Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2007.1596 Az indokolási kötelezettség elmulasztására alapított felülvizsgálati indítványban meg kell jelölni azon adatokat, amelyek alapján megállapítható, hogy az elsőfokú bíróságnak milyen mulasztása eredményezte az ítéletfelülbírálatra alkalmatlanságát. Ennek hiánya esetén a felülvizsgálati indítvány a törvényben kizárt [Be. 373. § (1) bek. III. a) pont, Be. 416. § (1) bek. c) pont, 421. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság a 2006. április 12. napján kihirdetett ítéletével az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki társtet-tesként, csoportosan elkövetett rablás bűntettében, 3 rb. - 2 esetben társtettesként elkövetett - rablás bűntettében, folytatólagosan és társtettesként, súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás bűntettében és folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében. Ezért őt halmazati főbüntetésül 9 év fegyházbüntetésre, mellékbüntetésül 9 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A terhelt és védője által elsősorban felmentésért, másodsorban enyhítés végett bejelentett fellebbezés folytán másodfokon eljárt bíróság a 2006. november 28. napján tartott fellebbezési nyilvános ülésen meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét az I. r. terhelt vonatkozásában megváltoztatta. Megállapította, hogy a csoportosan elkövetett rablás bűntettét bűnsegédként követte el. Büntetését 7 év börtönre és 7 év közügyektől eltiltásra enyhítette. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen az I. r. terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt elsősorban arra hivatkozással, hogy megalapozatlan tényállás alapján ítélték el a bíróságok, mert a terhére rótt bűncselekményeket nem követte el. Tudomására jutott, hogy a terhére megállapított bűncselekmény-sorozat elkövetőit megtalálták, velük szemben a nyomozást lefolytatták és az iratokat vádemelési javaslattal az ügyészségnek továbbították. A gyanúsítottként felelősségre vont K. J., V. A. és Sz. J. teljes tényfeltáró beismerő vallomást tett.

Hivatkozik felülvizsgálati indítványában arra is, hogy az elsőfokú bíróság nem tett eleget a Be. 258. §-ának (3) bekezdésében előírt indokolási kötelezettségének, nem értékelte a bizonyítási eljárás során felmerült valamennyi bizonyítékot egyenként és nem történt meg a bizonyítékok egymással történő összevetése sem.

Mindezek alapján a marasztaló bírósági döntés hatályon kívül helyezését és új eljárás lefolytatását indítványozta.

A felülvizsgálati indítvány alapján a megtámadott határozatok felülvizsgálatának nincs helye.

Felülvizsgálatnak a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontja alapján büntető anyagi jogi szabálysértés, valamint - a c) pontja alapján - a Be. 373. §-a (1) bekezdésének I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjában pontosan meghatározott, kimerítően felsorolt eljárási szabálysértések esetén van helye.

Felülvizsgálati indítványában a terhelt a releváns bizonyítás anyagának értékelésén keresztül a megállapított tényállást támadja. A felülvizsgálati eljárás során azonban a tényállás helyessége, az ítélet megalapozottsága, a bizonyítékok értékelése nem vizsgálható, nem bírálható felül. A Be. 423. §-a (1) bekezdésének második mondata szerint a felülvizsgálati indítványban a jogerős határozat által megállapított tényállás nem támadható.

Abban az esetben, ha a bíróság jogerős ítéletével elbírált cselekménnyel kapcsolatban olyan új bizonyíték merül fel, amely valószínűvé teszi, hogy a terheltet fel kell menteni, akkor a Be. XVII. Fejezetében szabályozott perújításnak van helye. A perújítási indítványt - a Be. 409. §-a (2) bekezdésének b) pontja alapján - a terhelt is előterjesztheti.

A perújítási indítványt a perújítás megengedhetőségének kérdésében döntésre jogosult bíróság területén működő ügyésznél kell írásban benyújtani, vagy jegyzőkönyvbe mondani [Be. 411. § (1)-(2) bek.].

A Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján akkor van helye felülvizsgálatnak, ha a bíróság határozatának a meghozatalára a Be. 373. §-a (1) bekezdésének I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjában pontosan meghatározott, kimerítően felsorolt eljárási szabálysértéssel került sor.

Az I. r. terhelt a felülvizsgálati indítványában arra hivatkozott, hogy az elsőfokú bíróság nem tett eleget a Be. 258. §-ának (3) bekezdésében előírt indokolási kötelezettségének, nem értékelte a bizonyítási eljárás során felmerült valamennyi bizonyítékot egyenként és nem történt meg a bizonyítékok egymással történő összevetése sem.

A Be. 373. §-a (1) bekezdésének III. a) pontja szerint: a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezi az elsőfokú bíróság ítéletét, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasítja, ha a bűnösség megállapítása, a felmentés, az eljárás megszüntetése, a cselekmény jogi minősítése vagy a büntetés kiszabása, illetve az intézkedés alkalmazása tekintetében az elsőfokú bíróság az indokolási kötelezettségének oly mértékben nem tett eleget, hogy emiatt az ítélet felülbírálatra alkalmatlan.

Az I. r. terhelt a felülvizsgálati indítványában olyan (ún. abszolút) eljárási szabálysértésre hivatkozott, amely - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján - a felülvizsgálat alapjául szolgálhat. Miközben azonban az elsőfokú bíróság terjedelmesen (mintegy 15 oldalon keresztül) részletezte a tényállás, a minősítés és a büntetéskiszabás indokait, a másodfokú bíróság pedig az ítéletének indokolása körében külön is rámutatott arra, hogy az elsőfokú bíróság valamennyi tényállás tekintetében részletesen számot adott arról, hogy a vádlottak és a tanúk vallomását miért fogadta el vagy vetette el, addig a terhelt a felülvizsgálati indítványában a felülvizsgálati okra hivatkozását semmivel nem támasztotta alá. Még csak arra sem utalt, hogy milyen körben mulasztotta el a bíróság az indokolási kötelezettségét.

Márpedig önmagában - azt alátámasztó adatok, tények, indokok hiányában -, pusztán a felülvizsgálati törvényi okára hivatkozással a felülvizsgálatnak nincs helye.

Mivel a fent kifejtettek szerint az I. r. terhelt felülvizsgálati indítványa alapján nincs helye felülvizsgálatnak és a Legfelsőbb Bíróság hivatalból vizsgálandó (abszolút) eljárási szabálysértést sem észlelt, ezért a felülvizsgálati indítványt - a Be. 421. §-ának (2) bekezdése alapján, a Be. 424. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében tanácsülésen eljárva - elutasította.

(Legf. Bír. Bfv. II. 708/2007.)