Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2001.8.369 A károsodás bekövetkezte előtt nincs helye a kártérítési felelősség megállapítása iránti kereset előterjesztésének [Pp. 123. §, Ptk. 360. § (1) bek.].

Az alperes cég - személy szerint annak egyik alkalmazottja - megbízási szerződés alapján könyvelési, számviteli, adóbevallási tevékenységet végzett a felperes egyéni vállalkozó részére. Az adóhatóság 316.000 forint adóhiány, 524.000 adóbírság és 44.000 forint késedelmi pótlék megfizetésére kötelezte a felperest. A felperes a terhére megállapított adóhiányt megfizette, az adóbírságot és késedelmi pótlékot azonban még nem, mert az adóvégrehajtás felfüggesztésre került. A felperes keresetében az összesen 568.000 forint adóbírság és késedelmi pótlék, mint kár megfizetésére kérte az alperes kötelezését, mert álláspontja szerint az alperes alkalmazottjának hibájából került sor a hibás adóbevallásra és a téves önellenőrzésre.

Az elsőfokú bíróság megismételt eljárásban meghozott ítéletével elutasította a keresetet, mert - bár a bizonyítási eljárás alapján az alperes felróhatósága megállapítható lett volna - a felperest kár nem érte tekintettel arra, hogy még nem teljesített az adóhatóság részére.

Az ítélet ellen a felperes élt fellebbezéssel és a másodfokú eljárásban keresetét akként módosította, hogy csak az alperes kártérítési felelősségének a megállapítását kérte. A másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. Álláspontja szerint a megállapítási kereset előterjesztésének törvényi előfeltételei nem álltak fenn, mert a kártérítési jogviszony természete önmagában kizárja a megállapítási kereset előterjeszthetőségét. A kárfelelősség megállapításának ugyanis elengedhetetlen feltétele a kár bekövetkezte, amely viszont már marasztalási keresettel érvényesíthető. A másodfokú bíróság utalt arra is, hogy bár az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a marasztalási kereset időelőttiségét, téves eljárásjogi következtetésre jutott, mert helyesen a pert meg kellett volna szüntetnie. A másodfokú bíróság felhívta a felperes figyelmét arra, hogy amennyiben az adóhatóság felé fizetési kötelezettségének eleget tesz, nincs elzárva attól, hogy kárigényét az alperessel szemben újabb perben érvényesítse.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, kérve annak hatályon kívül helyezését és a megállapítási keresetének helytadó ítélet meghozatalát. A felperes szerint téves a másodfokú bíróságnak az a jogi álláspontja, amely szerint kártérítési ügyekben megállapítási kereset előterjesztésének fogalmilag nincs helye. A felperes álláspontja szerint a jogerős és végrehajtás alá vont adóhatósági határozattal megállapított, jogcímében és összegszerűségében is konkrétan meghatározott fizetési kötelezettség olyan vagyoni fenyegetettséget jelent, ami a Ptk. 355. §-ának (4) bekezdése szerinti, a károsultat ért vagyoni hátrány fogalma alá vonható. Ez a vagyoni hátrány a határozat jogerőre emelkedésével bekövetkezett. A megállapítási kereset a felperes jogainak megóvása miatt egyrészt azért szükséges, mert enélkül még arra sincs a felperesnek módja, hogy az alperessel szembeni követelését az adóhatóságra engedményezze. Másrészt a jogerős ítélet folytán az az igazságtalan helyzet áll elő, hogy mivel a felperes anyagi körülményei nem teszik lehetővé a tartozás adóhatóság részére történő megfizetését, kár hiányában nem tud fellépni az alperessel szemben sem. A felróhatóan kárt okozó alperest ily módon semmiféle vagyoni hátrány nem fenyegeti, miközben a felperes számára a tartozása költségei és járulékai állandóan nőnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!