32001R0390[1]

A Tanács 390/2001/EK rendelete (2001. február 26.) az előcsatlakozási stratégia keretében Törökország részére nyújtandó támogatásról és különösen a csatlakozási partnerség létrehozásáról

A Tanács 390/2001/EK rendelete

(2001. február 26.)

az előcsatlakozási stratégia keretében Törökország részére nyújtandó támogatásról és különösen a csatlakozási partnerség létrehozásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 308. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére [1],

mivel:

(1) Az Európai Tanács 1993 júniusában, Koppenhágában tartott ülésén meghatározta az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó országok által teljesítendő feltételeket.

(2) Az állam- és kormányfők 1999. december 10-11-én Helsinkiben az Európai Tanács keretében tartott ülése újólag megerősítette, hogy a csatlakozási folyamat befogadó jellegű, amelyben jelenleg 13 tagjelölt állam vesz részt egyazon egységes kereten belül.

(3) Az Európai Tanács Helsinkiben tartott ülésén kijelentette, hogy Törökország tagjelölt ország, amely ugyanazon követelmények szerint csatlakozhat az Európai Unióhoz, mint a többi tagjelölt állam, és a hatályos európai stratégia alapján Törökország a többi tagjelölt államhoz hasonlóan élvezi az előcsatlakozási stratégia előnyeit reformjainak ösztönzése és támogatása céljából.

(4) Az Európai Tanács Helsinkiben tartott ülésén kijelentette, hogy az Európai Tanács korábbi következtetései alapján csatlakozási partnerség kidolgozására kerül sor Törökország tekintetében, amely a tagállamokra vonatkozó politikai és gazdasági követelmények és kötelezettségek figyelembevételével tartalmazza azon prioritásokat, amelyekre a csatlakozási felkészülés során összpontosítani kell.

(5) A csatlakozási partnerség keretében nyújtott közösségi támogatásnak a fentebb említett politikai és gazdasági követelményekre kell összpontosítania és meghatározott elveket, prioritásokat, közbülső célokat és feltételeket kell követnie.

(6) Az állam- és kormányfők 2000. június 19-20-án Feirában az Európai Tanács keretében tartott ülése felkérte a Bizottságot, hogy a lehető leghamarabb nyújtson be javaslatokat a Törökországnak nyújtandó támogatás egységes pénzügyi keretbe foglalására, valamint a csatlakozási partnerségre vonatkozóan.

(7) A partnerség, és különösen közbülső céljai, támogatják Törökországot abban, hogy a gazdasági és társadalmi konvergencia tekintetében felkészülhessen a tagságra, és kialakíthassa a közösségi vívmányok átvételére irányuló nemzeti programját, valamint megvalósítási ütemtervét.

(8) A rendelkezésre álló pénzügyi forrásokat gondosan, a Törökország tekintetében kidolgozott csatlakozási partnerségből, valamint a Bizottság éves jelentéseiből eredő prioritásoknak megfelelően kell kezelni.

(9) A közösségi támogatás nyújtása az előcsatlakozási stratégia keretén belül a Szerződések rendelkezéseivel összhangban elfogadott segélyprogramoknak Törökország tekintetében történő alkalmazása útján történik, ezért e rendeletnek nincs külön pénzügyi kihatása.

(10) A közösségi támogatás az Európai Közösség és Törökország közötti megállapodásokban, illetve a csatlakozási partnerségben vállalt kötelezettségek betartásától, valamint a koppenhágai követelmények teljesítésének előmenetelétől függ.

(11) A közösségi támogatást képező pénzügyi források programozásának meghatározása a megfelelő pénzügyi eszközökre, illetve programokra vonatkozó rendeletekben meghatározott eljárásokkal összhangban történik.

(12) Az Európai Közösség és Törökország közötti megállapodások alapján felállított szervek központi szerepet játszanak a csatlakozási partnerség megfelelő végrehajtásának és a végrehajtás ellenőrzésének biztosításában.

(13) A csatlakozási partnerség létrehozása várhatóan elősegíti a Közösség céljainak elérését. A Szerződés nem nyújt a 308. cikkben említetteken túl felhatalmazást e rendelet elfogadásához,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az Európai Unió Törökországra vonatkozó előcsatlakozási stratégiájának részeként csatlakozási partnerség létrehozására kerül sor Törökország tekintetében. A csatlakozási partnerség által teremtett egységes keret a következőket foglalja magában:

- a törökországi helyzet elemzése alapján meghatározott prioritások, amelyekre a csatlakozási felkészülés során összpontosítani kell, az Európai Unió tagállamaira vonatkozóan az Európai Tanács által meghatározott politikai és gazdasági követelmények és kötelezettségek figyelembevételével,

- a Törökországot az előcsatlakozási időszakra prioritásként meghatározott intézkedések végrehajtásában támogatni hivatott pénzügyi források.

2. cikk

A Bizottság javaslata alapján a Tanács minősített többséggel határozza meg a Törökországnak felajánlandó csatlakozási partnerségben foglalt elveket, prioritásokat, közbülső célokat és feltételeket, valamint annak későbbi jelentősebb módosításait.

3. cikk

E rendeletnek nincs külön pénzügyi kihatása. Az előcsatlakozási stratégia értelmében a Közösség által nyújtott támogatás a Szerződés rendelkezéseivel összhangban elfogadott programokban előírt támogatásnak felel meg.

A Tanács által a 2. cikknek megfelelően hozott határozatok alapján a csatlakozási partnerség keretében nyújtott pénzügyi források programozása a megfelelő pénzügyi eszközökre vagy programokra vonatkozó rendeletekben meghatározott eljárásokkal összhangban történik.

4. cikk

Amennyiben az előcsatlakozási támogatás további folyósításához előírt lényeges feltételek bármelyike hiányzik, és különösen a Közösség és Törökország közötti megállapodásokban foglalt feltételek be nem tartása és/vagy a koppenhágai követelmények teljesítésének nem megfelelő előmenetele esetén, a Tanács, a Bizottság javaslata alapján, minősített többséggel eljárva megfelelő lépéseket tehet a Törökországnak nyújtott előcsatlakozási támogatással kapcsolatban.

5. cikk

Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2001. február 26-án.

a Tanács részéről

az elnök

A. Lindh

[1] 2001. február 14-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32001R0390 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32001R0390&locale=hu