamát számos körülmény befolyásolja, a jogvita jellege, eljárási rendelkezések, a felek bizonyítással összefüggő perbeli magatartása. A per időigényességét közvetlenül befolyásolják a bíróság személyi és tárgyi feltételei is, de a felek szempontjából ezek a körülmények közömbösek, így a bíró leterheltsége, ügyhátraléka nem lehet kimentési ok, mert az alperes felelőssége objektív. A jogsérelem azzal megvalósult, hogy egyik ügy sem fejeződött be ésszerű határidőn belül, és a sérelem a jogorvoslati eljárásban nem volt elhárítható. A méltányos összegű eszmei kár körében kérte értékelni, hogy a kölcsön összege után 9 hónapra késedelmi kamatot kellett fizetni, 9 hónappal később került le a BAR listáról, a személyiségi jogi perben pedig a védett érdek soron kívüli eljárást indokolt volna.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, perköltségként tárgyalásonként 5.000 forint útiköltség megfizetésére kérte kötelezni a felperest.

Vitatta, hogy a felperes által megjelölt ügyekben ügyintézési késedelem lenne a terhére megállapítható. Kiemelte, hogy nem az egyes határidők betartásának, hanem az eljárás ésszerű időn belüli befejésének van a kártérítés szempontjából jelentősége. Azt elismerte, hogy egy esetben nem került sor a határidő betartására, de ennek oka az ügy tárgyalására kijelölt bíró 2004 decemberében bekövetkezett halála. A Pp. 2. §-ának (3) bekezdése fokozott felelősséget ró a bíróságra, de ez nem korlátlan objektív felelősség. Az alperes álláspontja szerint, mivel a jogalkotó nem rendelkezett a kárfelelősség egyes elemeiről, ezért itt is vétkességi felelősségről van szó, így az alperes az általános szabályok szerint kimentheti magát. A vis maior esetén - ilyen a bíró halála - az alperes még az objektív felelősség alól is mentesül.

Az elsőfokú bíróság kötelezte az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 200.000 forint nem vagyoni kártérítést és ennek 2006. február 10. napjától a kifizetés napjáig járó mindenkori törvényes kamatát. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000 forint perköltséget és az államnak külön felhívásra 55.000 forint feljegyzett kereseti illetéket. A további feljegyzett illetékről úgy rendelkezett, hogy azt az állam viseli.

Az elsőfokú bíróság kiemelte, hogy a Pp. 2. §-ában írtakat az eset összes körülményei alapján kellett minősíteni, figyelembe kellett venni a tényállás kiderítésének és jogi megítélésének nehézségi fokát, a felmerült perjogi problémákat, az ügyviteli tevékenységet és a felek magatartását. Megállapította, hogy a kölcsön visszafizetése iránti eljárásban első fokon a bíróság terhére mulasztás nem állapítható meg, az eljárás ésszerű időn belül befejeződött. A másodfokú tárgyalás kitűzése azonban késedelmesen történt meg, a Pp. 243. §-ában meghatározott 30 napon belül a kitűzésre nem került sor és a fellebbezés felterjesztésétől számított 4 hónapon belül a tárgyalást a bíróság nem tartotta meg. A kitűzési késedelem 2,5 hónap, a tárgyalás a jogszabályban meghatározotthoz képest 5,5 hónapos késedelemmel került megtartásra. Azonban az összességében 2 éves pertartamot nem ítélte kirívóan hosszúnak, azzal azonban, hogy a pertartam egy év is lehetett volna, ha a felperes nem terjeszt elő viszontkeresetet, az áttételt elrendelő végzést megalapozatlanul nem fellebbezi meg, a 2004. márciusi vagy 2004. júniusi tárgyaláson megjelenik és a becsatolt bizonyítékokra nyilatkozik. Ennek folytán az ésszerűtlennek mondott egy éves pertartam legalább felének előidézője a felperes volt, ezért a bírói mulasztásra igényt nem alapíthat (Pp. 2. §-ának (2) bekezdése).

A személyiségi jogi perben kialakult helyzetet viszont az elsőfokú bíróság eltérően ítélte meg. Ebben az ügyben a tárgyalást 2004. november 22-én ki kellett volna tűzni, legkésőbb 2005. február 21. napjára. E helyett a kitűzésre 2005. június 6-án került sor 2006. február 9-ére, amely közel egy éves késedelem. A teljes pertartam ugyan csak 20 hónap, amely nem számít extrémnek, de a pertartam relatíve ésszerűtlen volt. A kijelölt bíró halála nem vis maior, a bírói kar személyi állományában bekövetkező változásokat nem lehet sem külső, sem elháríthatatlan erőhatalomnak tekinteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!