Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.4.135 I. Hírnévrontás önkormányzati választási programbeszédben és szórólap terjesztése útján [Ptk. 75. § (1) bek., 78. § (1)-(2) bek.].

II. Nem vagyoni kártérítés megítélésére irányuló kereset jogalapjának megállapítása köztudomásúnak ismert tények alapján [Ptk. 84. § (1) bek. a), c) és e) pont, 339. § (1) bek., 355. § (4) bek., Pp. 163. § (3) bek.].

A jogerős ítélet megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes jó hírnevét - személyhez fűződő jogait -, amikor az 1999. őszén lebonyolított S.-i önkormányzati képviselői választások kampányidőszakában szórólapon azt állította, hogy: "az ellenzék se rest: a jó keresztény B. B. kisfiának benzinkutacskát ... lobbizgatott össze", továbbá azzal, hogy az 1999. szeptember 15-én tartott programbeszédéről készített szórólapon megismételte azt a korábbi valótlan tényállítását, hogy a felperes "családi érdekből lobbizgatott". Kötelezte az alperest, hogy az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 30 nap alatt az S.-i Televízió Kht. által kiadott S.-i Vasárnap elnevezésű újságban fizetett hirdetés formájában a bíróság által meghatározott nyilatkozatot tegye közzé. Kötelezte továbbá az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 500 000 forintot és annak 1999. december 31. napjától a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamatát. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

A jogerős ítélet alapját képező tényállás értelmében az 1999 októberi helyhatósági választásokon önkormányzati képviselő-jelöltként mindkét fél részt vett. A felperes korábban két cikluson keresztül önkormányzati képviselőként tevékenykedett, és egyben a helyi katolikus közösség világi elnöke is volt. Az alperes korábban nem volt önkormányzati képviselő. Az alperes független jelöltként indult, és kampánya során szórólapot készített és terjesztett S. városában annak érdekében, hogy bemutatkozzon. Ezen túlmenően 1999. szeptember 15-én választási gyűlést tartott, ahol programbeszédét előadta, amelyet egyébként írásban sokszorosított, és terjesztett.

Az alperes bemutatkozó szórólapja - többek között - az alábbiakat tartalmazta: "Az ellenzék se rest: a jó keresztény B. B. kisfiának benzinkutacskát ... lobbizgatott össze." A sokszorosított programbeszéd pedig (a felperesre utalva) az alábbiakat tartalmazta: "Az én etikám szerint is elfogadható a lobbizás mindaddig, amíg a választókörzet vagy a városban élő állampolgári közösségek érdekében kifejtett képviselői munka keretében történik. Mihelyt az egyéni, családi vagy gazdasági tömörülések ügyeiben kezd a képviselő kilincselni, abban a pillanatban már törvénytelen korrupciót folytat."

A jogerős ítélet a perben rendelkezésre álló adatok alapján azt állapította meg, hogy S. város déli városrészén megnyitott új benzinkút üzemeltetésére a tulajdonos 1999. június hónapjában pályázatot írt ki. A többszintű pályáztatási rendszer a "lobbizgatást", a korrupció lehetőségét kizárta. A pályáztatás eredményeként a benzinkút üzemeltetésének jogát a felperes gyermeke nyerte el. Azt a felperes nem tudta befolyásolni, illetve ezt az állítását az alperes az eljárás során nem bizonyította. A jogerős ítélet megállapította, hogy az alperes az országos visszhangot is kiváltó szórólapján és a választási programbeszédében a felperes képviselőként végzett tevékenységére vonatkozóan valótlan tényeket állított, ezzel a felperes jó hírnevét megsértette. A felperes keresetével egyezően ezért a Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének rendelkezései alapján a jogsértést megállapította, és az alperest elégtételadásra kötelezte olyan körben, amely körben a szórólap is terjesztésre került. Miután az alperes a valótlan tényállítással a felperest mint "jó keresztény"-t nem csak közéleti szereplésében, hanem családi kapcsolatait érintően is törvénysértő személyként állította be, a jogerős ítélet álláspontja szerint jelentős nem vagyoni hátrányt okozott a felperesnek, amelylyel arányban álló nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte a Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének e) pontja alapján az alperest.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatása és a kereset teljes elutasítása érdekében az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a szórólap, illetve a programbeszéd nem tartalmazott valótlan tényállítást. Való tényt állított ugyanis akkor, amikor arra utalt, hogy a felperes gyermeke által irányított cég üzemelteti a perbeli benzinkutat. Ez a cégiratok alapján is megállapítható. Az a körülmény, hogy a felperes részéről ez ügyben nem történt lobbizás, a perben nem nyert bizonyítást, a bíróság ugyanis csak azt az egyetlen tanút hallgatta ki ezzel kapcsolatban, akit a felperes megnevezett. A megalapozott ítéleti döntés meghozatalához szükséges bizonyítást azonban nem folytatták le a perben eljárt bíróságok. A választási kampánybeszéde, illetve annak írásos változata pedig ezen túlmenően kizárólag véleménynyilvánítást tartalmazott, és az a felperes személyével kapcsolatban nem volt sértő. Ez a felperes személyiségvédelmét pedig nem alapozta meg.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben írt indokok alapján nem sért törvényt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!