Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Székesfehérvári Törvényszék P.20633/2016/26. számú határozata kártérítés (BÍRÓSÁGI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 107. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 349. §, 355. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 262. §, 580. §, 583. §, 584. §] Bíró: Moróczné dr. Medgyasszay Júlia

íéSzékesfehérvári Törvényszék

27.P.20.633/2016/26.szám

A Székesfehérvári Törvényszék a dr. Göcs Éva ügyvéd által képviselt felperesnek - az Jogi Osztály által képviselt alperes ellen bírósági jogkörben okozott kár megtérítése iránt indult perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 3.000.000,- Ft (hárommillió) Ft-ot, valamint 100.000,- (százezer) Ft perköltséget;

ezt meghaladóan a keresetet elutasítja.

Az ítélet ellen a kézbesítésétől számított 15 nap alatt a Győri Ítélőtáblához címzett, de a Székesfehérvári Törvényszéknél írásban, 3 példányban benyújtandó fellebbezéssel lehet élni.

A bíróság tájékoztatja a feleket, hogy a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha ezt a felek közösen kérték; illetőleg, ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére vonatkozik, csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, avagy csak az ítélet indokolása ellen irányul. Ez utóbbi esetekben a felek fellebbezési tárgyalás tartását kérhetik.

Felhívja a bíróág a felek figyelmét, hogy a fellebbező fél részére az ítélőtábla előtti eljárásban kötelező a jogi képviselet, a közreműködése nélkül eljáró fél nyilatkozata és perbeli cselekménye hatálytalan.

I n d o k o l á s

A bíróság a peres felek előadása, felperes személyes meghallgatása, GA tanú vallomása, a Pesti Központi Kerületi Bíróság Bny.41.726/2013, Bny.42.616/2013. Bny.43.091/2013. és Bny.43.410/2013. számú iratai, a felperes által csatolt egyéb iratok, valamint Kormányhivatala ..... Kerületi Hivatalának tájékoztatása és iratai alapján a következő tényállást állapította meg:

Felperes előzetes letartóztatását az ellene rablás bűntettének alapos gyanúja miatt indult büntetőeljárásban a Pesti Központi Kerületi Bíróság (továbbiakban alperesi bíróság) a 4.Bny.41.726/2013/2. számú végzésével rendelte el 2013. április 29-én. A végzés ellen a felperes és védője is fellebbezéssel élt, melyet a alperes , mint másodfokú bíróság elutasított.

Az előzetes letartóztatást az alperesi bíróság a Bny.42.106/2013/2.számú végzéssel 2013. augusztus 31-ig meghosszabbította. A szabadlábra helyezésére irányuló felperesi indítványokat a 4.Bny.42.616/2013/2. és 2.Bny.43.091/2013. számú végzéssel elutasította. A Bny.43.410/2013/2. számú végzéssel az előzetes letartóztatást 2013. október 29-éig, illetőleg a tárgyalásig hosszabbította meg. A felperes és védője valamennyi végzés ellen fellebbezéssel élt, melyet a másodfokú bíróság rendre elutasított.

Az előzetes letartóztatás elrendelésekor a bíróság a felperest személyesen is meghallgatta, a későbbiek során a meghosszabbítás, illetőleg a szabadlábra helyezési indítvány elutasításakor erre már nem került sor. Végzéseiben mind az első- mind a másodfokú bíróság azt állapította meg, hogy a felperes a bűncselekmény elkövetésével alaposan gyanúsítható, és az előzetes letartóztatás speciális feltétele (a bűnismétlés veszélye) is fennáll.

Az alperesi bíróság 5.B.X.33.270/2013/12-I. számú, 2013. december 5. napján kelt határozatával az előzetes letartóztatást megszüntette, és a felperes házi őrizetét rendelte el.

A házi őrizet egészen 2014. április 29. napjáig fennállt. Az alperesi bíróság az ezen a napon hozott 6.B.X.33.270/2013/35. szám alatti ítéletével a felperest az ellene rablás bűntette miatt emelt vád alól felmentette.

Az ítélet ellen az ügyész fellebbezéssel élt, a fellebbviteli főügyészség azonban a fellebbezést visszavonta, így az alperesi bíróság megállapította, hogy az ítélet 2014. július 1. napján jogerőre emelkedett. A jogerőre emelkedésről a felperest és védőjét írásban értesítette. Az értesítés nem tartalmazta azt a tájékoztatást, hogy a felmentésre tekintettel a felperes kártalanításra tarthat igényt, mégpedig a jogerős határozat közlésétől számított 6 hónapon belül, mely határidő jogvesztő.

Az előzetes letartóztatás elrendelésekor a felperes büntetett előéletű volt, mert őt korábban a bíróság két ízben is pénzbüntetésre ítélte. A felperessel szemben előzetes letartóztatás kényszerintézkedést korábban nem alkalmaztak, börtönben nem volt.

A letartóztatásakor élettársi kapcsolatban élt a cccccc, ...utca..... szám alatt. Az élettársa gyermeket várt, a felperes dolgozott, élettársát ő tartotta el és a születendő gyermek eltartására is képes volt. A felperes lakóhelye és környezete a gyermek fogadására megfelelt.

A felperes gyermeke 2013. augusztus 27. napján született. Születésekor vált ismerté, hogy az anya, HH szülői felügyeleti jogát bíróság a korábban más apától származó gyermekei tekintetében megszüntette, így a felperessel közös gyermek tekintetében sincs szülői felügyeleti joga.

A felperes rokona, GA megbeszélte a felperessel, hogy amíg fogva van, a gyermek gondozását vállalja. Kérelmükre a Kormányhivatal ..... Kerületi Gyámhivatala a BP-18C/001/03218-9/2013. számú, 2013. szeptember 6. napján kelt és 2013. október 4. napján jogerőre emelkedett határozatával a GA által történő családba fogadást engedélyezte, őt gyámul kirendelte.

A határozathozatalt követően a gyám az egy hónapos gyermeket a felpereshez a bv. intézetbe bevitte. Felperes az első alkalommal kb. 5 percig a kezébe vehette a gyermeket, mert egyébként a látogatóktól a fogvatartottakat plexilap választja el. Az előzetes letartóztatásának ideje alatt a felperes még egy alkalommal találkozott a gyermekével.

Miután házi őrizetbe került, a ccccc, ...utca...... szám alatti lakást jelölték ki a tartózkodási helyéül. A gyermek a családba fogadókkal a cccccc..... kerület, T....... utca utca fszt. .......... szám alatt lakott. A házi őrizet tartama alatt GA a gyermeket hetente 2-3 alkalommal, valamint a hétvégén is elvitte a felpereshez. Egész napra nem hagyta ott, pár órát tölthettek együtt, mely idő elsősorban azt a célt szolgálta, hogy a felperes a gyermekkel való foglalkozást megtanulja, a szokásait elsajátítsa.

A házi őrizet megszüntetését követően a felperes kérte a családba fogadás megszüntetését, a gyámhatóság a gyermekjóléti szolgálat több alkalommal történt ellenőrzését követően a Bp.10c/001/1648-8/2014. számú határozatával a családba fogadást megszüntette és a gyermeket a felpereshez visszahelyezte.

Azóta a felperes egyedül neveli a gyermeket, akivel kiegyensúlyozott, jó kapcsolatot alakított ki.

.-.-.-.

Felperes kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 5.000.000,-Ft megfizetésére kártérítés címén. Keresetét arra alapította, hogy az alperes az előzetes tartóztatás, illetőleg a későbbiekben annak fenntartása, valamint a házi őrizet elrendelése során a jogszabályi előírások megsértésével járt el, mert nem vizsgálta körültekintően a kényszerintézkedés elrendelésének általános indokát, vagyis a szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény alapos gyanúja fennállását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!